Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności w Internecie?

bezpieczeństwo płatności

Bezpieczeństwo to pierwszy krok do udanej płatności w sieci. O czym warto pamiętać podczas dokonywania transakcji w internecie?

Kupuj u pewnych i sprawdzonych dostawców

Każdy konsument powinien znać podstawowe reguły bezpieczeństwa płatności internetowych. Jedną z nich jest korzystanie tylko z tych stron, co do których ma pełne zaufanie. Mowa o na przykład certyfikacie SSL (z angielskiego Secure Socket Layer) w pasku adresu przeglądarki danej witryny. Gwarantuje on pełną ochronę użytkownika, czyli bezpieczną transmisję strumienia danych w Internecie.

To jednak nie wszystko. Klient powinien także robić przelewy online tylko z bezpiecznych systemów płatności internetowych, które chronią jego dane i pieniądze na koncie. Dzięki temu nabiera zaufania zarówno do marki, jak i całej witryny. Co więcej, chętniej do niej wraca i ją rekomenduje.

Bezpieczne formy płatności w sieci

System płatności internetowej powinien być bezpieczny zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy. Należy więc korzystać jedynie ze sprawdzonych dostawców, którzy chronią pieniądze klienta i jego dane osobiste. Bezpieczeństwo płatności gwarantują na przykład:

  • instytucje płatnicze, które kontrolują transakcje online w ten sam sposób, co korzystanie z bankowości internetowej;
  • uregulowania prawne (dyrektywa Parlamentu Europejskiego Payment Services Directive PSD i PSD2 oraz Polska Ustawa o Usługach Płatniczych);
  • międzynarodowe certyfikaty (na przykład: światowy standard PCI DSS ustalony przez organizacje płatnicze typu Visa, czy Mastercard);
  • 24-godzinny monitoring transakcji (taką gwarancję bezpieczeństwa zapewnia PayU);
  • Program Ochrony Kupujących (POK) – dzięki niemu klient uzyska 100 procent zwrotu wartości zakupu do 10 tysięcy złotych w przypadku, gdy zamówiony towar do niego nie dotrze lub jest niezgodny z opisem.

Chroń komputer i wrażliwe dane

Ochrona danych osobowych jest bardzo ważna — nie tylko ze względu na rozporządzenie RODO. Jeśli PESEL klienta, miejsce zamieszkania, numer telefonu czy nawet adres IP (numer identyfikacyjny jego komputera) dostanie się w niepowołane ręce, może grozić to bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Strona internetowa powinna więc gwarantować wszystkie warunki bezpieczeństwa dla naszych klientów. Korzystanie z najchętniej wybieranego systemu płatności online PayU zapewnia użytkownikowi pełną ochronę jego danych i pieniędzy na koncie — również w płatnościach transgranicznych, czy rozliczeniach walutowych. Oprócz tego jest jeszcze PayU Marketplace. Taki system umożliwia klientowi dodanie kilku przedmiotów od różnych sprzedawców do jednego koszyka, co znacznie usprawnia i przyspiesza proces zakupów online. PayU każdego z nich szczegółowo weryfikuje.