Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

8 powodów, dla których Twoja firma powinna zainstalować system kontroli dostępu do drzwi

system kontroli dostępu do drzwi

Obecnie większość przedsiębiorców zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że zapewnienie bezpieczeństwa własnej firmie oraz ochrona jej klientów i pracowników jest jednym z najbardziej poważnych wyzwań, jakim w dzisiejszych czasach muszą sprostać. Od przeciwdziałania włamaniom, po zapewnienie wysokich standardów higienicznych, system kontroli dostępu może usprawnić funkcjonowanie firmy oraz stać się niezbędnym narzędziem do stworzenia szczelnego systemu zabezpieczeń.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Czytaj dalej, a poznasz 8 kluczowych korzyści, jakie płyną z wdrożenia systemu kontroli dostępu.

1. Zmniejszenie ryzyka kradzieży

Posiadasz firmowy majątek? Masz flotę samochodów służbowych? Twój magazyn jest pełen towaru? Twoja firma może stać się ofiarą kradzieży. Nawet materiały biurowe i sprzęt padają łupami złodziei – wszystko ma swoją wartość. Ufasz swoim pracownikom i wiesz, że nigdy by Cię nie okradli. W porządku, jednak pamiętaj, że podstawą zaufania jest kontrola. A statystyki są bezlitosne i pokazują, że tylko amerykańskie firmy tracą każdego roku 50 miliardów dolarów z powodu kradzieży dokonywanych przez pracowników.

Wdrożenie systemu kontroli dostępu znacznie zmniejsza ryzyko włamań i kradzieży nie tylko majątku, ale także informacji. Instalując kontrolę dostępu na drzwiach do pomieszczeń w firmie, ograniczasz wstęp do nich osobom trzecim, z zewnątrz a także samym pracownikom. Dokładne monitorowanie pomieszczeń objętych ochroną i zapisywanie informacji o tym kto i kiedy do nich wchodził, pozwala szybko wykryć ewentualne anomalie i zidentyfikować osoby, które mogły przyczynić się do kradzieży lub wycieku danych. Kolejnym atutem jest fakt, że do chronionego obiektu nie dostanie się nikt bez twojej wiedzy i pozwolenia. Możesz ograniczyć wstęp do godzin pracy firmy, uniemożliwić dostęp w dni, w które biuro jest zamknięte, lub kiedy dany pracownik powinien przebywać na urlopie.

2. Ochrona pracowników

Systemy kontroli dostępu mogą pomóc w ograniczeniu kontaktu fizycznego, zapobiegając rozprzestrzenianiu się chorób. Umożliwiając pracownikom wejście do chronionego obiektu za pomocą bezdotykowego urządzenia uwierzytelniającego, można zmniejszyć ilość bezpośredniego kontaktu między pracownikami i ograniczyć roznoszenie zarazków i bakterii.

System ten może również dać Twojej firmie możliwość wpuszczania do budynku pojedynczych osób na raz, redukując ruch pieszych wchodzących i wychodzących z obiektu. Funkcja ta idealnie sprawdzi się w przypadku środowisk wysokiego ryzyka, takich jak gabinety lekarskie, szkoły, obiekty rządowe lub użyteczności publicznej.

3. Wyeliminowanie problemów z kluczami

Rozdawanie kluczy pracownikom, nawet w niewielkiej ilości, jest uciążliwym zadaniem. Trudno sprawować kontrolę nad tym kto posiada klucz do danego pomieszczenia i ciężko nimi zarządzać. W przypadku, gdy jeden z pracowników zgubi klucz, konieczna jest wymiana zamków w drzwiach, co dodatkowo generuje koszty i kolejne problemy, ponieważ pracownikom trzeba rozdać nowe klucze, a zabrać stare. W przypadku elektronicznej kontroli dostępu, sytuacja jest prosta – zagubiony identyfikator można łatwo dezaktywować w systemie i zastąpić nowym.

