Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Wynajem lepszy od zakupu? – Raport KRD

Wszystko wskazuje na to, że branża wynajmu aut oraz maszyn i urządzeń ma przed sobą okres prosperity. Zmiany podatkowe, trudności z dostępem aut i maszyn, rosnące stopy procentowe sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z kupowania na własność maszyn, urządzeń czy środków transportu, na rzecz wynajmu. Branża stoi więc przed szansą, o ile spośród napływających tłumnie klientów potrafi wykluczyć tych, którzy nie płacą. 

Najważniejsze wnioski:

  • Na koniec I półrocza 2022 roku firmy z branży wynajmu miały do odzyskania od nierzetelnych kontrahentów blisko 90 mln zł.
  • Zdecydowana większość tej kwoty – prawie 74 mln zł – to zobowiązania wobec firm użyczających maszyny i urządzenia budowlane. 15,8 mln zł mają do odzyskania firmy wynajmujące samochody.
  • Pandemia wzmocniła trend rosnącej od 3 lat liczby pobieranych raportów na temat kontrahentów przez przedsiębiorców z branży wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych.
  • Ponad połowa pobieranych raportów dotyczy branży budowlanej (52,5 proc. sprawdzeń). Kolejny na liście weryfikowanych jest przemysł (12,7 proc.), z czego co drugi pobrany raport dotyczy firm produkujących metalowe części lub zajmujących się ich konserwacją i naprawą maszyn i urządzeń.
  • W przeciwieństwie do firm wynajmujących maszyny budowlane, firmy wynajmujące samochody częściej w bazie KRD sprawdzają konsumentów. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu wynajmem pojazdów wśród osób fizycznych.

KRD

Powiązane artykuły

Zapłacę, jak będę miał z czego – Co 3. firma nie wie, co robić, gdy kontrahent nie płaci

teoriabiznesu.pl

Dłużnik na wakacjach albo się rozwodzi, a kontrahent czeka na zapłatę

teoriabiznesu.pl

KRD podsumował zadłużenie emerytów

teoriabiznesu.pl