Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Ponad 50 tysięcy miejsc pracy stworzonych w centrach logistycznych Amazon

Ponad 50 tysięcy miejsc pracy stworzonych w centrach logistycznych Amazon w Europie dzięki robotyzacji i automatyzacji

Robotyka i technologie odgrywają zasadniczą rolę w procesie doskonalenia sieci operacyjnej Amazon, a dzięki sztucznej inteligencji firma może wprowadzać te innowacje w skali globalnej. W ciągu ostatniej dekady nowoczesne rozwiązania w centrach logistycznych Amazon w Europie przyczyniły się do powstania ponad 700 nowych kategorii stanowisk i 50 tysięcy miejsc pracy.

 Inwestycje w technologie zwiększają zatrudnienie

 Europejskie Laboratorium Innowacji Amazon we włoskim Vercelli, otwarte w kwietniu dla publiczności, to jedno z najnowocześniejszych centrów robotycznych na kontynencie, w którym powstają zmieniające oblicze pracy technologie w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji. To tu opracowywane są rozwiązania mające skuteczniej wspomagać pracowników w codziennych, powtarzalnych czynnościach, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo pracy i umożliwiając realizację zamówień przy mniejszym zużyciu opakowań. Technologie te są następnie wykorzystywane w centrach logistycznych Amazon na całym świecie, także w Polsce.

„Roboty i technologia pomagają naszym pracownikom, zmniejszając ułatwiając łączenie zadań, wykonując powtarzalne prace lub pomagając ludziom podnosić duże ciężary” – powiedział Stefano La Rovere, dyrektor ds. globalnej robotyki, mechatroniki i zrównoważonych opakowań w Amazon. – Dzięki robotyzacji pracownicy mogą zdobywać nowe kompetencje i nowe umiejętności, które będę pomocne w ich przyszłej karierze zawodowej – dodał.

Innowacje opracowywane przez Amazon przyczyniły się do powstania w ciągu ostatniej dekady ponad 50 tys. miejsc pracy i ponad 700 nowych kategorii stanowisk w centrach logistycznych. To pokazuje korzyści, jakie innowacje – na przykład roboty sterowane z użyciem sztucznej inteligencji, technologie sortowania czy autonomiczne roboty mobilne – przynoszą pracownikom, przygotowując ich do pracy w nowoczesnym środowisku. Firma szkoli m.in. techników hali robotycznej, którzy zapewniają bezpieczne funkcjonowanie robotów mobilnych przewożących towary po terenie centrów logistycznych. Amazon zatrudnia również inżynierów SR (site reliability engineer) dbających o sprawne działanie wszystkich urządzeń.

Technologia pomaga także zwiększać różnorodność zespołu. Usunięcie luki kompetencyjnej stwarza szanse zatrudnienia na stanowiskach technicznych grup, które przedtem były tej możliwości pozbawione. Pomagając pracownikom w podnoszeniu kwalifikacji i rozwoju kariery w Amazon i poza nią, w 2014 roku firma zainaugurowała w Europie program Postaw na swój Rozwój. Do najpopularniejszych kierunków należą technologia i transport. Od 2012 roku na certyfikację lub kontynuację nauki w ramach szkoleń czy kursów zdecydowało się ponad 200 tys. pracowników Amazon na całym świecie. W Polsce pracodawca pokrywa aż 95% kosztów wybranych przez pracowników kursów czy studiów, do kwoty 26 tysięcy złotych.

Budując kompetencje przyszłości

Równie ważna jak pomoc pracownikom w pozyskiwaniu nowych umiejętności zawodowych, jest także świadomość, jak pracownicy postrzegają obecność technologii w ich pracy. W ramach ogłoszonego w październiku 2023 roku porozumienia między Amazon a Massachusetts Institute of Technology (MIT), firma bada wpływ automatyzacji na pracę. Projekt obejmuje także badanie opinii społeczeństwa i pracowników na temat wykorzystania robotów i sztucznej inteligencji w przemyśle. Badanie zostało już przeprowadzone przez MIT wspólnie z Ipsos w dziewięciu krajach: USA, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Australii i Japonii.

