Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Fakty, które warto znać

pilka nozna

Często mówi się, że piłka nożna to nasz sport narodowy. Jednak nie tylko w Polsce jest on niezwykle popularny. Nic więc dziwnego, że wiele federacji zrzeszających reprezentacje różnych krajów organizują regularnie turnieje, by wyłonić najlepszą drużynę. Do takich rozgrywek można zaliczyć Mundial, czyli Mistrzostwa Świata, Copa America, czyli Mistrzostwa Ameryki Południowej, a w Europie – Euro.

Kiedy zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Europy?

Właśnie te ostatnie są rozgrywkami, na które z niecierpliwością czekają kibice nie tylko z Europy, lecz z całego świata. Przyjmuje się bowiem, że piłka nożna to sport typowo europejski. Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn nie jest długa, bowiem sięga roku 1960, a dotychczas zorganizowano 15 finałów Euro.

Podstawą zakwalifikowania się do finału Mistrzostw Europy są eliminacje, które rozpoczynają się dwa lata wcześniej. Po zakwalifikowaniu się poszczególnych reprezentacji, losowane są grupy, oznaczane literami. W każdej grupie znajdują się 4 drużyny, które w pierwszej fazie turnieju rozgrywają mecze między sobą. Dwie drużyny, które osiągną najwięcej punktów, wychodzą z grupy, by rywalizować z innymi. Takim systemem prowadzone są rozgrywki aż do finału.

Euro 2021, jedyne takie mistrzostwa

Zazwyczaj ME odbywają się co 4 lata, jednak w roku 2020 ze względu na sytuację epidemiologiczną musiano przesunąć turniej na rok 2021. Co ważne, finał ten będzie wyjątkowy, bowiem nie zostanie zorganizowany przez 1 lub 2 gospodarzy, lecz aż przez 12 miast w 12 państwach. Ponadto zasadą zawsze było, iż gospodarz ma zapewniony występ w turnieju, jednak w najbliższych mistrzostwach tak się nie stanie, bowiem wszystkie państwa musiały przejść eliminacje.

Co jeszcze warto wiedzieć o Mistrzostwach Europy w piłce nożnej?

Interesujące jest, że dotychczas w historii Mistrzostw trzy razy zdarzyła się sytuacja, iż gospodarz lub współgospodarze nie uzyskali awansu z grupy. Sytuacja taka miała miejsce w roku 2000 – Belgia, w roku 2008 – Austria i Szwajcaria, a także w roku 2012 – Polska i Ukraina.

W ramach Mistrzostw Europy prowadzona jest także klasyfikacja strzelców, którzy zdobyli najwięcej goli w ramach jednego turnieju, Do tej pory w zakresie tym, triumfuje Michel Platini, który zdobył w roku 1984 we Francji aż 9 goli. Piłkarz ten jest de facto do roku 2015 pełnił funkcję prezydenta UEFA – organizatora Mistrzostw Europy.

Najwięcej zwycięstw do tej pory odniosły Niemcy oraz Hiszpania, którzy zdobyli po 3 złote medale, a za nimi Francja z dwoma tytułami.

Obecnym Mistrzem Europy jest Portugalia, która zdobyła ten tytuł w 2016 roku.

Ciekawym jest fakt, iż w roku 1992 mistrzostwo zdobyła drużyna Danii, która nie uzyskała bezpośredniego awansu do rozgrywek, lecz zastąpiła Jugosławię, która została zdyskwalifikowana z powodu toczących się wówczas działań wojennych w Bośni.

Każde rozgrywki są emocjonujące zarówno dla kibiców, jak i dla organizatorów, reprezentacji oraz sędziów, bowiem tego typu turnieje są szansą na niesamowitą karierę nie tylko w swoim kraju, Dlatego tak ważne i prestiżowe jest powołanie do składu na Mistrzostwa Europy. Polscy kibice żyją ostatnimi powołaniami trenera Paulo Sousy na najbliższe mecze eliminacyjne do MŚ. Jednocześnie fani z wypiekami na twarzy czekają na tegoroczne Euro, gdyż z obecną, fenomenalną formą Roberta Lewandowskiego, ma on wielkie szanse zostać królem strzelców. W ofercie polskich bukmacherów pojawiły się już oferty zakładów bukmacherskich na pierwszy mecz Polaków ze Słowacją, w którym nasi rodacy wystepują w roli faworytów.