Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czy lokalizacja biura rachunkowego ma znaczenie

Czy lokalizacja biura rachunkowego ma znaczenie

W Polsce działa około 3 miliony prywatnych firm. Bez względu na wielkość czy branżę, prowadzenie własnego biznesu zawsze wiąże się z masą obowiązków, wymagających sporego nakładu czasu. Dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców (60%) decyduje się na outsourcing usług księgowych i współpracę z biurem rachunkowym. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu właściciele firm mogą skupić się na rozwijaniu własnego biznesu, a czasochłonne kwestie obsługi księgowo-rachunkowej oddać w ręce specjalistów. Sprawdźmy czy szukając biura rachunkowego warto ograniczać się wyłącznie do lokalnych podmiotów, czy może biuro rachunkowe z drugiego końca Polski też się sprawdzi.

Czy wybierając biuro rachunkowe warto kierować się jego lokalizacją

Czas jest w dzisiejszych czasach towarem deficytowym. Zarówno w życiu codziennym jak i w biznesie poszukujemy rozwiązań i narzędzi, które pozwolą nam go maksymalnie zaoszczędzić. Czy sprawdzą się one również w przypadku współpracy na linii przedsiębiorca – biuro rachunkowe?

Obieg dokumentów między biurem rachunkowym, a klientami

Współpraca z biurem rachunkowym wiąże się z systematyczną wymianą dokumentów tj. faktury, rachunki, polisy ubezpieczeniowe itp. Jeśli dokumentację dostarczamy osobiście, w formie papierowej, idealnym rozwiązaniem wydaje się wybór biura rachunkowego zlokalizowanego jak najbliżej siedziby firmy. Prowadząc działalność pod konkretnym adresem np. w Lublinie, rozsądne wydaje się poszukiwanie biura rachunkowego z Lublina. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nawiązać współpracę z podmiotem zlokalizowanym na drugim końcu Polski. Obecnie coraz więcej biur rachunkowych umożliwia elektroniczny obieg dokumentacji, co znacznie poszerza możliwości działania. Wystarczy zeskanować faktury czy inne pisma i przesłać na wskazany adres e-mail. Jest to nie tylko znacznie wygodniejsze i mniej czasochłonne, ale również ekologiczne. Dojazdy do biura rachunkowego, zlokalizowanego nawet w tym samym mieście, to dodatkowe koszty związane z paliwem. Czas, który przedsiębiorca lub jego pracownicy straciliby na dojazd, można z powodzeniem wykorzystać na rozwój firmy czy kontakty z klientami.

Spotkania face to face czy na skype?

Oprócz wymiany dokumentów współpraca z biurem księgowym wymaga także spotkań, w celu omówienia kluczowych zagadnień czy wątpliwości. W przypadku gdy biuro rachunkowe oraz siedziba przedsiębiorcy znajdują się w tym samym mieście, osobiste spotkania nie są problemem. Co w sytuacji gdy przedsiębiorca ma siedzibę w Gdańsku, a wybrał biuro podatkowe z Lublina? W takim wypadku nie trzeba rezygnować ze spotkań. Wystarczy przenieść je w sferę online. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wykorzystać proste narzędzia internetowe i nawiązać połączenie video z dowolnego miejsca w kraju i na świecie. Takie spotkania nie odbiegają poziomem od tych face to face, i coraz częściej są stosowane również przez firmy, mające siedzibę w tym samym mieście. Dzięki temu oszczędzamy czas i przyczyniamy się do zmniejszenia ruchu na ulicach danego miasta.

Biuro rachunkowe online to dobry wybór

Biorąc pod uwagę szybkie tempo w jakim żyjemy i nieustanny brak czasu, biuro rachunkowe z usługami online wydaje się najlepszym wyborem. W obecnych czasach używanie narzędzi Internetowych niesie ze sobą wiele możliwości i staje się praktycznie nieodłącznym elementem każdego biznesu. Pozwala pracować z dowolnego miejsca na świecie, a dodatkowo znacznie poszerza możliwości współpracy biznesowej. Szukając biura rachunkowego nie trzeba już ograniczać się do najbliższej lokalizacji, ale można skorzystać z dostępu do ogromnej bazy firm, działających na terenie całego kraju. Pod warunkiem, że dany podmiot działa online.Taką opcję oferuje biuro księgowe InPlus z Lublina. Oprócz współpracy z klientami z województwa lubelskiego, firma świadczy również usługi księgowe dla przedsiębiorców z całej Polski. Elastyczne formy kontaktu umożliwiają swobodną komunikację, a także sprawną wymianę dokumentów bez względu na lokalizację. Z takiej opcji mogą skorzystać również przedsiębiorcy z Lublina, którzy nie chcą tracić czasu na dojazd do biura. Jeśli jednak preferują kontakt osobisty – również mają taką możliwość. Więcej informacji o ofercie biura i zakresie oferowanych usług znajduje się na stronie https://www.inplus.lublin.pl/.

Jeśli nie lokalizacja, to co?

Decyzja o wyborze biura rachunkowego powinna być starannie przemyślana. Często współpraca jest długofalowa i lepiej nie zmieniać biura zbyt często. Skoro lokalizacja biura rachunkowego nie ma aż tak dużego znaczenia, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Oto kilka kluczowych kwestii:

  • Doświadczenie – warto sprawdzić z jakimi podmiotami pracowało dotychczas biuro, jakie kompetencje i wykształcenie posiadają pracownicy i czy dane biuro rachunkowe posiada certyfikat wydawany przez Ministra Finansów,
  • Ubezpieczenie OC – mimo, że jest obowiązkowe, nie wszystkie podmioty je posiadają. Jest o tyle istotne, że zabezpiecza interesy przedsiębiorcy i chroni go przed finansową odpowiedzialnością, w przypadku popełnienia błędów przez biuro rachunkowe,
  • Zakres usług – wielu przedsiębiorców szuka kompleksowego wsparcia w zakresie obsługi księgowo-rachunkowej, wykraczającego poza comiesięczne rozliczenia faktur. Jeśli szukasz biura, które dodatkowo świadczy porady prawne, usługi doradcze czy szkolenia, zapoznaj się z ofertą biura rachunkowego InPlus z Lublina.
  • Elastyczność – dotyczy wielu aspektów współpracy tj. komunikacja, obieg dokumentacji, zakres współpracy czy sposób rozliczenia za wykonaną pracę. Dobre biuro rachunkowe dopasowuje się do klienta i jest otwarte na nowe technologie i narzędzia, usprawniające współpracę.

Czasy, w których wszystko trzeba załatwiać osobiście odchodzą już do lamusa.. Standardem staje się nie tylko elektroniczna wymiana dokumentacji, ale również komunikacja z wykorzystaniem internetowych narzędzi. Dzięki nim możemy pracować efektywniej, oszczędzając czas, którego tak bardzo nam brakuje.