Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

10 pomysłów na dekoracje z palet drewnianych

palety drewniane

Producent palet drewnianych to nie tylko przemysł i transport – https://hgv.com.pl. W ostatnim czasie meble i aranżacje z palet drewnianych znajdują coraz więcej zwolenników. Stają się na tyle popularne, że trafiają do ofert salonów meblowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby takie elementy umeblowania mieszkania czy ogrodu, zrobić samemu. Możemy wtedy zrealizować nasze własne wizje i dać upust wyobraźni. Mamy też wtedy dużo większą satysfakcję i radość, niż gdybyśmy kupili je w sklepie. Nie ucierpi też nasz portfel, gdyż inwestycja, jaką są meble z palet, nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Z palet drewnianych można zrobić wiele praktycznych, oryginalnych i estetycznych rzeczy m.in. meble ogrodowe. Przedstawiamy kilka propozycji zastosowania palet drewnianych w urządzeniu naszych mieszkań. Skąd wziąć palety drewniane? W okolicach każdego dużego i mniejszego miasta znajdują się punkty skupu i sprzedaży palet drewnianych. W takich miejscach znajdziemy zarówno euro palety nowe, jak i używane, które świetnie sprawdzą się jako efektowne meble z palet do domu lub meble ogrodowe.

Meble z palet do domu

Stolik to mebel, który znajduje się w każdym mieszkaniu. Bez niego trudno wyobrazić sobie codzienne bytowanie. Najprostszym rozwiązaniem jest konstrukcja, która składa się z trzech ustawionych jedna na drugiej palet. To jaką wysokość będzie miał stolik, można dobierać dowolnie np. poprzez zmniejszanie lub zwiększenie liczby palet. Te , który tworzą trzy palety, jest bardzo solidny, lecz stosunkowo ciężki. Wbrew swojej ażurowej budowie drewniane palety mają znaczną wagę. Jeśli zależy nam na mobilności mebla, stolik warto zrobić mniejszej ilości palet i wyposażyć w kółka. Będzie go można wtedy bezpiecznie przesuwać z miejsca na miejsce. Następnie konstrukcję trzeba udoskonalić. Zwieńczenie stołu stanowi blat. Może go stanowić dekoracyjna płyta z drewna, a także gruba tafla szkła bądź pleksiglasu.

Łóżko stanowi nie tylko miejsce do spania bądź odpoczynku w domu. Może być także miejscem rozmów, zabaw z dziećmi czy pracy z laptopem. Palety drewniane to doskonały materiał na solidne i wygodne łóżko. To kolejny przykład, że meble z palet będą świetnym wykończeniem wnętrz. Wystarczy ułożyć je jedna obok drugiej i trwale połączyć. Spojenie poszczególnych palet drewnianych w całość jest bardzo ważne, gdyż bez tego łóżko nie będzie stabilne. Może to stwarzać niebezpieczeństwo dla użytkownika i być przyczyną domowego wypadku. Najczęściej łóżko tworzymy z jednej bądź dwu warstw palet, w zależności od tego, jaką mebel ma mieć wysokość. Do tak skonstruowanego stelaża musimy dołożyć materac o pasujących wymiarach. Kolorowa narzuta i miękkie dekoracyjne poduchy dopełnia dzieła. Wszelkie pomysły na dekoracje są mile widziane. Konstrukcja palet stwarza możliwość, żeby podstawa łóżka stanowiła półki, na których swoje miejsce znajdą czytana właśnie książka czy inne niezbędne drobiazgi.

producent palet

Łóżko z drewnianych palet zdobytych na skupie — to musi się udać!

Skoro mamy już łóżko i stół przydałby by się wygodne siedzisko czy nawet sofa. Ten pierwszy to dwie trwale połączone, ustawione jedna na drugiej palety drewniane. Trzecia z palet ustawiona w pionie i przykręcona do siedziska, stanowić będzie stabilne oparcie. Pełen komfort zapewnią poduszki umieszczone na siedzeniu i przytwierdzone do oparcia fotela. Mogą one być na stałe przymocowane do drewnianej konstrukcji bądź umocowane na gumkach lub za pomocą troków będących częścią poszewki. To ostatnie rozwiązanie jest o tyle praktyczniejsze, że takie poduszki łatwiej prać i mając ich kilka kompletów częściej zmieniać. Sprawi to, że nasze siedzisko zależnie od pomysłu, będzie mogło zmieniać wygląd. Sofę wykonujemy w identyczny sposób. Potrzebujemy tylko większej ilości palet. Takie meble z palet świetnie uzupełnią nowoczesny taras czy balkon w mieście.

Palety drewniane zdobyte na składzie palet drewnianych mogą posłużyć także do budowy efektownego parawanu. Wystarczy połączyć dwie palety w poprzek by utworzyć jedno skrzydło naszej przesłony. Jeśli zamontujemy na nim zawiasy i połączymy z drugim, takim samym skrzydłem, otrzymamy funkcjonalny parawan z palet. Na wystających częściach palet możemy zamontować dekoracyjne haczyki, na których znajdą swoje miejsce różne potrzebne drobiazgi. Gdy parawan oddziela aneks kuchenny od reszty mieszkania, mogą tam się znaleźć akcesoria kuchenne. W innych przypadkach umieścimy tam kapelusze, apaszki bądź paski, które będą dodatkową dekoracją. Parawan może się sprawdzić również w garażu jako efektowne miejsce na narzędzia. Gładka strona to świetne miejsce na plakaty ulubionych wykonawców bądź galerie rycin lub akwareli. Cały parawan możemy oczywiście pomalować farbą na wybrany kolor lub dobrać pasujący impregnat.

