Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Motoryzacja Samochody elektryczne Technologie

Jak jeździć wypożyczonym samochodem, skuterem i hulajnogą elektryczną

shraing zasady wynajmu

Carsharing, hulajnogi na minuty i skutery elektryczne już na dobre zawitały na naszych ulicach. Przyczyniło się to do stworzenia kolejnych miejsc pracy, alternatywnych sposobów na transport oraz oszczędność związaną z zakupem własnego pojazdu. Podczas korzystania z mobilnych pojazdów elektrycznych należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz etyki jazdy. Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach przedstawiono tak zwaną ekoolturę jazdy, która zawiera najważniejsze punkty, dzięki którym nasza jazda pojazdami elektrycznymi takimi jak samochody, skutery i hulajnogi będzie bezpieczniejsza i wygodna.

Jak to robić we właściwy sposób?  Wypożyczyć, jeździć, zwrócić

Na te pytania odpowiada specjalnie przygotowany materiał, który powstał jako wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Katowice, oraz firm: ING Banku Śląskiego, TAURON, blinkee.city oraz innogy.
Podane wskazówki dotyczą ogólnego pojęcia sharingu, ale także poszczególnych pojazdów takich jak samochody, hulajnogi i skutery elektryczne.

Sharing w mieście

„Wszyscy dostrzegamy, że korzystanie z różnych form sharingu jest coraz bardziej popularne w Katowicach. To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są aktywnymi uczestnikami globalnego trendu „gospodarki współdzielonej”. – mówi Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice.

Inne miasta w Polsce także są otwarte na wynajem pojazdów na minuty. Technologia sprawia, że przybierają one postać urządzeń elektrycznych udostępnianych za pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej.

A co o e-mobility i sparingu mówi przedstawiciel odpowiedzialny za projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim?

„W ING realizujemy szereg projektów z obszarów e-mobility i sharingu. Wierzymy, że współdzielenie to właściwa droga do budowania smart cities w Polsce. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że akceptacja takich rozwiązań i sposób korzystania z nich mogą wydawać się trudne, dlatego chcemy je oswajać przez ekoolturę jazdy.”

Strona projektu mająca na celu poprawić świadomość dotycząca wynajmu takich pojazdów znajduje się pod adresem www.ekoolturajazdy.pl

Zasady wypożyczenia urządzeń sharingowych

  • Do ogólnych zasad na jakie wskazuje wyżej wymieniona strona, a dotyczących wypożyczenia pojazdów do wspólnego użytku należą:
  • Sprawdzenie stanu technicznego danego pojazdu, niezależnie czy jest to samochód, hulajnoga czy skuter.
  • Przepisowa jazda z odpowiednią prędkością i w miejscach do tego przeznaczonych
  • Kontrola nad rzeczami osobistymi, a wypadku znalezienia cudzej własności, zwrot do operatora.
    Kierowanie pojazdami w stanie trzeźwym ( nawet hulajnogami elektrycznymi )

Po więcej wytycznych zapraszamy na stronę projektu.

Czy wiesz, że hulajnogą elektryczną powinna podróżować tylko jedna osoba? Urządzenia te pędzą z prędkością do 30 km/h – jak myślisz jakie zabezpieczani będą odpowiednie dla Ciebie? Gdzie zostawiać skutery elektryczne i jakie środki bezpieczeństwa będą skuteczne jeśli chodzi o ten rodzaj wypożyczanego pojazdu?

sharing infografika

Powiązane artykuły

Auta na minuty czyli samochód na wynajem – ceny w Traficar i Click2Go

teoriabiznesu.pl

4Mobility rozszerza działania niwelujące skutki pandemii koronawirusa

teoriabiznesu.pl

Traficar udostępnia swoją flotę w Łodzi

teoriabiznesu.pl