W drodze ku zrównoważonemu rozwojowi

Technologie opracowywane w Amazon mają także za zadanie wspierać zobowiązanie firmy do osiągnięcia neutralności węglowej do 2040 roku – o dekadę szybciej niż przewiduje to porozumienie paryskie. Amazon stawia tu na niekonwencjonalne rozwiązania. Zamiast charakterystycznego tekturowego pudełka z uśmiechem w logo, ponad 50 proc. przesyłek w Europie wysyłanych jest w minimalistycznych opakowaniach nadających się do recyklingu, takich jak papierowe torby czy tekturowe koperty. Dzięki temu są one nawet o 90 proc. lżejsze niż podobnych rozmiarów pudełka z tektury, zużywają mniej materiałów opakowaniowych i zmniejszają ilość niewykorzystanej przestrzeni w każdej wysłanej paczce. Co więcej, w ramach modelu „Ships in Product Packaging” (SIPP) niektóre produkty – jak w przypadku 700 mln przesyłek od 2019 roku – wysyłane są bez dodatkowego opakowania.

W Laboratorium testowane są także najnowsze technologie opakowań o ograniczonym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Znajduje się tam m.in. automatyczny system produkujący opakowania dopasowane do rozmiaru produktu czy innowacyjny robot etykietujący, który automatyzuje proces naklejania etykiet na paczki, co umożliwia ich wysyłkę bez dodatkowego pudełka.

Szybsze zakupy dzięki nowoczesnym technologiom

Zespół Mechatroniki i Ekologicznych Opakowań Amazon jeszcze do końca tego roku planuje wdrożyć w europejskich centrach logistyki ponad tysiąc nowych rozwiązań, w tym 120 w obszarze automatyki. Dzięki kolejnym innowacjom łączna suma inwestycji z ostatnich pięciu lat wyniesie przeszło 700 mln euro.

Nowe rozwiązania pozwoliły na zrealizowanie w 2023 roku zamówień członków programu Prime na całym świecie w rekordowo krótkim czasie, dostarczając ponad 7 mld przesyłek jeszcze tego samego lub następnego dnia, z czego przeszło 4 miliardy w USA i ponad 2 miliardy w Europie.

Nowe technologie i wiele więcej

Laboratorium to nie tylko międzynarodowe centrum innowacji dla zespołów Amazon, ale także ośrodek naukowy dla startupów finansowanych w ramach utworzonego w 2022 roku funduszu Amazon Industrial Innovation Fund. Program inwestycyjny VC o wartości 1 mld dolarów wspiera start-upy technologiczne, specjalizujące się w automatyzacji magazynów i innowacjach w łańcuchu dostaw. Od momentu uruchomienia fundusz zainwestował już w kilkanaście obiecujących firm, takich jak Instock czy Mantis Robotics.

W kwietniu tego roku Amazon zainaugurował także Inicjatywę Innovation Challenge. To międzynarodowa inicjatywa, która ma wyłaniać i promować nowatorskie rozwiązania rzeczywistych problemów obecnych w przemyśle i działalności Amazon. Motywem przewodnim pierwszej edycji Innovation Challenge będą innowacyjne opakowania, które poprawiają widoczność stanów magazynowych przy dużej prędkości przepływu towarów. Amazon Innovation Challenge pomoże znaleźć skuteczne rozwiązania, współpracując z przedsiębiorcami specjalizującymi się w robotyce, a także zapewniając start-upom dostęp do zasobów firmy oraz pomoc w dalszym rozwoju, testowaniu i komercjalizacji ich technologii.

Dodatkowo, jeszcze w tym roku Laboratorium zorganizuje pierwsze wycieczki, dzięki którym klienci, studenci i inni zainteresowani będą mogli poznać od podszewki nowoczesne technologie i roboty Amazon, które ulepszają metody pracy, jednocześnie zapewniając klientom szybką i niezawodną dostawę.