Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień czy NFZ? Co wybrać?

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień

Walka z alkoholizmem, narkomanią lub uzależnieniem od hazardu to poważne wyzwanie. Te i wiele innych uzależnień śmiało można określić chorobami cywilizacyjnymi, z którymi boryka się coraz większa liczba osób. Decyzja o podjęciu walki z uzależnieniem jest kluczowa, aby wyrwać się z sideł nałogu. Niestety samodzielne leczenie często kończy się porażką. Znacznie większą skuteczność zapewnia ośrodek leczenia uzależnień – prywatny lub na NFZ. Jak wybrać dobry ośrodek? Sprawdźmy to!

Jak wygląda leczenie uzależnień?

Leczenie odwykowe to jedna z najskuteczniejszych metod podczas walki z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy itd. Całkowita izolacja pacjenta od zewnętrznych bodźców przynosi duże korzyści. Taka metoda umożliwia uniknięcie sytuacji sprzyjających kompulsywnemu sięganiu po alkohol czy narkotyki, co jest szczególnie ważne na samym początku leczenia uzależnień.

Pacjent może zdecydować się na prywatny ośrodek leczenia uzależnień lub też wybrać ofertę NFZ. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jaki ośrodek odwykowy zapewnia najwięcej korzyści.

Kolejnym ważnym sposobem leczenia uzależnień jest farmakologia i psychoterapia. Jednak oprócz tego istotne staje się również to, aby pacjent zdecydował się na terapię dobrowolnie – wtedy można osiągnąć najlepsze efekty podczas odwyku. Bliska osoba powinna podjąć skuteczną próbę szczerej rozmowy z uzależnionym, która ma na celu uświadomić, z jak dużym problemem boryka się nałogowiec. Podczas takiej rozmowy warto poruszyć także konsekwencje związane z dalszym życiem w nałogu.

W przypadku braku gotowości osoby uzależnionej do zmiany swoich nawyków, jeśli negatywnie wpływa to na życie rodzinne, istnieje możliwość zastosowania przymusowego odwyku.

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Zastanawiasz się, jaki ośrodek odwykowy warto wybrać? Prywatne ośrodki leczenia uzależnień zapewniają profesjonalną pomoc i odpowiednie warunki, które ułatwiają walkę z nałogiem. Takie placówki oferują płatny udział w terapii, ale w zamian gwarantują liczne korzyści – m.in. szybką możliwość rozpoczęcia leczenia, pełną opiekę ze strony wykwalifikowanych specjalistów oraz indywidualnie dostosowany plan leczenia do uzależnionego. Leczenia od samego początku odbywa się pod ścisłą kontrolą zespołu medycznego oraz stosowane są indywidualnie dobrane środki farmakologiczne, które mają za zadanie złagodzenie objawów zespołu abstynenckiego.

Po dokładnej analizie można znaleźć prywatne ośrodki leczenia uzależnień, które oferują kompleksową opiekę medyczną oraz bogaty program zajęć terapeutycznych, obejmujący zarówno sesje grupowe, jak i indywidualne. Dzięki wsparciu psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów, a czasem także zaproszonych gości osoby zmagające się z nałogiem, mogą uświadomić sobie, jak destrukcyjny wpływ ma uzależnienie na zdrowie, relacje rodzinne oraz na przyszłe życie. Podczas leczenia uzależniony uczy się nie tylko jak zwyciężyć z nałogiem, ale też co robić w chwilach słabości, jak zmienić swój sposób życia, aby zyskać nowe cele i perspektywy. Terapia ma pomagać także w radzeniu sobie z emocjami oraz w konsekwencji przygotowuje do powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Warto podkreślić, że prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia często także dodatkowe zajęcia relaksacyjno-sportowe, bliskość natury, kameralne grupy i większą prywatność.

Zastanawiasz się, ile kosztuje prywatne leczenie uzależnień? Sprawdź już teraz cennik prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, aby bliżej przyjrzeć się nie tylko kosztom, ale też udogodnieniom i metodom leczenia.

Ośrodek leczenie uzależnień na NFZ – czy warto?

Osoby zmagające się z uzależnieniem mogą skorzystać również z refundacji odwyku, czyli z ośrodka w ramach NFZ. W takiej formie również można skorzystać ze stacjonarnej terapii w ośrodku odwykowym. Niezbędne jest posiadanie skierowania od internisty czy psychiatry, a następnie trzeba wybrać ośrodek i zgłosić się osobiście lub telefonicznie do poradni, aby dowiedzieć się, jaki jest wolny termin. Niewątpliwie wadą leczenia uzależnień w ramach NFZ są długie kolejki – może okazać się, że znajdziesz miejsce w ośrodku odwykowym za kilka dni, tygodni lub miesięcy. W przypadku walki z uzależnieniem czas odgrywa kluczową rolę. Niekiedy ośrodek odwykowy w ramach NFZ może oferować niższą jakość leczenia. Taka placówka zazwyczaj nie oferuje tak wiele dodatkowych udogodnień i zajęć dodatkowych, jak ośrodek leczenia uzależnień prywatny.

Przeczytaj także: https://wszczecinie.pl/osrodek-leczenia-uzaleznien-jak-wybrac-ten-wlasciwy/46341, aby poznać jeszcze inne ważne czynniki, które mają znaczenie podczas wybierania najlepszego ośrodka leczenia uzależnień. Wybierz miejsce, w którym pracują najlepsi specjaliści oraz stosowane są takie metody terapii, które najbardziej są dopasowane do potrzeb uzależnionego. Dopiero później kieruj się ceną czy lokalizacją.

Tekst powstał przy współpracy z Waldemar Wantoch-Rekowski i mamy nadzieję, że pomógł w wybraniu najlepszego ośrodka leczenia uzależnień.