4. Zdalny dostęp

Podstawową rolą systemu dostępu KD jest niedopuszczenie niepożądanych osób na teren firmy lub do jej budynku. Ogromną zaletą takiego systemu jest możliwość obsługiwania nie tylko drzwi do pomieszczeń, ale także szlabanów, bram wjazdowych, czy wind. Przykładowo, parking objęty bezkluczową kontrolą dostępu jest dużym ułatwieniem dla kierowców wjeżdżających na teren firmy, gdyż pozwala zdalnie otwierać wjazd na teren zakładu. Wystarczy, że kierowca posiada na pojeździe naklejony identyfikator dalekiego zasięgu a odpowiednie urządzenia uwierzytelniające z dużej odległości wykryją pojazd i jeśli system go rozpozna, umożliwią mu wjazd na parking. Dzięki takiemu rozwiązaniu parking może być obsługiwany bezzałogowo, a kierowca nie musi wysiadać z auta i osobiście potwierdzać swojej tożsamości.

5. Mnogość zastosowań

Nowoczesne systemy KD mogą zostać zintegrowane z innymi, zewnętrznymi systemami, np. systemem PPOŻ, centralami alarmowymi, systemami CCTV czy rejestracji czasu pracy. Pozwala to na zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu ekonomiczności tego rozwiązania w myśl zasady jedno rozwiązanie – wiele możliwości.

6. Automatyzacja

Nowoczesne firmy lubią udogodnienia i wszelkie rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Cenią innowacyjność systemów kontroli dostępu i ich funkcjonalność, jak np. możliwość automatycznego odblokowywania dostępu do wybranych pomieszczeń (otwarcie drzwi wejściowych do budynku w godzinach pracy firmy i zamykanie ich po wyznaczonej godzinie), kontrolowanie temperatury i oświetlenia (zarządzanie systemem ogrzewania budynku podczas pracy firmy i w godzinach nocnych, automatyczne włączanie i wyłączanie świateł). Tak wysoki poziom automatyzacji może uprościć zarządzanie przedsiębiorstwem oraz znacznie wpłynąć na zmniejszenie kosztów działalności.

7. Ochrona danych osobowych

Każda firma przechowuje i zarządza poufnymi danymi osobowymi. Niezależnie od charakteru działalności przedsiębiorstwa oraz wrażliwości administrowanych danych osobowych, zapewnienie ich bezpieczeństwa jest niezwykle istotne. System kontroli dostępu dzięki śledzeniu kto i kiedy wchodzi na teren firmy eliminuje ryzyko ewentualnych naruszeń a w razie ich wystąpienia, pozwala szybko wykryć i wyeliminować ich przyczynę.

8. Wyeliminowanie błędów ludzkich

Każdemu z nas może się zdarzyć zapomnieć o zamknięciu budynku czy biura po skończonej pracy. Problem polega jednak na tym, że każda taka sytuacja naraża zarówno firmę, jej mienie, jak i jej pracowników na niebezpieczeństwo. Poleganie na ludzkiej pamięci w tak istotnym zadaniu, jakim jest zamykanie drzwi po zakończeniu pracy jest poważną luką w systemie bezpieczeństwa. Dlatego system kontroli dostępu pozwala wyeliminować ten czynnik ludzki i oferuje możliwość automatycznego zamykania budynku o wyznaczonym czasie.

Potrzeby firm w zakresie bezpieczeństwa stale się zmieniają. Systemy kontroli dostępu do drzwi i wejścia bez klucza stają się coraz bardziej powszechne i łatwo dostępne nawet dla małych firm z niewielkim budżetem

Wybierz system kontroli dostępu dla siebie

System kontroli dostępu jest prostym i skutecznym narzędziem umożliwiającym zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa twojej firmie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i zaprojektować kontrolę dostępu idealnie dopasowaną do potrzeb twojej firmy, skontaktuj się z Timaco – wiodącym producentem systemów KD i RCP w Polsce.