Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Reklama

OneCoin – najbardziej podstępny skandal finansowy stulecia

OneCoin - najbardziej podstępny skandal finansowy stulecia

Storytel przedstawia dziennikarskie śledztwo w sprawie jednej z największych kradzieży w historii ludzkości. Trzy i pół miliona oszukanych ludzi, na co najmniej 4 miliardy dolarów. Kobieta, która stała za tym wszystkim, Ruja Ignatova, zapadła się pod ziemię. 

A gdyby Wilk z Wall Street był Wilczycą? Gdyby oszukiwał na kryptowalutach, okradł ponad 3 mln ludzi, i zapadł się pod ziemię? Wówczas nie byłby nazywany Wilkiem, ale „zabójczynią Bitcoina”, Królową Kryptowalut, albo Dr Rują.

Ruja Ignatova to twórczyni i twarz kryptowaluty OneCoin, powstałej pod koniec 2014 roku w Bułgarii. Jak się okazało, OneCoin kryptowalutą wcale nie było, wcale nie miało szans „zastąpić Bitcoina”, ponieważ była to fikcja, stworzona na potrzeby przekrętu finansowego, jakiego świat nie widział. Przekrętu, którego finału nie znamy, bo 25 października 2017 roku Ruja Ignatova wsiadła na pokład samolotu z Sofii do Aten i nikt już potem jej nie widział.

W produkcji Storytel Original bułgarski dziennikarz Nikolay Stoyanov dokumentuje pełną historię powstania, wzlotu i upadku OneCoin, odtwarza wszystkie kroki Ignatovej, daje głos tym, których oszukała, ale i tym, z którymi współpracowała. „OneCoin. Kobieta, która oszukała świat” opis największej piramidy finansowej w historii.

Jak pisze sam autor: „OneCoin. Kobieta, która oszukała świat” to niesamowita opowieść o pieniądzach, chciwości i zdradzie. Opowieść o wzlotach i upadkach, opowieść, w której – niczym w klasycznej operze mydlanej – pojawia się również zazdrość, zemsta, groźby, arabscy szejkowie i trudne wspomnienia z dzieciństwa. Historia Bułgarki, która oczarowała cały świat, a potem rozpłynęła się w powietrzu.

Trailer audiobooka do obejrzenia na YouTube:

Produkcja Storytel Original „OneCoin: Kobieta, która oszukała świat” autorstwa Nikolaya Stoyanova, w przekładzie Zofii Kręc i Katarzyny Szybisty jest już dostępna w Storytel:

https://www.storytel.com/pl/books/onecoin-kobieta-kt%C3%B3ra-oszuka%C5%82a-%C5%9Bwiat-2804737