Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Poziomka w doniczce lub w ogródku czyli słodka przyjemność dla każdego

truskawki

Poziomki to jedne z pierwszych owoców w sezonie. Co ważne, są mało wymagające i nie będą potrzebować dużo miejsca. Mogą być w wersji domowej czyli w doniczce na balkonie lub na tarasie. Ich walory smakowe i zdrowotne powodują, że warto je hodować.

Jak pielęgnować uprawy poziomki?

Jej pielęgnacja jest podobna jak truskawek, czyli nie musimy włożyć w nią bardzo dużo pracy. Najważniejsza sprawa, to, że sadzonki poziomki lubią bardziej wilgotne obszary. Ich uprawa sprawdza się zarówno w półcieniu jak i w pełnym słońcu. Znajdziemy wśród nich takie o dużej ilości rozłogów. Jeśli chcemy uzyskać lepszy efekt wizualny, to wystarczy zastosować donice wiszące.

Z kolei uprawa poziomki w ogródku na grządkach czy krzakach poziomki to już kwestia wybrania odpowiedniej odmiany.

Należy usuwać regularnie stare liście, zeschnięte owoce oraz te ze znamionami choroby. Można użyć ściółki do przykrycia, aby zapobiec odparowaniu wody i utrudnić chwastom rozwijanie się.

Kluczowa kwestia to regularne podlewanie sadzonki poziomek i gleby, najlepiej deszczówką, a w ostateczności wodą odstaną w konewce. Biorąc pod uwagę wytrzymałość tej rośliny, nieskomplikowaną pielęgnację i słodki smak to zyskujemy idealny owoc.

Jakie mamy rodzaje poziomek do samodzielnej uprawy?

Na przykład poziomka Rugia to pyszny smak i brak rozłogów. Zatem może być spokojnie sadzona obok innych roślin. Można długo cieszyć się zbiorami, bo jej owoce dojrzewają od lata do pierwszych przymrozków. Owoce są czerwone i podłużne, a smak jest słodki. Musimy zadbać o wilgotną glebę i kwaśne podłoże. Im więcej słońca, tym owoce są słodsze, a rośnie ona w kępkach. Stara odmiana poziomek to właśnie Rugia. Może być też uprawiana na balkonie.

Poziomka Pospolita Alexandria ma niewielkie wymagania do zasiedlenia. Posiada smakowite owoce, przystosuje się do prawie każdej gleby, ale najlepiej jeśli zapewnimy jej słońce. Mają bardzo dobry smak, są idealne do przetworów, ciast, deserów, ale również jedzone samodzielnie. Im więcej dostaną słońca, tym bardziej odwdzięczą się w postaci słodkiego aromatu. A co więcej, ich liście i pędy będą idealne do herbaty, w tym dla dzieci. Dodając do tego jej niewielkie wymagania, jest to polecana roślina do ogródka. Lubi lekką wilgoć, toleruje półcień.

Ciekawa odmiana to również Poziomka Żółta Yellow Wonder. Jak pozostałe rodzaje, jest łatwa do hodowania i wymaga tylko wilgotnej gleby, jest odporna na mróz zatem idealnie do warunków polskich. Owoce są duże, słodkie i mają bogaty aromat oraz oryginalny, żółty kolor. Mają kształt stożka, są dość duże i możemy się nimi cieszyć od wiosny do jesieni. Może być uprawiana również na balkonie, co jest ogromną zaletą w przypadku osób, które nie są szczęśliwymi posiadaczami ogródka.

Poziomka zwisająca to poziomka w doniczce, która najlepiej wygląda w doniczkach wiszących i właśnie w formie pojemnikowej. Poziomki są kuliste i aromatyczne, a owocami można się cieszyć pod warunkiem, że podlewa się ją wyjątkowo dobrze. Tutaj warto dodać, że poziomki można hodować również w pojemnikach i doniczkach na balkonach. Wtedy najlepiej sadzić je w maju i stopniowo hartować na zimne noce. Uprawiamy je na przykład w podłużnych skrzynkach, donicach plastikowych lub glinianych. Postarajmy się o miejsce słoneczne, ale niezbyt gorące. Co 3-4 lata można wymienić je na nowe, bo po tym czasie mogą słabiej owocować.

Do czego przyda nam się poziomka?

Najlepsze są surowe jako słodki dodatek do deserów czy ciast. Świetnie smakują solo, ale również ze śmietaną czy jogurtem. Można z nich zrobić pyszny dżem i konfitury. Jako smaczna dekoracja do tortów czy do deserów lodowych sprawdzą się znakomicie.

Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, to owoce poziomki są stosowane w leczeniu chorób dziąseł i przyzębia, a jej liście są dobre na zranienia, ale także jako przyprawa do wina, nalewek, herbaty czy mięs. Napar z liści poziomki zwalcza infekcje, pomaga pozbyć się wirusów i toksyn. Do jego przygotowania wystarczy zalać wrzątkiem 1 łyżeczkę suszonych liści z poziomek. Napar jest gotowy już po 15 minutach.

Poziomki to bomba witaminowa, bo już ich garść pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Warto o tym pamiętać, bo poziomka bywa niedoceniana i zapomniana wśród owoców, a jest łatwa w uprawie i bogata w witaminy. Z pewnością dla dzieci będzie to spora atrakcja, jeśli do deseru dodamy słodkie i czerwone poziomki, przy okazji przemycając witaminę C, tak potrzebną do wspomagania odporności.

Posiadają potas, który wspomaga układ krwionośny, poza tym blokują wchłanianie złego cholesterolu i zwalczają wolne rodniki. Mają również właściwości ściągające i przeciwkrwotoczne, pomagają leczyć choroby układu moczowego.

Z uwagi na to, że poziomka jest naprawdę drogim owocem, a ma mocno zdrowotne właściwości, to warto skusić się na samodzielną hodowlę bo można na tym tylko skorzystać. Dlatego dobrze poszukać poziomki ze sprawdzonych źródeł. Jednym z nich jest sklep podkarpackiesady.pl, gdzie można znaleźć wysokiej jakości sadzonki i drzewka, poparte tradycją podkarpackich szkółkarzy.