Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czy faktoring dla MSP jest rozwiązaniem problemu z długimi terminami płatności na fakturach?

faktoring

Faktoring dla małych firm to jedna z najbardziej skutecznych, choć niestety wciąż niedocenianych form narzędzi do zmniejszania należności. To swojego rodzaju pakiet usług świadczonych przez wyspecjalizowane podmioty, które wykupują od dostawcy faktury z odroczonym terminem płatności.

Długie terminy płatności – korzyść dla kontrahenta, problem dla sprzedawcy

Wystawianie faktur z długimi terminami płatności to standard w niektórych branżach. Dotyczy np. branży budowlanej, której specyfika w istotny sposób wpływa na odwlekanie pozyskania środków np. przez hurtownię, która sprzedaje materiały na budowę. Długi czas realizacji budów wpływa na przesunięcie w czasie zapłaty przez inwestora. W rezultacie np. producent materiałów budowlanych znajduje się na samym końcu łańcucha płatności, przez co na zapłatę należności musi czekać nawet 60 lub 90 dni. 

Z drugiej strony tzw. kredyt kupiecki jest dla nabywcy rozwiązaniem bardzo korzystnym. Odroczony termin płatności pozwala firmie pozyskać środki na uregulowanie zobowiązania. Niestety, dla dostawców towarów – szczególnie małych firm – nieraz oznacza to poważne problemy z zachowaniem płynności finansowej

Faktoring dla małych firm – odpowiedź na potrzeby rynku

Długie oczekiwanie na płatność od klienta może poważnie zachwiać stabilnością finansową przedsiębiorstwa. Trzeba bowiem przyznać, że dobra kondycja firmy pod tym względem jest niezwykle istotna, a nawet stanowi podstawowy czynnik wpływający na sukces rynkowy. Faktoring dla małych firm – usługa opisana na stronie https://finansowaniefaktur.pl/blog/mikrofaktoring/ – dostępna jest już dla stosunkowo młodych firm. W ING Finansowanie Faktur warunkiem jest obecność od 6 miesięcy na rynku. 

Faktoring dla małych firm w ING odbywa się online – wystarczy przesłać fakturę w formie np. skanu czy zdjęcia. Usługa po krótkiej weryfikacji kontaktuje się z kontrahentem w celu potwierdzenia transakcji, a następnie przesyła pieniądze pomniejszone o prowizję na konto faktoranta – maksymalny czas oczekiwania to 24 godziny. Co ważne, w ING można wypróbować faktoring za darmo – finansowanie pierwszej faktury kosztuje 0 zł. Oznacza to, że na konto przedsiębiorcy trafi 100% należności. 

Mądrze wybierz faktora

Wielu ekspertów podkreśla, że płynność finansowa przedsiębiorstwa jest ważniejsza niż sam zysk. Warto pamiętać, że wpływa na nią wiele czynników – nie tylko wypłacalność kontrahentów czy terminy płatności, ale też wahania cen surowców, konkurencję, zmiany trendów czy innowacje technologiczne. W grę wchodzą też czynniki makroekonomiczne, takie jak wahania kursów walut, załamanie popytu na rynkach zagranicznych czy niespodziewane ruchy polityczne.

Wybierając spośród wielu ofert firm świadczących usługi faktoringowe, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników. Jedną z ważniejszych jest prostota i przejrzystość umowy. W ING formalności zostały maksymalnie uproszczone. Koszty finansowania znasz już od samego początku, ponieważ usługa automatycznie wykonuje wycenę. Nie ma tu limitu zleconych faktur – możliwe jest zlecenie faktoringu nawet jednego dokumentu. Finansowaniu podlegają zarówno faktury w złotych, jak i w euro. Przy regularnych zleceniach możesz liczyć na rabat 30%. Taki faktoring dla małych firm jest niewątpliwie jednym z najlepszych rozwiązań problemu z długim terminami płatności.