Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak przygotować biznesplan?

Biznesplan to jeden z najważniejszych aspektów realizacji projektu. Każdy, nawet najlepszy pomysł nie ma większej szansy na sukces, jeżeli nie zaplanuje się najważniejszych elementów jego realizacji. Biznesplan może pomóc dokładniej zaplanować kolejne posunięcia i jeszcze przed realizacją projektu wyłapać największe zagrożenia.

Aby stworzyć swój biznesplan, nie jest potrzebne wielkie zaplecze. Przygotować go można w formie zwykłego dokumentu. Forma nie jest tutaj do końca istotna. Właściwie to co jest najważniejsze można zdefiniować jako określenie planu krótko i długoterminowego. Aby do tego dojść, powinno się zacząć od dokładnego zdefiniowania i opisania usługi lub produktu, który chcemy wprowadzić na rynek. Im bardziej szczegółowy będzie opis, tym łatwiej będzie zdefiniować jego słabe i mocne strony, co może wpłynąć na wyniki przedsięwzięcia. Warto zastanowić się również nad wartością dodaną, którą mogą wnieść osoby odpowiedzialne za produkt. Po opisaniu produktu warto skupić się na eksponowaniu jego mocnych stron oraz połączeniu ich z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem osób w zespole. Jednocześnie etap ten pomoże uświadomić nam czego lub kogo brakuje, aby zwiększyć szanse powodzenia.

Po zestawieniu ze sobą wszystkich „czynników wewnętrznych” warto zastanowić się jakie możliwości daje rynek. Analiza rynku jest kluczowym elementem w każdej dziedzinie, dlatego nie można o niej zapomnieć. Etap ten pozwoli poznać konkurencję oraz jej działania. Zarówno ich mocne i słabe strony mogą posłużyć nam do ulepszenia naszej usługi lub produktu i zaoszczędzić czas dzięki uniknięciu ich błędów. Poza zestawieniem podmiotów konkurencyjnych warto się również zastanowić nad ceną oraz jakością jaką oferują. Według badań firm audytorskich cena i jakość są dwoma najważniejszymi czynnikami, które biorą pod uwagę klienci. Sama baza klientów pomoże określić nam potencjalny popyt na rynku, co przełoży się na zastosowanie odpowiedniej wielkości produkcji lub świadczeniu usług. Jest to bardzo ważne, gdyż mało który przedsiębiorca może pozwolić sobie na nadmierne generowanie dodatkowych kosztów już na samym początku działalności. Jednocześnie zbyt słabe dostosowanie się do warunków na rynku może skutkować wolniejszym rozwojem lub nawet utratą klientów. W zależności od branży, czynniki zewnętrzne mogą się różnić, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie każdego aspektu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zaczerpnięcie niektórych działań od konkurencji działającej na rynkach zagranicznych. W przypadku większych przedsięwzięć o większym skomplikowaniu, dobrym pomysłem może okazać się współpraca z odpowiednimi doradcami. Z przykładową usługą firmy doradczej można zapoznać się tutaj: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/corporate-finance/przygotowywanie-biznesplanow/

Podsumowując, biznesplan ma na celu uporządkować wszystkie informacje. Proces ten wskaże nam najważniejsze elementy naszego przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć, że biznesplan może być elementem koniecznym przy uzyskaniu kredytu lub dotacji. Zwłaszcza w przypadku nowych przedsiębiorstw, konieczne jest wskazanie drogi, którą chce się obrać, aby instytucje finansowe mogły określić szanse powodzenia inwestycji oraz jej rentowność. Samemu autorowi pomoże to zarządzać firmą i skupić się na najważniejszych rzeczach.

Każdy powinien podejść do swojego planu indywidualnie, gdyż właśnie wtedy można dobrać strategię do swoich celów. Ważnym czynnikiem może okazać się element zatrudnienia nowych osób, natomiast w przypadku mniejszych przedsięwzięć element ten może być zbędny. W zależności od stopnia zaawansowania można wzbogacić biznesplan o np. analizę SWOT, która w jeszcze dokładniejszym stopniu pomoże zdiagnozować słabe i mocne strony, szanse i zagrożenia.

Powiązane artykuły

Model biznesowy a schemat Business Model Canvas

teoriabiznesu.pl