Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Najpopularniejsze techniki obróbki laserowej

techniki obróbki laserowae

Obróbka laserowa to nowoczesna i precyzyjna technika, dzięki której można przeprowadzać wiele operacji technologicznych związanych z obróbką materiałów. Laser to urządzenie, które może być używane do różnorodnych tworzyw.

Zaletami obróbki laserowej są: bezkontaktowość, selektywność oraz możliwość pełnej autoryzacji. Bezkontaktowość to cecha umożliwiająca zdalne operowanie wiązką laserową w warunkach próżni, w atmosferze gazowej lub pod wodą. Wiązkę laserową można skupić do niezwykle małych rozmiarów, nawet od ułamka mikrometra.

Krótki czas obróbki i duża ilość energii umożliwia eliminację procesu utleniania i minimalizację zanieczyszczeń chemicznych oraz przeprowadzanie procesu spalania. Obróbka laserowa jest bardzo często stosowana w przemyśle.

Cięcie laserowe

Cięcie laserem w ofercie firmy ciecielaser.pl to metoda polegająca na stopieniu i odparowaniu materiału, którego pozostałości są wydmuchiwane przez gaz towarzyszący.

Cięcie laserowe to metoda mająca dużą przewagę nad innymi metodami cięcia. Pozwala w krótkim czasie uzyskać dużą ilość jednakowych elementów, które nie wymagają dalszej obróbki. Cięcie laserowe to metoda ekologiczna, emisja dymów i szkodliwych substancji jest minimalna.

Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe to najszybsza metoda obróbki materiałów polegająca na odparowaniu materiału przez wiązkę laserową. Za pomocą lasera można grawerować dowolne wzory na różnorodnych materiałach.

Drążenie laserowe

Lasery wykorzystuje się do robienia otworów w metalach i w innych twardych materiałach. Kształty tych otworów są powtarzalne, a krawędzie nie wymagają dalszej obróbki.

Spawanie laserowe

Spawanie laserowe to jedna z najnowocześniejszych technik spawania. Ten proces charakteryzuje duża efektywność oraz możliwość łączenia rozmaitych kształtów. Do zalet spawania laserowego należą: wysoka jakość i estetyka spawanych elementów, bardzo niskie działanie temperatury na spawane przedmioty, co zmniejsza ryzyko odkształcenia materiału, zachowanie czystości spawanych elementów, brak konieczności używania materiału dodatkowego, automatyzacja procesu, wysoka jakość spawanych elementów.

Za pomocą lasera można łączyć praktycznie wszystkie metale i ich stopy. Spawanie laserowe to technika, która idealnie sprawdza się przy łączeniu nawet dużej ilości drobnych elementów o niewielkiej grubości. Znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu, m.in. w przemyśle elektronicznym, kosmicznym, medycznym, spożywczym.