Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak inwestować w złoto fizyczne?

zlote sztabk

Lokowanie kapitału w złocie jest od wieków uznawane za pewną inwestycję obarczoną – zwłaszcza w perspektywie długoterminowej – znikomym ryzykiem. Inwestorzy zwracają się w stronę kruszców szczególnie podczas zawirowań na rynkach finansowych oraz w czasach wysokiej inflacji. Jaką formę inwestowania w złoto wybrać i kiedy warto się na to zdecydować?

Złoto – skąd wynika jego wartość?

Złoto jest nazywane bezpieczną przystanią dla inwestorów, ponieważ – mimo okresowych wahań cen – w długiej perspektywie nie traci na wartości. Kruszce, szczególnie złoto, stanowią swego rodzaju uniwersalną walutę – nawet w sytuacji wojny, załamania systemu finansowego czy innych destabilizujących wydarzeń, zachowają swoją wartość. Tradycyjne pieniądze nierzadko – mogą obniżyć swoją siłę nabywczą na przykład w wyniku inflacji lub różnego rodzaju zmian w systemie finansowy państwa (np. reformy walutowej).

Warto mieć również na uwadze, że zasoby złota na świecie są ograniczone. Przy niesłabnącym zainteresowaniu inwestorów można zakładać, że jego cena będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, a w dłuższej perspektywie wzrastać. Długoterminowość to podstawowa zasada inwestycji w złoto – dlatego właśnie bardzo dobra forma zabezpieczenia oszczędności i pewny zysk w perspektywie czasu.

Dlaczego inwestycja w złoto się opłaca?

Inwestowanie w złoto jest polecane szczególnie dzisiaj, kiedy mamy do czynienia z rosnącą inflacją, a więc obniżającą się siłą nabywczą pieniądza. Rosnące ceny dóbr i usług, przy jednoczesnym bardzo niskim oprocentowaniu kont oszczędnościowych i lokat sprawiają, że jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań okazuje się inwestycja w kruszce.

Złoto jest towarem uniwersalnym, który łatwo sprzedać i kupić, a jego wartość jest respektowana niemal na całym świecie. Wartość tego kruszcu nie może zostać sztucznie obniżona (tak jak w przypadku pieniędzy, na przykład przez ich dodruk). Inwestorzy docenią również fakt, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (dotyczy to produktów o wysokiej zawartości czystego złota w stopie). Kruszce wreszcie można bezpiecznie wymieniać na inne dobra, nawet w sytuacjach kryzysowych takich jak wojny, pandemie czy kryzysy ekonomiczne, a więc wtedy kiedy tradycyjne pieniądze mogą istotnie tracić na wartości.

Jakie możliwe formy inwestowania w złoty kruszec oferuje współczesny rynek?

Do najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej praktycznych form inwestowania w kruszce należą monety bulionowe oraz sztaby.

Złote monety bulionowe są dziś emitowane przez narodowe mennice wielu krajów. Najbardziej wartościowe są monety jednouncjowe, czyli takie, których stop tworzy w 99,9% złoto. Kupując taki produkt inwestycyjny, jesteśmy posiadaczem 1 uncji złota wartej obecnie około 7 500 – 8 000 zł. Inwestorom, którzy dysponują mniejszym kapitałem, poleca się zakup monet o niższej wadze. Takie produkty kupimy już poniżej 1 000 zł (na przykład Britannię o wadze 1/10 oz z popularnej mennicy The Royal Mint). Inwestorzy chętnie wybierają również monety z domieszką innych metali – południowoafrykański Krugerrand dla przykładu emitowany jest z dodatkiem miedzi, co nadaje mu charakterystyczny, złotobrązowy kolor.

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się również złote sztabki. Można je kupić zarówno jako półkilogramowe lub kilogramowe sztaby, ale także jako niewielkie formy o wadze zaledwie kilku gramów. Dzięki temu zakup sztabek jest dostępny także dla początkujących inwestorów – te najmniejsze można nabyć już za kilkaset złotych.