Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Motoryzacja

Bolt otwiera sezon i  zapowiada więcej działań na rzecz bezpieczeństwa na rynku mikromobilności 

Bolt

Bolt właśnie startuje z nowym sezonem na hulajnogi i rowery elektryczne. W 2022 roku, największy operator mikromobilności w Europie, czterokrotnie zwiększył swoją flotę w Polsce i działa w ponad 50 miastach. W nowym sezonie Bolt zapowiada upowszechnienie zielonego środka transportu w kolejnych miejscowościach w Polsce oraz publikuje oficjalne zobowiązanie firmy do działania na rzecz bezpieczeństwa przejazdów hulajnogami i rowerami elektrycznymi.

Popularność hulajnóg elektrycznych nieustannie rośnie- tylko w 2022 roku Bolt odnotował blisko dwa razy większą liczbę wypożyczeń, niż w roku poprzednim oraz zwiększył swoją flotę ponad czterokrotnie. Ubiegły rok firma zakończyła z 25 nowymi miastami, w których działają hulajnogi Bolt oraz 5 miastami z rowerami elektrycznymi. Teraz po przerwie zimowej, firma startuje z nowym sezonem, zapowiada uruchomienie hulajnóg elektrycznych w nowych miastach. Aby zainaugurować sezon, Bolt opublikował swoje zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych.

– Poprzedni sezon był dla nas bardzo udany i dlatego patrzymy na ten rok z dużym optymizmem. Mamy nadzieję, że dzięki pracy wkładanej w rozwój i ulepszanie naszych usług, a także współpracy z organizacjami pozarządowymi i administracją miejską, dotrzemy w tym sezonie z naszą ofertą zielonej mobilności do nowych miast. Jednocześnie, jako największy operator mikromobilności w Europie, czujemy się w  obowiązku wprowadzać coraz wyższe standardy w branży. Dlatego też powstało zobowiązanie Bolt na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych — podkreśla Bartosz Małecki, Senior Operations Manager, Bolt Rentals w Polsce.

Bezpieczna mikromobilność w Bolt

Zobowiązanie Bolt na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych obejmuje kwestie, które są niezbędne w budowaniu bezpiecznej usługi mikromobilności. Zawarte w nich informacje mają na celu rozwiązanie kluczowych problemów branży, zidentyfikowanych w badaniu dotyczącym bezpieczeństwa przeprowadzonym przez firmę konsultingową Steer. Zobowiązanie Bolt zostało opracowane z uwzględnieniem opinii decydentów na temat bezpiecznego użytkowania hulajnóg elektrycznych  w miastach. Tworząc dokument, firma Bolt wykorzystała również własne doświadczenie operacyjne zdobyte w 260 miastach w całej Europie.

Główne aspekty poruszone w zobowiązaniu Bolt na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych:

  • Współpraca z miastami. Bolt zobowiązuje  się do współpracy z miastami w celu stworzenia bezpiecznych warunków dla mikromobilności oraz jako ekspert branży będzie je wspierać  w zakresie tworzenia infrastruktury mikromobilności.

  • Przeciwdziałanie prowadzeniu hulajnóg w stanie nietrzeźwym. Innym poważnym problemem wskazanym w badaniu przeprowadzonym przez Steer jest jazda pod wpływem alkoholu. W odpowiedzi na to zagadnienie firma Bolt zobowiązała się do dalszego rozszerzenia zakresu testu reakcji poznawczej (działającego również w Polsce), który zapobiega jeździe pod wpływem alkoholu, oraz do przeprowadzenia kampanii edukacyjnych informujących klientów o zagrożeniach wynikających z jazdy pod wpływem.

  • Skuteczna edukacja użytkowników. Według badań przeprowadzonych przez Austin Public Health, cytowanych przez Steera, 1/3 wszystkich wypadków na hulajnogach, skutkujących obrażeniami, miała miejsce podczas pierwszej jazdy użytkownika. Dlatego Bolt zobowiązuje się do upowszechniania swojego trybu dla początkujących, czyli opcji w aplikacji ograniczającej prędkość hulajnogi do 15 km/h, oraz dalszych działań na rzecz edukacji swoich użytkowników.

  • Poszanowanie przestrzeni publicznej. Według danych firmy Bolt incydenty związane z bezpieczeństwem dotyczące zaparkowanych hulajnóg zdarzają się tylko 15% częściej niż incydenty w ruchu. Incydenty z udziałem zaparkowanych jednośladów stanowią jednak szczególne zagrożenie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Dlatego firma Bolt zobowiązuje się do dalszego upowszechniania swojego systemu parkowania AI oraz innych rozwiązań wspierających prawidłowe parkowanie.

W ostatnich latach Bolt podjął liczne działania, mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych. W ich efekcie, operator hulajnóg w ponad 50 polskich miastach, w pierwszej połowie 2022 roku firma odnotowała już w Polsce o 31% mniej wypadków, niż w analogicznym okresie 2020 roku, przy trzykrotnym wzroście przejazdów hulajnogami.

***

Bolt to europejska superaplikacja, której misją jest uczynienie mobilności miejskiej bardziej przystępną, bezpieczną i zrównoważoną.

Bolt ma 100 milionów klientek i klientów w 45 krajach w Europie i Afryce. Celem firmy jest przyspieszyć rezygnację z prywatnych aut na rzecz współdzielonej mobilności, oferując lepsze rozwiązania dla różnych potrzeb, w tym przewozy, car-sharing i wypożyczalnię hulajnóg oraz dostawę jedzenia i artykułów spożywczych.

Powiązane artykuły

BOLT i E-licencja na usługi taxi Kolejny krok w poprawie bezpieczeństwa?

teoriabiznesu.pl

Bolt otworzył Punkt Obsługi Kierowców w Warszawie

teoriabiznesu.pl

628 mln euro od inwestorów dla Bolta

teoriabiznesu.pl