Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Polscy pracownicy nie wiedzą co to work-life-balans. Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie

zapracowani Polacy

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy, wyprzedzają nas jedynie Grecy. Ponad 80% mieszkańców Polski pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo, to o średnio 5 godzin więcej niż Holendrzy, Niemcy czy Duńczycy. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić – podczas gdy zachodnia Europa testuje rozwiązania takie jak 4-dniowy tydzień pracy, polscy pracodawcy wydają się być przeciwni takim rozwiązaniom.

Zapracowany jak Polak

Polacy są narodem przepracowanym. Z zestawienia przygotowanego przez Preply w oparciu o dane Eurostatu wynika, że pod kątem liczby godzin spędzonych na wykonywaniu zawodowych obowiązków Polacy są w europejskiej czołówce.

W 2022 roku średni tygodniowy czas pracy Europejczyka wynosił 37,5 godziny. Polak przeciętnie spędzał w pracy prawie 3 godziny dłużej (40,5 godz.). Więcej od nas pracują jedynie Grecy, którzy w pracy spędzają średnio o pół godziny dłużej tygodniowo. Wysoko w zestawieniu znalazły się także Rumunia i Bułgaria, gdzie pracuje się średnio 40,2 godziny w tygodniu, a także Portugalia (39,9 godz.).

Przeładowanie pracą i związane z tym stres oraz zmęczenie to pierwszy krok do wypalenia zawodowego. Problem dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od formy pracy czy pełnionego stanowiska. Ogromna część odpowiedzialności leży po stronie pracodawców – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Europejscy pracodawcy o wiele bardziej elastyczni

Coraz więcej europejskich państw testuje nowe możliwości w zakresie uelastycznienia pracy. Niemieckie miasto Wedel ogłosiło niedawno ustawowy 4-dniowy tydzień pracy dla pracowników urzędów. Od lutego 2023 roku trwa również pilotaż, w ramach którego 33 niemieckie firmy skróciły tydzień pracy do 4 dni. Dodatkowy wolny dzień w tygodniu ma pomóc pracownikom zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.  Podobne rozwiązanie jakiś czas temu zapowiedziano też w Szkocji.

W Polsce, pomimo, że rozważano skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin, a także pracę przez 4 dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem, jak do tej pory żadne z rozwiązań nie zostało wdrożone.

Ponad 80% mieszkańców Polski pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo. Dla porównania – w Holandii aż 45,6% społeczeństwa pracuje mniej niż 35 godzin, a 23,3% poniżej 25. Holendrzy zawodowym obowiązkom poświęcają średnio 33,2 godziny, co daje im tytuł najmniej zapracowanego narodu w Unii Europejskiej. Tuż za Holandią znalazły się Niemcy (35,3 godz.), Dania (35,4 godz.) i Austria (36 godz.). Do europejskiej średniej najbliżej jest Francuzom, którzy pracują 37,4 godziny tygodniowo.

Najdłużej pracują pracownicy fizyczni i właściciele firm

Mimo znaczących różnic w liczbie godzin spędzonych w pracy, we wszystkich państwach można zauważyć kilka podobnych trendów. Najbardziej zapracowane są sektory, w których dominują stanowiska wymagające pracy fizycznej – rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (43,9 godz. tygodniowo), budownictwo (40,5 godz.), działalność organizacji i zespołów eksterytorialnych (40,2 godz.) oraz branża górnicza i wydobywcza (40,1 godz.).

Najdłużej pracują właściciele firm. Osoby zatrudniające pracowników pracują średnio 47,5 godziny tygodniowo. Liderem są właściciele firm belgijskich, którzy poświęcili biznesowym obowiązkom aż 51,2 godziny w skali tygodnia (z dyrektywy unijnej wynika, że średni czas pracy pracownika nie może przekraczać 48 godzin). Europejczycy pracujący na własny rachunek (bez zatrudniania pracowników) spędzili w pracy 40,7 godzin, a osoby pracujące na umowach – 36,7 godzin.

Źródło: Preply

O Preply:

Preply to internetowa platforma nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Ponad 35 000 korepetytorów uczy ponad 50 języków, a algorytm uczenia maszynowego rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Platforma powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku za sprawą trzech ukraińskich założycieli Kirilla Bigaia, Serge’a Lukyanova i Dmytro Voloshyna, Z 3-osobowego zespołu Preply urósł do firmy zatrudniającej prawie 500 pracowników 60 różnych narodowości. Posiada biura w Barcelonie, Nowym Jorku i Kijowie i pracowników w 30 krajach w Europie, USA, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.