W ostatnim czasie wiele zakładów przemysłowych stawia na ograniczenie emisyjności gazów cieplarnianych. Jest to istotne zwłaszcza w aspekcie zastosowania kotłów o odpowiedniej konstrukcji i mocy, wraz z wykorzystaniem proekologicznych paliw. Dekarbonizacja to ograniczenie zużycia węgla oraz paliw ropopochodnych na rzecz nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko są bardziej efektywne, ale i przyjazne dla planety. Dlaczego warto przeprowadzić dekarbonizację? Podajemy niezbędne informacje!
Czym charakteryzuje się dekarbonizacja?
Dekarbonizacja gospodarki stanowi naturalne przejście na działania, które ograniczają emisję gazów cieplarnianych zarówno w sektorze przemysłowym, jak i transportowym. Takie dążenie do neutralności klimatu związane jest z kluczowymi czynnikami:
- dekarbonizacja przemysłu poprzez poprawę efektywności energetycznej; dotyczy to głównie modernizacji istniejących urządzeń oraz procesów celem zmniejszenia zużycia energii,
- dekarbonizacja gospodarki i przejście na OZE, co obejmuje m.in. wykorzystanie energii słonecznej, wiatrowej, wodnej oraz innych odnawialnych źródeł energii elektrycznej i ciepła,
- dekarbonizacja transportu jako inwestowanie w najnowsze, proekologiczne technologie lub rezygnacja z niektórych form logistyki.
Proces dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych jest ściśle związany z przemysłem. To właśnie w tym sektorze generowanych jest rocznie prawie 30% światowych szkodliwych gazów cieplarnianych (ang. greenhouse gases, GHG). Przykładem takich maszyn, które koniecznie powinny być poddane dekarbonizacji są kotły grzewcze. W wielu przedsiębiorstwach są to urządzenia niezbyt wydajne, stratne i przede wszystkim zasilanie szkodliwymi paliwami, jak węgiel czy ciężki olej.
Dekarbonizacja kotłów grzewczych
Dekarbonizacja przemysłu to przede wszystkim daleko idąca idea przejścia na nowoczesne i wydajne kotły grzewcze. Odpowiednio zintegrowane systemy automatyki i regulacji to inteligentne rozwiązania, które zapewniają w pełni automatyczne sterowanie pracą pieca, przez co łatwo o uzyskanie efektu dekarbonizacji. Jednym z ważniejszych producentów nowoczesnych kotłów grzewczych, które dają się zastosować w wielu obszarach przemysłu jest firma BOSCH.
Z portfolio przedsiębiorstwa należy wymienić takie urządzenia, jak:
- Kotły wodorowe
W tym konkretnym przypadku energia cieplna jest uzyskiwana dzięki spalaniu wodoru H2, co jest procesem bardzo przyjaznym dla środowiska. W wyniku reakcji powstaje zupełnie nieszkodliwa, czysta woda. Wspomniany producent stosuje w swoich maszynach bardzo innowacyjny sposób na dekarbonizację przemysłu, którą firmuje hasło „H2 ready”. Oznacza to, że kotły są tak projektowane, aby można było je zasilać różnymi paliwami i w każdym momencie przejść na spalanie wodorowe, w zależności od dostępności tego pierwiastka.
- Elektryczne kotły parowe
Elektryczne kotły parowe to nowoczesne rozwiązania w zakresie dekarbonizacji przemysłu poprzez wykorzystanie energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł prądu. Szczególnie polecane są tutaj kotły parowe z serii ELSB, w których nie powstają żadne gazy cieplarniane.
- Kotły na biogaz, bio-olej i inne neutralne środowiskowo paliwa
Kotły te wykorzystują paliwa, które są produkowane z recyklingu odpadów organicznych oraz produktów ubocznych gromadzonych w wielu dziedzinach nowoczesnej gospodarki. Takie rozwiązanie do idealny przykład dekarbonizacji transportu, gdyż pozwala uniknąć kosztów logistyki oraz utylizacji.
Czy dekarbonizacja przemysłu oferuje oszczędne rozwiązania?
Dekarbonizacja przemysłu to głównie konieczność odpowiedniego dostosowania się firm produkcyjnych do zachowania neutralności środowiskowej. Obecnie koniecznością jest ograniczenie emisyjności gazów cieplarnianych. Jak alarmują badania naukowe, przez ostatnie 120 lat średnia roczna temperatury wzrosła o 1,2℃ i dalej postępuje!
Bardzo często przejście na odnawialne źródła energii, również w kotłach grzewczych, wymaga nieco więcej inwestycji, aniżeli w przypadku tradycyjnych pieców zasilanych węglem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dekarbonizacja dotyczy zastosowania najnowszej generacji urządzeń, przygotowanych do stosowania różnych ekologicznych paliw. Co więcej, ich w pełni automatyczne sterowanie znacznie poprawia wydajność pracy, ogranicza straty energetyczne i awarie.