Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Blisko ludzi Pieniądze Reklama

Wyjazdy na własną rękę lub z biurem podróży – jakie ubezpieczenie wybierają Polacy?

Wiener_Ubezpieczenie w biurze podróży

30% Polaków wyjedzie podczas tegorocznych ferii. Urlopowicze dzielą się na tych, którzy zorganizują wyjazd samodzielnie oraz tych, którzy chętniej skorzystają z usług organizatorów turystyki. 11% zwróci się do biura, by wykupić wycieczkę za granicę, a 4% wesprze się tour operatorem organizującym wycieczki po Polsce – wynika z badania Wienera. Jak ubezpieczają się Polacy, którzy organizują wyjazdy samodzielnie, oraz na co w ofertach ubezpieczeń dostępnych w biurach podróży najczęściej zwracają uwagę, analizuje ekspertka firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Jakie ubezpieczenie wybierają Polacy, którzy wyjeżdżają samodzielnie?

Z badania wynika, że więcej niż co trzeci Polak uważa za kluczowe ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Dla porównania w 2023 roku było to 31%. Na liście priorytetów są również dodatkowe formy ubezpieczenia – 27% badanych wykupiło polisę OC (odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym), co jest wzrostem o 6 pp. rok do roku, 21% zadba o ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby, a 20% wykupi na planowany wyjazd na ferie ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

 Co więcej, dla 18% badanych ważny jest assistance, który zapewnia pomoc w nagłych wypadkach (np. pomoc tłumacza). Respondenci decydują się także na ubezpieczenie bagażu (12%) oraz sprzętu turystycznego (7%). 10% rozważa ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu. 36% Polaków nie wykupiło lub nie wykupi żadnego ubezpieczenia przed zimowym wyjazdem.

Zauważamy rosnące zainteresowanie klientów ubezpieczeniem kosztów rezygnacji, przede wszystkim ze względu na liczbę powodów, z jakich można anulować swój wyjazd. Przygotowaliśmy listę 20 powodów rezygnacji, które obejmuje nasza polisa. Nagłe zachorowanie (w tym na COVID-19), kontuzja, kradzież dokumentów czy wypadek komunikacyjny to tylko niektóre z nieprzewidzianych sytuacji, które mogą zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wyjazd. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to rozwiązanie, które może pomóc w takich przypadkach – tłumaczy ekspertka Wienera Małgorzata Jakuta.

Ubezpieczenie za pośrednictwem biura podróży

Wybór oferty biura podróży to preferowana opcja dla osób myślących o dłuższym, najczęściej zagranicznym wyjeździe, którego nie chcą organizować na własną rękę. W badaniu przeprowadzonym w styczniu przez Wienera respondenci, którzy planują skorzystać z usług biura podróży lub innego organizatora turystyki przy planowaniu zimowego wyjazdu, ocenili, co jest dla nich ważne przy zakupie ubezpieczeń.

Z danych Wienera wynika, że oferta ubezpieczeń organizatorów turystyki ma znaczenie dla 91% osób. Ankietowani szczególnie zwracają uwagę na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (58% vs 42% w 2023 r.), ubezpieczenie NNW (44% vs 33% w 2023 r.) oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu (33% vs 24% w 2023 r.). Tuż za podium znajduje się ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby – jest to ważny aspekt dla 31% (vs 22% w 2023 r.).

Polacy ubezpieczają także bagaże (24%) oraz sprzęt turystyczny (11%). Chętnie korzystają z OC (24% vs 19% w 2023 r.) oraz assistance (18%). 36% bierze pod uwagę sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą.

Suma i zakres polisy powinny być decydującym aspektem przy wyborze ubezpieczenia. To szczególnie istotne, gdyż niska suma może nie wystarczyć w przypadku poważnego zachorowania. Wybierając kwotę ubezpieczenia, warto również sprawdzić, ile wynoszą przykładowe koszty hospitalizacji w danym kraju. Przykładowo w Austrii czy Czechach interwencja ratowników górskich i transport z miejsca zdarzenia do szpitala są w 100% odpłatne, a koszt użycia helikoptera w akcji ratowniczej to ok. 5 tys. zł za godzinę. W razie takiej sytuacji nasz zimowy wyjazd może okazać się znacznie droższy, niż planowaliśmy. Dlatego zawsze warto podejść do wyboru ubezpieczenia rozważnie i nie kierować się przy jego wyborze wyłącznie ceną – wskazuje Małgorzata Jakuta, menedżerka zespołu ubezpieczeń turystycznych w Wienerze.

Dla 38% badanych przy wyborze ubezpieczenia kluczowa jest oferowana cena. Z kolei dla 9% respondentów oferta ubezpieczeń w ogóle nie ma znaczenia.

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 12-15 stycznia 2024 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.