Jedna paleta wystarczy, aby w przedpokoju zamontować funkcjonalną i niebanalną szafkę na buty. Taki mebel z palet przyda się każdemu. Paletę należy przymocować do ściany gładką stroną. Spód palety będzie stanowił półki, na których postawimy buty. Aby buty stały pewnie i nie brudziły tej części ściany, która nie jest przykryta paletą, należy puste przestrzenie wypełnić elementami z drewna. Półka wtedy będzie praktyczna i pomoże nam w utrzymaniu porządku w przedpokoju. Nie bez znaczenia jest także to, że stanowić będzie bardzo oryginalną aranżację wnętrz.

Palety drewniane mogą być wykorzystane także do zrobienia pięknego zielnika na balkon, taras czy do ogrodu. Wystarczy przykręcić paletę do ściany gładką stroną lub postawić przy ścianie. Po uzupełnieniu pustych przestrzeni w podstawie palety drewnianymi wkładami uzyskamy praktyczne półki, gdzie znajda swoje miejsce doniczki z ziołami. Starannie zrobione podpisy poszczególnych roślin będą stanowić nie tylko informację, ale też element dekoracyjny. Wprawionym kucharzom na pewno nie zbraknie pomysłów na rośliny, które mogliby uprawiać w zielniku z palet. Najbardziej popularne są bazylia, oregano, mięta i rozmaryn.

Oryginalne meble ogrodowe z palet na każdą kieszeń

Działając w podobny sposób, możemy wykorzystać drewniane palety do zrobienia kwietnika. Może ona mieć układ poziomy bądź pionowy. W tej pierwszej wersji elementy podstawy palety będą stanowić miejsce, gdzie osadzimy doniczki z interesującymi nas kwiatami. Inny pomysł to zawieszenie pojemników bądź donic na haczykach. Gdy chcemy, aby kwietnik znajdował się w pozycji poziomej, umieszczamy doniczki w przerwach między deskami palet. Możemy też wyłożyć puste miejsca folią i wypełnić je ziemią. Wtedy rośliny nie będą potrzebowały doniczek czy pojemników. Kwietnik tego typu to właściwie „must have”. Każdy taras czy balkon zyska na takiej dekoracji.

meble ogrodowe

Pewnie trudno jest to przyjąć do wiadomości, ale kilka ustawionych na sobie palet może stanowić niezwykłą szafkę pod telewizor. Wystarczy przyciąć palety wzdłuż na pożądany przez nas wymiar i połączyć tak przecięte elementy jeden z drugim. Tak powstały mebel może być wyższy, jeśli chcemy, aby telewizor na nim stał się, bądź niższy, jeśli chcemy powiesić TV na ścianie. Szafka stanie się także doskonałym miejscem na przechowywanie kaset i płyt, a także pozwoli zamaskować liczne kable i przedłużacze. Sprawdź, jak taki mebel z palet będzie wyglądał w Twoim salonie.

Pokój nastolatka z nowoczesnym biurkiem z euro palety? Dlaczego nie?

Paleta drewniana to doskonała baza, aby stworzyć przymocowane do ściany biurko. Zbudujemy je, gdy przekręcimy paletę gładką stroną do ściany i połączymy z płytą drewnianą, za pomocą sznurka bądź ozdobnej taśmy. Otwarcie biurka nastąpi po popuszczeniu sznurka. Trochę tak, jak otwierały się dawne sekretarzyki. Zaletą tego mebla jest to, że nie zajmuje dużo miejsca. Blat może być wykonany także z innych materiałów. Wszystko zależy od naszych upodobań i pomysłów.

W dzisiejszych kuchniach królują tzw. wyspy. Służą one nie tylko do przygotowania posiłków, ale i wspólnego spędzania czasu w przerwach między innymi zajęciami. Aranżując taką wyspę, warto rozważyć użycie do tego celu palet drewnianych. To bardzo ekologiczne podejście. Wystarczy dwie palety stojące pionowo podstawami do środka połączyć od góry trzecią. Uzyskamy w ten sposób oryginalną kuchenną wyspę. Przykrywając ją, łatwym do utrzymania w czystości, blatem stworzymy mebel, który na pewno spełni swoje funkcje, a także zadziwi znajomych naszą pomysłowością.

Przedstawione wyżej propozycje sprzętów, za bazę przyjmowały palety drewniane. Takie meble mogą zachować oryginalny kolor palet, jeśli wykorzystamy bezbarwny impregnat czy lakier. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby je pomalować farbami czy lakierem z bejcą. Wszystko zależy od naszej inwencji i wyobraźni. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli mają one być poddane działaniu warunków atmosferycznych, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Inaczej szybko ulegną zniszczeniu i przestaną nas cieszyć i być modne.