Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Żywotność tonera do drukarki – po jakim czasie go wymienić?

toner

Każdy użytkownik drukarki laserowej z pewnością zadaje sobie pytanie o żywotność tonera do swojego urządzenia. Pierwszy raz robi to jeszcze przed jego zakupem, gdyż większość osób, które decydują się na tego rodzaju sprzęt wybiera go ze względu na sporą ilość kopii, którą można wykonać przy jej użyciu. Drugi raz będąc już w posiadaniu drukarki, zastanawiając się po jakim czasie wymienić toner.

Na jaki czas wystarcza toner

Toner jest wkładem do drukarki laserowej w postaci plastikowej kasety, zawierającej proszkową mieszankę, która przenoszona jest na papier za pomocą bębna drukarki. Proszek ten, w przeciwieństwie do tuszu, nie może zaschnąć ani się popsuć. Wkład do drukarki laserowej używać więc można do całkowitego zużycia proszku. Każdy producent na opakowaniu tonera podaje informację o ilości stron wydruku, którą można wykonać z wykorzystaniem danego produktu. Oczywiście ilości te mogą się nieznacznie różnić od stanu rzeczywistego. Dużym plusem tonera jest również to, że na jego żywotność niema wpływu to, czy drukarki używamy codziennie, czy też tylko od święta. Toner do drukarki wystarcza więc na tyle, na ile go użytkujemy- im mniej drukujemy, tym ten materiał eksploatacyjny wystarczy na dłużej. Oczywiście parametry te zależne są również od modelu danej drukarki- niektóre urządzenia wykorzystują bowiem duże ilości proszku, inne zaś mniej, stad nie można dokładnie określić konkretnego czasu żywotności tonera dla każdej drukarki. Ponadto większość nowoczesnych urządzeń posiada funkcję zmniejszania zużycia tonera, tzw. program eco. Takie drukarki są maksymalnie oszczędne, dzięki czemu toner do nich wymienia się jeszcze rzadziej.

Po czym poznać, że należy wymienić toner

Po pierwsze, kierujemy się wspomnianą już wcześniej informacją o ilości wydruków, dostępną na opakowaniu tonera . Jest to ilość orientacyjna, więc kolejnym sygnałem jest alert o wymianie tonera, wysyłany przez drukarkę na podłączone do niej urządzenie lub też wyświetlany bezpośrednio na panelu drukarki. Pamiętajmy jednak, że pomimo pojawienia się takiej informacji, zazwyczaj możemy wykonać jeszcze kilkadziesiąt kopii przy użyciu danej kasety. Najpewniejszym sygnałem świadczącym o skończonej żywotności materiału jest po prostu znaczny spadek jakości zadruku. Jeśli druk jest niewyraźny, przerywany, słaby, oznacza to, że proszek w kasecie się skończył i należy sięgnąć po nową kasetę lub posiadaną uzupełnić w proszek.

Jak przedłużyć żywotność tonera

Chociaż tonery do drukarek laserowych są bardzo ekonomicznymi i wystarczającymi na wiele użyć produktami, to istnieje kilka sposobów na dodatkowe przedłużenie ich żywotności. Z pewnością wpływ na to ma ich odpowiednie użytkowanie oraz przechowywanie. Materiał eksploatacyjny w postaci tonera utrzyma dłuższą żywotność, gdy nie będzie na niego działała wilgoć oraz gorące powietrze. Należy mieć więc na uwadze, by drukarka stała w cieniu, nie miała bezpośredniego kontaktu z grzejnikiem oraz nie była zastawiona innymi przedmiotami, utrudniającymi jej wentylację. Kolejnym sposobem jest optymalizacja ustawień drukarki. Jeśli na przykład planujemy wydruk roboczy, bezpośrednio przed wydrukiem zmieńmy właściwości drukarki na najniższą jakość lub drukując dokument czarno-biały, zmieńmy barwę na monochromatyczną. Zmiana ustawień zajmuje niewiele czasu a różnice w eksploatacji tonera są znaczne, zwłaszcza jeśli będziemy zawsze pamiętać o takim działaniu. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, by móc cieszyć się dobrą żywotnością tonera, jest zakup dobrej jakości produktu. Nie oznacza to wcale, iż musimy korzystać wyłącznie z oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Wybierając zamienniki, warto jednak wybierać tonery pochodzące od renomowanych, sprawdzonych producentów. Najbezpieczniej będzie zakupić je w sklepie zajmującym się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych do drukarek,  jednak takich, które dedykowane są konkretnym modelom. Będziemy mieli wtedy pewność, że toner taki posłuży nam dłuższy czas, jednocześnie nie tracąc na jakości wydruków.

Powiązane artykuły

Technologie używane do drukowania czasopism i innych produktów drukarskich

teoriabiznesu.pl