Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Badania eksperckie i naukowe – najważniejsze elementy, cele oraz metodologia procesu badawczego

badania eksperckie

Badania eksperckie i naukowe polegają na wysoce zaawansowanym wykorzystywaniu dostępnego potencjału analitycznego oraz narzędziowego. Najczęściej badania naukowe wymagają dostosowania pełnego procesu badawczego do niestandardowych celów, począwszy od konceptualizacji zagadnień dotyczących pytań badawczych, poprzez dobór odpowiednich technik i narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia badań naukowych, stosowanych analiz jakościowych i ilościowych, po właściwą interpretację wyników oraz wnioskowanie końcowe.

Badania naukowe zlecane profesjonalistom

Badania eksperckie i naukowe przeprowadza się najczęściej wówczas, gdy naukowiec lub dana instytucja potrzebuje eksploracji w ujęciu popularyzacyjnym albo w specyficznych grupach respondentów. Każdy naukowiec czy ośrodek, zlecający takie badania wyspecjalizowanej firmie, bierze udział w pracach nad przygotowaniem odpowiednich narzędzi, natomiast po przeprowadzeniu badania uczestniczy w opracowaniu jego wyników końcowych. Co więcej, ośrodki opracowujące trudne, niestandardowe strategie, otrzymują możliwość konsultacji z ekspertami wewnętrznymi firmy prowadzącej badania naukowe oraz z odpowiednimi dla branży specjalistami.

Badania eksperckie i naukowe prowadzone przez ośrodki akademickie, a także przez indywidualnych naukowców pozwalają na wykonywanie m.in. projektów badawczo-rozwojowych lub też realizację programów dofinansowań grantowych z funduszy unijnych. Aby je jednak przeprowadzić, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie, zgromadzenie i kodowanie dużej ilości danych, a także ich późniejsze przeanalizowanie i opracowanie.

Przy tak dużej ilości zadań, jakich wymagają profesjonalne badania naukowe, bardzo często niezbędne jest zlecenie części lub większości z nich wyspecjalizowanym firmom badawczym, które niejednokrotnie działają w niestandardowym zakresie.

badania-eksperckie

Badania ekspercie i naukowe – podstawowe cele i ich zakres

Badania eksperckie i naukowe stają zazwyczaj przed wyzwaniem dotyczącym optymalnego dopasowania metodologii i całego procesu badawczego do niestandardowych celów. Chodzi przede wszystkim o konceptualizację zagadnień w zakresie pytań badawczych, właściwe sformułowanie celów badawczych, prawidłowy dobór technik i narzędzi, odpowiednie przeprowadzenie analiz jakościowych i ilościowych, oraz sformułowanie zasadniczych wniosków.

Profesjonalna firma badawcza jest w stanie zapewnić zarówno optymalne planowanie, jak i kompleksowe przeprowadzenie badania naukowego, a także dostęp podmiotom zlecającym do wybranych etapów badania, w ramach współrealizacji całego procesu badawczego.

Zasadniczą usługą w zakresie pomocy badawczej jest profesjonalne wsparcie merytoryczne przy projektowaniu badania, a także specjalistyczne doradztwo na rzecz podmiotu zamawiającego z zakresu zagadnień szeroko rozumianej metodologii.

Kluczowe elementy procesu badawczego:

  • analiza sytuacji wyjściowej
  • określenie celów badawczych
  • scharakteryzowanie grupy docelowej
  • opracowanie narzędzi badawczych
  • realizacja badań
  • analiza i interpretacja wyników badania
  • sformułowanie wniosków końcowych

Metodologia

Przygotowując metodologię w zakresie badań naukowych i eksperckich, firma badawcza charakteryzuje najważniejsze cele i zakres badań, metody i techniki pomiaru, sposób doboru próby oraz metod analizy statystycznej, a także określa adekwatne narzędzia badawcze.

Podczas prowadzenia badania eksperckiego niezbędne jest przygotowanie rzetelnej bazy danych oraz walidacja wyników. Badania naukowe muszą zakończyć się sformułowaniem odpowiedniego podsumowania (raportu końcowego), które musi być przedstawione w czytelnej i zbiorczej formie, nie zapominając przy tym o atrakcyjnej wizualizacji wyników.