Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Zdrowe słodycze – przyjemność bez konsekwencji

slodkie

Rozkosz w racjonalniejszy sposób – jedzenie słodyczy nie musi być niezdrowe. Pozwól sobie zastąpić złe nawyki, lepszymi, które zmienią Twoje życie

Właściwie każdy lubi słodycze – od najmłodszych aż po najstarszych wiekiem. Dla niektórych są one codziennym towarzyszem posiłków, nie ma dnia bez słodkości. Dzieje się tak, głównie dlatego, że słodycze podnoszą nam poziom serotoniny w mózgu, sprawiając, że czujemy się po prostu dobrze – przynajmniej w czasie ich spożywania. Niestety, taka przyjemność zazwyczaj niesie za sobą poważne konsekwencje, szereg negatywnych skutków ubocznych. Słodycze zawierają cukry proste, odpowiadające często za rozwój cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego czy nowotworów. Doprowadzają nas do stanu, w którym nie posiadamy energii, a zamiast tego występuje ciągłe zmęczenie i niepokój. Przez słodycze starzejemy się szybciej, zwiększamy prawdopodobieństwo nadwagi, wystąpienia problemów stomatologicznych czy przewlekłych chorób. Przez ten wachlarz niedogodności, idących za konsumpcją słodyczy, warto się zastanowić nad zdrowszymi alternatywami.

Zdrowe słodycze – hit czy kit? Korzyści ze spożywania zdrowych słodyczy

Dlaczego warto rozważyć zdrowsze alternatywy? Przede wszystkim ze względu na znacznie ulepszony skład w kontraście ze zwykłymi łakociami z supermarketu. Ciężko by nam było zupełnie wyeliminować cukier z codziennej diety, jednakże jego minimalizacja albo chociaż wybieranie bardziej bogatych zawartością produktów – jest czymś, czego powinien spróbować każdy z nas. Cukier jest nam potrzebny – pomaga złagodzić stres czy się pobudzić, a takie wyniki mogą mieć bardziej długofalowe efekty za sprawą lepszego składu produktów.

Jakie słodycze mają mało cukru?

Oferujące zdrowe słodycze sklep posiada w swoim asortymencie alternatywy popularnych ciast, ciasteczek i batoników można zaliczyć bakalie, suszone owoce lub gorzka czekolada. Bakalie są postrzegane za jedne z najzdrowszych słodyczy na świecie, suszone owoce są cenne dla naszego układu pokarmowego. Gorzka czekolada natomiast jest zdecydowanie zdrowsza od mlecznej i posiada przy tym cenny magnez i potas, które dobrze działają na pracę mózgu. Do dobrze nam znanych słodkości ze zdecydowanie lepszym składem należą również sezamki (źródło błonnika, witaminy A i E) czy chałwa (źródło składników odżywczych).

 Gdzie kupić zdrowe słodycze?

Zdrowe słodycze można kupić w specjalnych sklepach (stacjonarnych bądź internetowych), przygotować samodzielnie w domu lub od niedawna – znaleźć niektóre z nich w największych sklepach spożywczych.

Przepisy na zdrowe słodycze

Pomimo dostępnych zdrowszych odpowiedników w formie “gotowców”, najlepsze zdrowe słodycze możemy zrobić sami w domu. W takim wypadku dokładnie znamy skład i wiemy, że nic nas nie zaskoczy, a za sprawą aplikacji zliczających wartości odżywcze również jesteśmy świadomi czy spożywamy dobrą ilość produktów ze względu na nasz wiek i masę ciała.

Do najpopularniejszych homemade zdrowych słodyczy należą chleby na słodko, tj. bananowe, marchewkowe, ale również “kulki mocy” (z kakao, orzechów i bakalii) czy domowe granole. Inne propozycje, na które warto zwrócić uwagę to: domowe lody, domowe budynie, babeczki z mąki razowej, placuszki jabłkowe lub ciastka owsiane.

Zdrowszy odpowiednik da się stworzyć z każdej popularnej słodkości, a czasem nie różnią się one zbytnio smakiem. Spróbuj i Ty, zrezygnuj z wyrzutów sumienia i postaw na słodką równowagę w swoim życiu.