Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Faktoring – pomoc dla firm w czasach kryzysu

faktoring

Prowadzenie firmy w czasach kryzysu to ogromne wyzwanie. Nawet jeśli nie jest to firma, która działa w branżach takich, jak gastronomia czy hotelarstwo, skutki kryzysu są odczuwalne. Przedsiębiorcy starają się jednak wszelkimi sposobami radzić sobie z trudną sytuacją, m.in. korzystając z programów rządowych czy w miarę możliwości obniżając bieżące koszty. Jednym z rozwiązań, które mogą stanowić istotną pomoc dla firm w czasie kryzysu, jest faktoring.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to rozwiązanie, które od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Dla wielu przedsiębiorców faktoring, zaraz obok tradycyjnych kredytów, stanowi jedną z najbardziej opłacalnych form finansowania wydatków firmowych. Najprościej rzecz ujmując, faktoring jest usługą finansową dokonywaną przez wyspecjalizowany podmiot, która koncentruje się na wykupie nieprzeterminowanych (to bardzo ważne!) wierzytelności, które należą się danej firmie z uwagi na dokonaną sprzedaż towaru lub na wykonanie pewnej usługi. Innymi słowy, klient, który otrzymał fakturę, dokonuje płatności w wyznaczonym terminie, jednak firma, która tę fakturę wystawiła, otrzymuje gotówkę przed dokonaniem płatności. Faktura natomiast zostaje odsprzedana specjalistycznej firmie faktoringowej, która zajmuje się odzyskaniem zapłaty. Jak widać, mechanizm funkcjonowania faktoringu jest nieskomplikowany.

Warto podkreślić, że usługi faktoringowe skierowane są do firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy firma transportowa wystawia faktury z terminem płatności 90 lub 180 dni, gdyż praktyka ta jest bardzo często spotykana, szczególnie w niektórych branżach. Niestety, te kilka miesięcy oczekiwania na płatność może okazać się problematyczne, gdy firma nie dysponuje wystarczającymi środkami na pokrywanie bieżących kosztów.

Dlaczego warto zdecydować się na taką formę finansowania?

Największą korzyścią, płynącą z faktoringu, jest bez wątpienia możliwość zapewnienia firmie płynności finansowej. Niejednokrotnie zdarza się, że nawet niewielki brak płynności prowadzi do powstania potężnych zatorów płatniczych, przez co stabilność finansowa firmy może zostać zakłócona na długi czas. Faktoring pozwala na utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej w firmie, dzięki brakowi konieczności długotrwałego oczekiwania na uregulowanie płatności przez klientów. Możliwość swobodnego pokrycia bieżących kosztów to dla wielu firm „być albo nie być”, dlatego często faktoring okazuje się być jedynym ratunkiem w momencie, gdy klient wymaga faktury z odroczonym terminem płatności.

Płynność finansowa firmy to jednak nie tylko możliwość pokrywania bieżących kosztów, ale też dysponowanie przez przedsiębiorcę środkami na dalszy rozwój działalności czy na kolejne inwestycje. To także doskonała ochrona przed powstawaniem wspomnianych już zatorów płatniczych, które mogą w negatywny sposób przekładać się na inne relacje biznesowe – na przykład z dostawcami czy podwykonawcami. Faktoring staje się zatem sposobem na przetrwanie przez przedsiębiorstwo trudniejszych okresów – a jednym z nich bez wątpienia jest panujący obecnie kryzys.

Jak wybrać najbardziej korzystną ofertą faktoringu?

Panujący kryzys sprawił, że usługi faktoringu stały się jeszcze bardziej popularne, a wielu przedsiębiorców zastanawia się nad skorzystanie z takiej formy finansowania. Niestety, w wielu przypadkach brak doświadczenia w korzystaniu z usług firm faktoringowych może przekładać się na wybór usługi, która może pozostawiać wiele do życzenia. Z tego powodu przedsiębiorcy, którzy planują po raz pierwszy skorzystać z faktoringu, powinni dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednią ofertę.

Kluczowy jest wybór rodzaju faktoringu – a tych, wbrew pozorom, jest wiele. Faktoring pełny i niepełny, jawny i ukryty, eksportowy i importowy – jak się w tym wszystkim zorientować? Profesjonalna firma faktoringowa oferuje pomoc nie tylko w finansowaniu faktur, ale też pełne wsparcie podczas wyboru najlepszej oferty faktoringowej. Doskonałym przykładem może być firma faktoringowa Fandla, która – dzięki współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami ds. faktoringu – zapewnia doradztwo w zakresie wyboru najbardziej optymalnej formy finansowania.

Ogromne znaczenie ma także to, jakie koszty ponosi przedsiębiorca w związku z przekazaniem należności faktorowi. Wysokość prowizji może wahać się od 0,03 do nawet 3 proc., przy czym zależy to m.in. od szczegółowych warunków umowy oraz od tego, jaki procent należności wypłaca faktor. Istotne jest także to, w jakim czasie faktor przekazuje pieniądze firmie, która zdecydowała się na skorzystanie z jego usług. Warto dopytać o całkowite koszty i inne kluczowe kwestie, gdyż mogą one okazać się bardzo ważne przy wyborze faktora.

Pewną wskazówką dla przedsiębiorców mogą być rankingi faktorów, które od pewnego czasu stały się popularne. Dzięki tymże rankingom przedsiębiorca może szybko dowiedzieć się więcej na temat prowizji i sprawdzić, jaka firma faktoringowa ma najbardziej korzystną ofertę.

Faktoring jako najlepsze wsparcie dla firm w czasach kryzysu

Faktoring jako forma finansowania pod wieloma względami może być dla przedsiębiorstwa o wiele bardziej korzystna niż konwencjonalny kredyt. Warto podkreślić, że fakt korzystania z faktoringu nie ma wpływu na zdolność kredytową firmy, a do tego nie wiąże się z koniecznością podejmowania długoterminowych zobowiązań, jak np. w przypadku rat kredytu. Bez wątpienia faktoring to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa – szczególnie w czasach kryzysu, kiedy dostępność tradycyjnych kredytów jest obniżona, a zatory płatnicze są o wiele poważniejszym problemem niż kiedykolwiek. Kluczem jest jednak wybór firmy faktoringowej, która oferuje usługi na najwyższym poziomie. Fandla to firma faktoringowa, która wyróżnia się na tle innych działających na rynku faktorów – na co wskazują również wysokie pozycje w rankingach. To Firma zapewnia minimum formalności, a do tego gwarantuje przejrzyste warunki i sprawność działanie – dzięki temu przedsiębiorca może błyskawicznie wymienić fakturę na gotówkę!