Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

NFZ e-recepta – co trzeba o niej wiedzieć?

e recepta

NFZ e-recepta funkcjonuje już od kilku lat i ma wiele zalet. Jako że jest ona wystawiana w postaci cyfrowej, można ją szybko otrzymać bez konieczności osobistej wizyty u lekarza. Co warto wiedzieć o e-recepcie?

Od 1 stycznia 2020 roku funkcjonuje w Polsce e-recepta, czyli recepta wystawiana w formie elektronicznej. Jest ona dużym ułatwieniem dla pacjentów. Informacje o wszystkich receptach można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dzięki czemu zawsze mamy do nich dostęp. Nie ma też konieczności osobistej wizyty u lekarza, ponieważ do wystawienia recepty wystarczy teleporada. 

NFZ e-recepta – czym się charakteryzuje?

Bezpłatna recepta na NFZ ma wszystkie cechy tradycyjnej, papierowej recepty. Jest ona jednak nowoczesnym rozwiązaniem, które ma wiele zalet, dzięki czemu jest dużym ułatwieniem dla pacjentów. Zamiast tradycyjnej recepty pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który należy podać farmaceucie wraz z numerem PESEL. Wszystkie e-recepty zapisują się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), gdzie wystarczy się zalogować, aby zawsze mieć dostęp do swoich recept. 

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia też wybranie sposobu powiadomień o wystawionych receptach – można wybrać sms, e-mail lub obie opcje. Recepta w formie elektronicznej to duża wygoda i oszczędność czasu. Zawsze jest ona czytelna, pacjent ani farmaceuta nie ma więc problemu z jej rozszyfrowaniem, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że otrzymamy niewłaściwy lek. Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta sprawia, że nie trzeba też obawiać się zgubienia recepty. E-recepta zawiera również informacje o sposobie dawkowania leków. W przypadku choroby przewlekłej możliwe jest uzyskanie kolejnej recepty telefonicznie, bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim.

Recepta online – dlaczego warto?

Recepta za darmo oznacza konieczność wizyty u lekarza, na co nie zawsze mamy czas. Wizyta w gabinecie lekarskim często wymaga wzięcia wolnego dnia w pracy, ponieważ wybranie dogodnego terminu wizyty nie zawsze jest możliwe. Lekarz POZ zwykle umożliwia pacjentom chorującym na choroby przewlekłe wypisanie recepty bez osobistej wizyty w gabinecie, jednak na wystawienie takiej recepty również trzeba poczekać. Nie jest to więc opcja dla osób, które muszą regularnie przyjmować lek, a właśnie się on skończył. 

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest recepta online, którą można otrzymać, korzystając z usług serwisu zajmującego się telemedycyną. Receptę dostaniemy nawet w ciągu 15 minut, dzięki czemu jest to idealna opcja dla osób, które nie mają czasu na wizyty w przychodni lub też przebywają poza miejscem zamieszkania. Lekarz wystawi receptę po konsultacji lekarskiej, która może się odbyć w formie teleporady lub wideorozmowy. Czasem wystarczy też wypełnienie formularza medycznego.

Recepta na NFZ – jak ją zrealizować?

Do zrealizowania e-recepty potrzebny jest specjalny kod przekazany przez lekarza oraz numer PESEL pacjenta. Podczas osobistej wizyty w przychodni lekarz zwykle przekazuje pacjentowi wydruk e-recepty, który zawiera kod kreskowy. Wydruk wystarczy okazać w aptece, a wtedy nie są potrzebne żadne dodatkowe informacje. Receptę można zrealizować w dowolnej aptece. Co istotne, nie trzeba kupować wszystkich leków w jednym miejscu. Jeśli lekarz przepisał kilka leków, można je kupić w różnych aptekach, korzystając z tej samej recepty. To duża wygoda, ponieważ często się zdarza, że nie wszystkie leki są dostępne w jednej aptece. E-recepta jest więc wygodnym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia otrzymywanie i realizowanie recept.