Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze Reklama

Uwaga na oszustów – udając banki omijają systemy bezpieczeństwa

oszustwa

RAPORT KRD

Ponad 1/3 Polaków za najbezpieczniejsze uważa logowanie poprzez potwierdzenie tożsamości odciskiem palca lub weryfikację twarzy. Równocześnie już prawie 60 proc. z nas korzysta w takich sytuacjach z dodatkowych zabezpieczeń. Nawet najbardziej złożone systemy jednak nie pomogą, jeśli wcześniej damy się nabrać oszustom podszywającym się pod banki i inne instytucje finansowe. Jak wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, tylko niewiele ponad 20 proc. ankietowanych ma zdecydowaną pewność, kiedy ma do czynienia z oszustami. Szczegóły w załączniku.

Najważniejsze wnioski:

  • Zaledwie niespełna 22 proc. ankietowanych ma całkowitą pewność, że potrafiłby rozpoznać fałszywą wiadomość od oszusta.
  • Za najbezpieczniejszą formę logowania do banku lub innych portali, ankietowani uznali kod SMS (36,7 proc. wskazań).
  • Zaraz na drugim miejscu znalazło się z kolei wykorzystanie danych biometrycznych w postaci weryfikacji linii papilarnych lub twarzy (35,2 proc.).
  • Prawie 60 proc. badanych deklaruje, że przy logowaniu w banku korzysta z zabezpieczenia w postaci podwójnego uwierzytelnienia lub wykorzystania danych biometrycznych.

Powiązane artykuły

KRD / Kluby fitness i siłownie nie wróciły do formy

teoriabiznesu.pl

Raport KRD / Wizja sądu mobilizuje dłużników z branży budowlanej do spłaty

teoriabiznesu.pl

Raport KRD na temat Cyfryzacji i funkcjonalności usług

teoriabiznesu.pl