Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Hit ostatnich sezonów – spieki kwarcowe i ich zastosowanie w budownictwie

spieki kwarcowe

Tak to prawda, że spieki kwarcowe są budowlanym i wnętrzarskim hitem ostatnich lat. Stosowane na elewacji lub we wnętrzach do złudzenia przypominają kamień lub beton. Przy tym są bardzo trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne i po prostu piękne. W naszym artykule wyjaśniamy czym są i jak powstają spieki kwarcowe. Przypominamy też ich zastosowanie w budownictwie jak i we wnętrzach. Jeśli natomiast chcecie zdecydować się na elewację z tego materiały podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Czym są spieki kwarcowe

Spieki kwarcowe wykonane są z mieszkanki różnych naturalnych minerałów. Spieki nie występują naturalnie w środowisku, ale powstają sztucznie w wyniki fabrycznego mieszania i prasowanie różnych minerałów. Mogą składać się m.in. z piasku kwarcowego, iłów łupkowych czy skał granitowych. Swoją niezwykłą trwałość i inne właściwości zawdzięczają wypalaniu w piecach hybrydowych w temperaturze ponad 1200 stopni Celsjusza. Następnie są cięte na różnego rodzaju płyty, zazwyczaj wielkoformatowe. Grubość płyty z spieków kwarcowych wynosi ok 3 mm, dzięki czemu jest ona dość lekka.

Warto wiedzieć, że spieki kwarcowe są materiałem twardszym nawet od uważanych za najtwardsze granitów czy marmurów. W specjalnej skali twardości Mohsa, osiągają najwyższy rezultat dla materiałów budowlanych, w wysokości ok 6 – 7 pkt.

Zastosowanie spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe ze względu na swoje właściwości znalazły szerokie zastosowanie. Możemy znaleźć je zarówno na zewnątrz budynków, na elewacjach, jak i wewnątrz jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny.

Świetnie sprawdzają się we wnętrzach jako materiał bardzo wszechstronny, łącząc idealnie twardość, lekkość i duże rozmiary samej płyty. Dzięki temu mogą stanowić okładzinę podłogową lub ścienną. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz plamy. Z tych też względów mogą stanowić również obłożenie kominka jak i posłużyć jako blat kuchenny. W końcu ich lekkość daje także możliwość wykańczania za ich pomocą mebli.

Elewacja ze spieków kwarcowych

Elewacje ze spieków kwarcowych z każdym rokiem zyskują na popularności. Płyty elewacyjne mają duże gabaryty dzięki czemu elewacja wygląda nowocześnie. Spieki kwarcowe sprawdzą się zarówno na elewacjach budynków jednorodzinnych jak i na elewacji, biur czy budynków użyteczności publicznej. Warto też podkreślić, iż jest to materiał jaki na elewacji świetnie współgra i komponuje się z drewnem, szkłem, metalem czy kamieniem. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. Jednocześnie też wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne. W końcu dzięki właściwościom samych spieków kwarcowych wykonane z nich płyty mogą przypominać beton przemysłowy, drewno czy stal.

Swoją popularność jako obłożenie elewacji, spieki kwarcowe zawdzięczają niezwykłym właściwościom. O ich lekkości i twardości pisaliśmy już wcześniej. Tutaj warto dodać, że elewacja wykonana ze spieków kwarcowych nie zmienia kolory, jest łatwa w utrzymaniu czystości i jest odporna na warunki atmosferyczne. Promienie słoneczne nie odbarwiają jej, a wilgoć, deszcz, etc. nie powodują osadzania się na jej powierzchni glonów czy porostów.