Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Wszystko, co musisz wiedzieć o opłacie mocowej – kogo dotyczy i ile wynosi?

opłata mocowa

Opłata mocowa to jedna z nowych pozycji, która pojawiła się w 2021 roku na rachunku za prąd generowany przez instalację fotowoltaiczną. Czym jest i kogo dotyczy opłata mocowa? Jaka jest jej podstawa prawna? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w poniższym wpisie. Zainteresowanych tym tematem zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Opłata mocowa – co to jest?

Głównym zadaniem opłaty mocowej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, czyli stałych i bezproblemowych dostaw prądu. To kwestia szczególnie ważna wówczas, gdy zużycie prądu osiąga najwyższy z poziomów i dostawy energii elektrycznej z elektrowni mogłyby być zagrożone. Tym samym pojawia się konieczność utrzymywania elastycznych rezerw, które będzie można wykorzystać w okresie największego zapotrzebowania na prąd. Na ten cel właśnie elektrownie potrzebują dodatkowych środków, a te pozyskane być mogą właśnie w ramach opłaty mocowej.

Fundusze pozyskane z tej opłaty będą mogły zostać wykorzystane jako finansowanie kosztów utrzymywania rezerw mocy, co finalnie znacznie poprawiłoby sytuację finansową firm zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej.

Od kiedy obowiązuje opłata mocowa?

Podstawą prawną do wejścia w życie dopłat do rachunków za energię elektryczną jest przyjęta przez Sejm w 2017 roku ustawa o rynku mocy. Początkowo opłata mocowa miała się pojawić na fakturach za prąd już od 1 października 2020 roku, jednak termin ten przesunięto na 1 stycznia 2021 roku. Od tego dnia też obowiązuje opłata mocowa 2021.

Ile wynosi opłata mocowa?

Kwestią, która budzi największe zainteresowanie wśród konsumentów, jest oczywiście wysokość opłaty mocowej obowiązującej w 2021 roku. Warto wskazać jednak, że jej wysokość zależeć będzie od kilku czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy wcześniejsze zużycie energii elektrycznej w godzinach szczytowego poboru, prognozy wynikające z zapotrzebowania na prąd w konkretnym roku dostaw oraz prognozy kosztów związanych z utrzymaniem danego obiektu. Opłata mocowa dla odbiorców indywidualnych zależeć będzie od rocznego zużycia energii.

Jej wysokość miesięcznie kształtuje się następująco:

  • 2,30 zł brutto przy rocznym zużyciu mniejszym niż 500 kWh
  • 5,51 zł brutto przy zużyciu 500-1200 kWh rocznie
  • 9,19 zł brutto przy rocznym zużyciu powyżej 1200-2800 kWh
  • 12,87 zł brutto przy zużyciu powyżej 2800 kWh rocznie.

Specjaliści z branży przekonują, że mało kto będzie musiał zapłacić najwyższą z przedstawionych stawek opłaty mocowej. Dla przykładu, przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej w rodzinie 2+2 kształtuje się na poziomie około 2400 kWh.

Miesięczna opłata mocowa wynosić będzie więc 9,19 zł, w skali roku jednak rachunki za prąd będą wyższe już o ponad 110 zł. Więcej o wysokości opłaty mocowej i zasadach jej obowiązywania, przeczytać można na stronie: https://n-energia.pl/oplata-mocowa-wysokosc-stawki/.

Stała czy zmienna opłata mocowa?

Omawiając kwestie związane z wysokością opłaty mocowej, warto podkreślić, że jej wysokość jest zmienna. O tym, jakie stawki opłaty mocowej będą obowiązywać w kolejnym roku, zadecyduje do 30 września każdego roku Urząd Regulacji Energetycznej. Urzędnicy będą podawać również godziny szczytowego zapotrzebowania na moc.

Opłata mocowa dla firm

Podwyżka opłat za energię elektryczną nie ominie też właścicieli przedsiębiorstw. Dodatkowa opłata, którą ponoszą firmy w 2021 roku, wynosi 0,0937 zł brutto za każdą kWh pobraną w dni robocze w godzinach 7:00-22:00.

Fotowoltaika a opłata mocowa

Decyzja o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej dla współczesnych inwestorów może być jedną z najlepszych decyzji pozwalających na znaczne ograniczenie poboru energii z sieci lub nawet całkowite uniezależnienie się od dystrybutora. Energia wygenerowana przez panele fotowoltaiczne bowiem pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd, a tym samym pozwoli także zminimalizować wysokość opłaty mocowej. Warto dodać, że jej wysokość zależna jest od ilości prądu pobieranego z sieci energetycznej. Im mniejszy będzie ten pobór, tym mniej w rzeczywistości wynosić będzie stawka opłaty mocowej.

Nieco inne zasady obowiązują wówczas, gdy mowa o korzystaniu z fotowoltaiki on-grid. To instalacja tego rodzaju, która wiąże się z koniecznością podłączenia do sieci energetycznej. Omawiany model instalacji PV zakłada, że energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne najpierw zasila wszystkie niezbędne urządzenia, a wyprodukowany jej nadmiar trafia do wirtualnego magazynu w sieci energetycznej. Stamtąd też użytkownicy mogą ją pobrać, gdy fotowoltaika nie działa (np. w nocy) lub jej działanie jest zdecydowanie mniej wydajne (w okresie jesienno-zimowym). Trzeba pamiętać jednak, że w instalacjach o mocy poniżej 10 kWp do odzyskania jest 80% energii wprowadzonej do sieci, zaś w przypadku instalacji o mocy 10-50 kWp, odzyskać można 70% przekazanej nadwyżki.

Net-metering zakłada, że w zależności od ilości energii trafiającej do sieci, a następnie pobranej, prosument będzie opłacał stosunkowo niższą opłatę mocową.