Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Archicom pozyskuje środki na kolejne inwestycje.

Archicom pozyskuje środki na kolejne inwestycje. Deweloper wyemitował obligacje o wartości 168 mln PLN

Fundamentem bieżącej strategii Archicom jest zwiększona dynamika realizacji projektów mieszkaniowych oraz konsekwentne poszerzanie banku ziemi. Aby utrzymać wysokie tempo rozwoju i ekspansji, ale także zadbać o stabilność organizacyjną, deweloper nadaje priorytet dywersyfikacji źródeł finansowania nowych inwestycji. W tym celu spółka podjęła decyzję o kolejnej emisji obligacji o łącznej wartości 168 mln PLN.

Nadrzędnym celem Archicom niezmiennie pozostaje wypracowanie pozycji lidera rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Jego realizacja jest możliwa dzięki opracowanej strategii rozwoju biznesu, która zakłada średnioterminowo sprzedaż na poziomie 4 tys. lokali w skali roku. W wyniku realizacji założeń polityki finansowej, które zakładają dbałość o stabilność organizacyjną spółki, pozyskiwanie środków ze zdywersyfikowanych źródeł finansowania oraz wypracowanie nadwyżek finansowych zapewniających dokonywanie kolejnych inwestycji, 1 marca br. spółka wyemitowała obligacje o okresie spłaty przekraczającym trzy lata, o łącznej wartości 168 mln PLN.

Biorąc pod uwagę dbałość o koszty realizacji projektów deweloperskich, w tym koszty zakupu gruntów, a także ich ograniczoną dostępność, jako spółka musimy być przygotowani na wszelkie rynkowe okazje. Gdy tylko się pojawią, powinniśmy mieć możliwość szybkiej, ale niewymuszonej reakcji. Swoboda inwestycyjna wypracowana dzięki nadwyżkom środków pieniężnych istotnie ułatwia nam funkcjonowanie w aktualnych realiach, będąc w uprzywilejowanej względem innych uczestników rynku pozycji. Dzięki kapitałowi pozyskanemu na drodze emisji obligacji, kolejny raz w naszej historii zakończonej dużym sukcesem, realizujemy wizję bycia deweloperem pierwszego wyboru w Polsce – mówi Agata Skowrońska-Domańska, Wiceprezes Zarządu w Archicom.

Archicom kontynuuje realizację założonej strategii finansowej, a sukcesy na tym polu wspierają rozwój biznesu i rozbudowę banku ziemi. W trzecim kwartale 2023 r. deweloper dokonał emisji akcji na łączną kwotę 220 mln zł, a w listopadzie – rekordowej emisji obligacji o łącznej wartości 210 mln zł. Od tego czasu dzięki pozyskanym środkom spółka pozyskała atrakcyjne grunty we Wrocławiu, w Łodzi i Warszawie.

O nas

Od 37 lat realizujemy marzenia o idealnym mieszkaniu, a nasze korzenie wywodzą się ze studia projektowego, w którym od początku żywa była idea dbałości o ludzki wymiar architektury, jej współistnienie z naturą i kontekstem miejsca. Od 1 sierpnia 2023 roku jesteśmy ogólnopolskim deweloperem obecnym w Warszawie, Łodzi, Poznaniu oraz Krakowie, tworząc w tych miastach markę Echo Residential by Archicom. We Wrocławiu, w którym zrealizowaliśmy ponad 216 obiektów, w tym osiedla wieloetapowe m.in. Olimpia Port oraz rewitalizowane Browary Wrocławskie, nadal funkcjonujemy jako marka Archicom. Rozumiemy swoją rolę jako urbanisty, inżyniera i wizjonera. Myślimy szeroko, biorąc pełną odpowiedzialność za tworzenie fragmentów miast dla kolejnych pokoleń. Tworzymy przyjazne miejsca, w których można zdrowo żyć, mieszkać, odpoczywać, korzystać z rozrywek. Patrzymy na miasto jak na żywą tkankę, która powinna dopasowywać się do współczesnych odbiorców. Cel jest niezmienny – dostarczać mieszkańcom nowy standard mieszkania.