Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Eventy

PODSUMOWANIE XVIII EDYCJI KURSU NA HR

PODSUMOWANIE XVIII EDYCJI KURSU NA HR

Ponad 500 uczestników, 20 patronów medialnych i 3 honorowych, 11 ekspertów, goście specjalni, 6 prelekcji, debata środowisk samorządowych, naukowych oraz biznesu – XVIII edycja konferencji Kursu na HR po raz czwarty odbyła się w sieci. Motywem przewodnim był „Człowiek, technologia, ekologia”, do którego nawiązywały tematy poruszane w trakcie wydarzenia.

Rynek pracy podlega nieustannie dynamicznym zmianom, które w szczególny sposób przyspieszyła pandemia. Aktywny udział w nadawaniu im kierunku i kształtu już dziś daje realną szansę na stworzenie przyjaznego rynku pracy przyszłości. Budowanie go wymaga jednak przemyślanych rozwiązań systemowych, a ich skuteczne wprowadzenie jest możliwe jedynie dzięki współpracy środowisk biznesowych, naukowych oraz samorządowych. 18 listopada 2021 r. grono ekspertów spotkało się w przestrzeni online, aby wspólnie wskazać najlepsze praktyki HR-owe, rozwiązania technologiczne i ekologiczne, które przy odpowiedzialnym udziale człowieka mogą stać się fundamentem lepszego jutra.

Sylwia Molewska Prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu oraz Marketing Manager w Ecol-Group poruszyła kwestie ekologii w firmie. Jej wystąpienie zawierało analizę działań proekologicznych najchętniej wdrażanych przez organizacje oraz przedstawiało elementy, na które warto zwracać uwagę przy ich planowaniu. Według ekspertki duży nacisk kładziony jest na edukację pracowników oraz pracodawców, a także współpracę między przedstawicielami różnych środowisk w celu efektywnego realizowania wyznaczonych celów ekologicznych.

Prezes Czepczyński Family Foundation odpowiedział na pytanie, w jaki sposób dobierać tematy związane z odpowiedzialnym biznesem, aby firmy były w nie zaangażowane, a także czy i jak pandemia wpłynęła na działania CSR? Damian Kupczyk przedstawił dobre praktyki CSR, ich strukturę oraz czynniki wpływające na podnoszenie wartości podejmowanych działań. Prelegent podzielił się także wiedzą dotyczącą budowania projektów odpowiedzialnych społecznie, tak aby odniosły one sukces.

Na pytanie, jakie jest miejsce sztucznej inteligencji (AI) w zespołach przyszłości odpowiedziała Aleksandra Kubicka Head of Talent & Culture w SentiOne i założycielka HR Blend. Przestawiła również rolę AI jako członka zespołu oraz rozwiała wątpliwości często pojawiające się w debacie publicznej i dotyczące tego, czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla pracownika. Mówczyni zdradziła także, w jaki sposób AI może przyczynić się do rozwoju firmy oraz wspierać człowieka, będącego wciąż inicjatorem oraz adresatem wszelkich rozwiązań technologicznych.

Wspólnej dyskusji poddana została rola różnorodności, jako kluczowego czynnika stanowiącego przyszłość samorządów, biznesu i nauki. Debatowało o tym trzech ekspertów: Paulina Wieczorkiewicz (HR Director NU-MED GRUPA), dr hab. Artur Kozłowski (Prorektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gdańsku) oraz Mateusz Płoskonka (Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa). Podczas rozmowy zwrócono uwagę na to, dlaczego wspieranie różnorodności jest ważnym elementem wzbogacania kapitału społecznego, wartości zespołów, edukacji oraz podnoszenia konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Anna Zadurska-Gołaszewska – Headhunter, HR Expert, Coach oraz Założycielka i HR Business Consultant w LemonTree-IT – skupiła się na temacie przekwalifikowania, które zajmowało szczególne miejsce podczas pandemii. Ekspertka opowiedziała, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianie zawodowej oraz czy jest to tak łatwe zadanie, jak mogłoby się wydawać. Przeprowadziła też uczestników przez proces przebranżowienia, dokładnie opisując poszczególne kroki, które należy podjąć w jego trakcie.

Dzięki Jarosławowi Łojewskiemu, Prezesowi i Założycielowi Fundacji Dobra Porażka, uczestnicy nabrali pozytywnego stosunku nie tylko do sukcesów, ale także porażek jako cennego źródła wiedzy. W czasie wystąpienia omówione zostały rodzaje niepowodzeń oraz sposób podchodzenia do nich z perspektywy organizacji. Prelegent zachęcał wszystkich pracodawców do budowania w zespole odwagi do przyznawania się do błędów, jednocześnie podkreślając, jak cenne dla firmy jest konstruktywne przepracowanie i przeformułowanie poniesionych porażek.

Dr Piotr Sedlak, Partner Zarządzający w Sedlak & Sedlak oraz Wykładowca Krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego odpowiedział na pytanie, w jaki sposób wycenić czas pracy – zarówno pracownika jak i własny. Podczas wystąpienia zaprezentował oraz opisał metody wartościowania pracy oraz czynniki jakie należy uwzględnić przy określaniu wynagrodzenia.

Nie zabrakło również dwóch gości specjalnych, których komentarze wyemitowano w trakcie wydarzenia.

Michał Karnafel (Project Manager w Fundacji Siepomaga) przedstawił działalność Fundacji oraz podejmowane przez nią inicjatywy. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób firmy oraz osoby prywatne mogą wspierać potrzebujących za pośrednictwem platformy oraz poznali konkretne korzyści, które można uzyskać dzięki angażowaniu się w działania pomocowe.

Anna Urbańska (Master Trener STRUCTOGRAM®) ujęła porażkę z perspektywy biostruktury mózgu. Ekspertka podzieliła się wiedzą dotyczącą sposobu w jaki dominacja jego poszczególnych struktur determinuje reagowanie na niepowodzenia. Podkreśliła także rolę charakteru oraz jego wpływu na zmienianie biologicznych predyspozycji.

W listopadowej edycji udział wzięło ponad 500 uczestników, którzy bogatsi o sporą dawkę wiedzy eksperckiej pewnym krokiem wejdą w rynek pracy przyszłości. To już ostatnia konferencja organizowana w tym roku przez Grupę Progres. Jednak planowane są już następne Kursy na HR, które odbędą się w 2022 r. i będą okazją do poruszania kolejnych ekscytujących tematów oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi.