Każda firma i instytucja organizuje od czasu do czasu szkolenia dla swoich pracowników. To jeden ze sposobów na podniesienie wiedzy i umiejętności, zapewnienie pracownikom możliwości rozwijania się, co jest tak istotne dla utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji. Co zrobić, aby szkolenia online, które są teraz tak popularną formą kształcenia osób dorosłych, były bardziej efektywne? Poniżej garść wskazówek i podpowiedzi, z których warto skorzystać.
Badanie potrzeb szkoleniowych
Każda szanująca się firma szkoleniowa, która oferuje usługi na naprawdę wysokim poziomie, powinna przeprowadzić badanie potrzeb szkoleniowych. To tak naprawdę wstęp i pierwszy etap, dzięki któremu można w ogóle ustalić, jakie są braki w wiedzy lub w umiejętnościach wśród ludzi, którzy będą szkoleni. Obecnie przeprowadzenie badania potrzeb szkoleniowych nie stanowi najmniejszego problemu. Można zrobić to online, na przykład poprzez przygotowanie krótkiej ankiety, którą ludzie będą wypełniać anonimowo. Takie internetowe badanie zajmuje nie więcej niż pięć minut, natomiast daje sporo konkretnych informacji, do których mogą odnieść się szkoleniowcy planujący zajęcia.
Odpowiedź na realne potrzeby ludzi
Co daje odpowiedź na realne potrzeby pracowników? Uzupełnienie tych luk, które skutkują na przykład nieprawidłowym wypełnianiem obowiązków zawodowych, generują mnóstwo błędów, przez co traci się czas i pieniądze. Jeżeli organizowane są na przykład szkolenia dla administracji publicznej, warto odnieść się nie tylko do suchych przepisów prawa, ale też pokazać praktyczny aspekt. Uzupełnienie szkoleń, które często są czysto teoretyczne o warsztaty praktyczne, to jeden z najlepszych sposobów na podniesienie efektywności podczas uczenia dorosłych.
Praktyka podczas warsztatów
Dobrze zaprojektowane szkolenia powinny składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. Każda z nich ma kluczowe znaczenie dla podniesienia efektywności. To właśnie o praktyce nie należy zapominać. Warsztaty online są trudne do przeprowadzenia, jednak można wcześniej przygotować na przykład karty pracy oraz tak zwane case studies, podczas których ludzie indywidualnie lub w grupach będą pracować nad rozwiązaniem. Ważnym elementem szkolenia online są również konsultacje indywidualne, podczas których każdy uczestnik będzie mógł porozmawiać ze szkoleniowcem i rozwiać konkretne wątpliwości. Jeśli nie jest możliwe stworzenie takiej sesji konsultacyjnej, w czasie szkolenia online czy webinaru zwyczajnie musi znaleźć się czas na możliwość zadawania pytań przez uczestników.
Szeroki wybór sprawdzonych szkoleń online dla instytucji publicznych znajdziesz w ofercie firmy PCC POLAND