Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Spirit Games Studio pozyskuje ponad 2 mln zł i kończy kolejny projekt

Spółka Spirit Games Studio z powodzeniem zamknęła skierowaną do dotychczasowych inwestorów emisję na ponad 2 mln zł. Jej głównym celem było uśrednienie kursu akcji. Środki przeznaczone zostaną na rozbudowanie zespołów deweloperskich oraz kolejne etapy produkcji własnych gier. Jednocześnie, odbyła się premiera tytułu Plane Accident, którego koproducentem jest studio.

Spółka zakończyła właśnie zamkniętą emisję, dzięki której pozyskała 2,059 mln zł. Jej głównym celem było uśrednienie kursu akcji przed zaplanowanym na drugą połowę roku debiutem. Emisja skierowana była do dotychczasowych inwestorów spółek Golden Eggs Studio, Glob Games Studio, West Wind Games oraz Revenge Studios, które połączyły się tworząc Spirit Games Studio. Środki przeznaczone zostaną na powiększenie zespołu oraz kolejne prace nad tytułami własnymi.

Po połączeniu spółek priorytetem było zadbanie o inwestorów, którzy uwierzyli w nasze projekty i model biznesowy. Dlatego postanowiliśmy uśrednić kurs, proponując dotychczasowym inwestorom emisję akcji. Dzięki temu, mieli oni możliwość powiększenia portfela o kolejne akcje i nie odczują żadnych negatywnych skutków połączenia. Pozyskane środki posłużą nam przede wszystkim do zwiększenia zatrudnienia w biurach w Częstochowie i Warszawie, co przyspieszy prace nad projektami. Kolejna część przeznaczona zostanie na realizację następnych etapów pracy nad tytułami, do których spółka posiada prawa autorskie – mówi Paweł Czarnecki, prezes Spirit Games Studio.

20 lutego odbyła się także premiera gry Plane Accident w formule ‘early acces’. Tytuł jest następcą wydanej w 2021 r. gry Accident, która sprzedala się w ponad 100 tys. kopii na wszystkich platformach. Gra pozwala na wcielenie się w inspektora wypadków lotniczych, którego misją jest wyjaśnianie przyczyn katastrof.

Wydanie gry w modelu wczesnego dostępu ma kilka kluczowych dla producenta zalet. Przede wszystkim, mamy szansę znaleźć potencjalne błędy kryjące się w grze i naprawić je jeszcze przed wydaniem pełnej wersji. Poza tym, możemy zapoznać się z uwagami do gameplay bezpośrednio od samych graczy, a to najcenniejszy dla nas feedback. Można powiedzieć, że dzięki temu projekt jest ostatecznie weryfikowany, jeszcze zanim trafi na rynek. Pozwala to zwiększyć jego potencjał sprzedażowy i ocenę końcowego produktu – dodaje.

Wydawcą Plane Accident studio jest HeartBeat Games, specjalizujące się w komercjalizacji gier na rynku azjatyckim oraz Duality Games, którego celem jest dystrybucja na pozostałych światowych rynkach. Producentem jest studio White Pig Games.

Spirit Games Studio występuję w roli koproducenta. To część zapowiedzianej wcześniej strategii, której częścią jest dywersyfikacja źródeł przychodu dzięki uczestnictwie w produkcji gier, w zamian za określoną część zysków z jej sprzedaży. Praca w takim modelu minimalizuje ryzyko związane z wydłużeniem okresu produkcyjnego. Kolejnym segmentem są projekty własne, które studio wykonuje przy wykorzystaniu swoich zasobów. Ostatnim są zlecenia zewnętrzne, zapewniające środki na rozwój zespołu oraz zwiększanie kompetencji.

Obecna kapitalizacja spółki wynosi ponad 63 mln zł. Największą część akcjonariatu (34 proc.) tworzy tzw. porozumienie akcjonariuszy. Jak wyjaśnia zarząd, są to osoby które uczestniczyły w tworzeniu i rozwoju firm. W wolnym obrocie jest ok. 30 proc. akcji, a ponad 65 proc. akcjonariuszy objętych jest umową lock-up.

Spirit Games Studio S.A. została zarejestrowana we wrześniu 2023 r. Studio specjalizuje się w tworzeniu gier typu survival, horror i FPS. W 2024 spółka zapowiada co najmniej 4 premiery we wszystkich segmentach działalności.