Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak wybrać najlepsze konto bankowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

bank

Właściciele prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie muszą zakładać konta firmowego, o ile nie korzystają z metody split payment lub nie wykonują transakcji o wartości powyżej 15 000 zł. Zawsze jednak warto zdecydować się na konto firmowe, by oddzielić finanse prywatne od firmowych, a także w razie kontroli urzędu skarbowego nie przekazywać wyciągów z prywatnymi operacjami. Co więcej, wiele banków oferuje obecnie bardzo korzystne warunki rachunku dla firm. Jak wybrać najlepsze konto firmowe na rynku?

Sprawdź opłaty

Oczywiście zacznij od sprawdzenia opłat. Konto firmowe może być darmowe, jednak najczęściej dopiero po spełnieniu pewnych warunków. Przykładowo, banki wymagają wykonania w miesiącu przelewów do ZUS-u czy US, czy zapewnienia na konto wpływów w określonej wysokości. Z kolei karty bankowe do konta firmowego nie generują kosztów, jeśli przedsiębiorca wykona transakcje o łącznej wartości powyżej wskazanej kwoty czy w danej liczby.

Pamiętaj aby:

  • Nie kierować się reklamami – przeczytaj dokładnie tabelę opłat i prowizji, wraz z adnotacjami, by poznać warunki zwolnienia z opłat.
  • Upewnić się, że konto będzie darmowe zawsze, a nie tylko w okresie obowiązywania promocji np. przez rok czy dwa.

Porównaj usługi dodatkowe i produkty komplementarne

Banki często proponują przedsiębiorcom dodatkowe produkty do rachunku w ramach cross-sellingu swoich usług. Można uzyskać np.:

  • konto oszczędnościowe czy lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem,
  • program do księgowości online, prowadzenia wirtualnego biura za darmo lub w dobrej cenie,
  • kartę kredytową,
  • ubezpieczenia, pakiet assistance,
  • kredyt firmowy z niższym oprocentowaniem.

Jeśli potrzebujesz tego typu usług, to porównaj pod tym kątem oferty banków.

Szukaj promocji

Konkurencja w sektorze bankowym jest spora, zatem by walczyć o klienta banki stawiają mocno na akcje promocyjne.

Znajdziesz na rynku konta firmowe nie tylko darmowe czy z dodatkowymi usługami, ale nawet z premiami – przykładowo: za założenie konta, wykonywanie określonych przelewów, generowanie wysokiego salda lub zamówienie terminalu płatniczego.

Zapytaj swój bank o ofertę

Zanim przejrzysz Internet w poszukiwaniu dobrych ofert i zagłębisz się w rankingi kont firmowych, zapytaj swój bank o opcję założenia dodatkowego rachunku dla firmy. Może się okazać, że dla klientów mających już rachunki prywatne bank ma ciekawą ofertę. Ponadto, posiadanie obu kont – prywatnego i firmowego, w jednym banku to spora wygoda i możliwość natychmiastowego przelewania środków między nimi.

Jak założyć rachunek firmowy?

Rachunek dla firmy załóż dopiero wtedy, gdy już zarejestrujesz działalność i uzyskasz numer NIP. Wcześniej nie ma takiej możliwości, bo dane firmy należy podać we wniosku o założenie konta. Nie ma obecnie potrzeby udawania się do oddziału banku – większość z nich umożliwia założenie konta internetowo, a weryfikacja tożsamości przebiega poprzez wysłanie przelewu na symboliczną kwotę. Umowę o konto dostarczy do podpisu kurier.

Pamiętaj – gdy już założysz konto firmowe, zaktualizuj formularz CEIDG, wpisując numer rachunku. Dzięki temu trafi on także na białą listę podatników VAT.