Jeśli dotąd wydawało Ci się, że ataki hakerów mających na celu kradzież wszelkich newralgicznych danych dotyczą tylko i wyłącznie największych, światowej sławy firm, to niestety nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Równie zagrożone są bowiem małe oraz średnie firmy, które również powinny zadbać o skuteczną ochronę przed dostępem niepożądanych osób do swoich danych. W jaki więc sposób najlepiej jest zabezpieczyć Internet oraz komputery? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Zagrożenia czyhające na dane Twojej firmy – czy jesteś ich świadomy?
Wykradanie przechowywanych na dyskach kopii dokumentów, dostęp do danych bankowych, wejście w posiadanie loginów oraz haseł do aplikacji wykorzystywanych wyłącznie przez pracowników, a także rozsyłanie wirusów mających na celu wywołanie awarii serwerów to tylko niektóre z zagrożeń, które każdego dnia mogą spotkać akurat Twoją firmę. Dlatego też tak istotną kwestią jest zadbanie o właściwą ochronę Internetu oraz firmowych komputerów wykorzystywanych do wykonywania transakcji bankowych online, nawiązywania kontaktu z Klientami, czy też tworzenia różnego typu projektów, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce, już od samego początku istnienia własnego biznesu.
Jak to zrobić? Godnym rozważenia wyjściem jest wprowadzenie w życie pięciu, następujących zasad, które nieraz już ocaliły niejedną firmę przed dotkliwymi w skutkach cyberatakami nieuchronnie wiążącymi się z rozwojem nowoczesnej technologii.
1. Zabezpieczenie komputerów
Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie na komputerach większość firm przechowuje największą liczbę poufnych dokumentów, a także wiele innych ważnych materiałów, oczywistą kwestią jest właśnie zabezpieczenie komputerów oraz serwerów.
Zajmijmy się jednak na razie kwestią komputerów – aby wszelkie istotne umowy, projekty oraz pozostałe newralgiczne dane nie wydostały się poza firmową sieć, warto jest zdecydować się na następujące zabezpieczenia:
- zakup skutecznych programów antywirusowych oraz tych, które utrudniają szpiegowanie;
- regularne tworzenie kopii zapasowych wszelkich posiadanych danych;
- stosowanie haseł odznaczających się wysokim stopniem skomplikowania (duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne), które powinny brzmieć zupełnie inaczej w każdej wykorzystywanej witrynie bądź aplikacji;
- nadzór programów instalowanych umyślnie (bądź też nie) przez pracowników;
- kontrola działań podejmowanych przez osoby posiadające dostęp do danych treści;
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie wirtualnych sieci prywatnych (VPN), a więc bezpiecznego rozwiązania umożliwiającego w pełni szyfrowane połączenie pomiędzy użytkownikiem a siecią, dzięki któremu wszelkie podejmowane przez daną osobę działania (odwiedzane strony internetowe, wpisywane hasła oraz loginy etc.) zostają całkowicie prywatne, a Ty nie musisz martwić się o to, że ktoś łatwo Cię namierzy. Dzięki ukryciu adresu IP oraz szyfrowaniu danych możesz liczyć na w pełni bezpieczne korzystanie z sieci.
Jak działa VPN i jak wybrać najlepszą usługę VPN dla firmy? Przeczytasz w artykule o VPN na KwestiaBezpieczeństwa.pl.
2. Kontrola dostępu
Niestety nagminnie powtarzającą się sytuacją jest ta, w której za wyciek istotnych, firmowych danych odpowiedzialni są pracownicy, dlatego też w trosce o spokojny sen warto zawczasu rozdzielić dokumenty na te, do których swobodny dostęp mogą mieć wszyscy zatrudnieni współpracownicy oraz te, najbardziej istotne pliki, które będą do wglądu jedynie dla szefów lub wybranego, konkretnego działu.
Jak to zrobić? Wystarczy przypisać poszczególne foldery znajdujące się na dysku sieciowym do konkretnej grupy użytkowników, dzięki temu żadna niepowołana osoba nie będzie w stanie nawet ich odnaleźć.
3. Ochrona sieci Wi-Fi
Jeśli nie chcesz by Twoja sieć padła atakiem niespodzianki w postaci wirusa, kolejną kwestią, o której powinieneś pamiętać, jest zastosowanie oddzielnych rozwiązań dla pracowników oraz odwiedzających firmę gości, a więc fachowo mówiąc stworzenie dwóch, odrębnych sieci Wi-Fi. Dlaczego jest to tak ważny zabieg, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa? Ponieważ udostępniając wszystkim odwiedzającym swoją sieć, którą łączą się za pomocą chociażby smartfonu, narażasz wykorzystywany w Twoim miejscu pracy sprzęt na zainfekowanie wirusami znajdującymi się w podłączonym gościnnie sprzęcie, a to najprostsza droga do utraty wszystkich cennych plików.
4. Regularna aktualizacja programów
Regularnie wyskakujące na ekranie laptopa informacje z przypomnieniem o aktualizacji jednego z programów zainstalowanych na komputerze za każdym razem Cię denerwują i zamiast pozwolić na start tegoż procesu, zamykasz okno z powiadomieniem i wracasz do pracy? Niestety taka taktyka nie jest odpowiednim rozwiązaniem…
Aktualizowanie systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, zainstalowanych wtyczek, programu antywirusowego, poczty e-mail oraz każdego innego wykorzystywanego na co dzień narzędzia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zagrożeń, oraz infekcji i tym samym zapewnienia sobie bezpiecznej pracy na firmowym sprzęcie. Bez nikomu niepotrzebnych niespodzianek.
5. Backup danych
W świecie, gdzie pierwsze skrzypce grają najnowsze rozwiązania technologiczne niestety bardzo łatwo o niespodziewaną awarię wywołaną na skutek uszkodzenia sprzętu, ataku hakerów czy też wadliwego oprogramowania, która prowadzi do utraty wszelkich danych. Z tego też względu warto regularnie dbać o wykonywanie kopii zapasowych (tzw. backup’ów), które są w stanie szybko przywrócić niezbędne informacje w każdej, kryzysowej sytuacji.
W zależności of preferencji możesz zdecydować się na automatyczne wykonywanie backup’ów przez system lub też zlecenie ich któremuś z pracowników, który będzie jednak musiał w tym wypadku wykazać się systematycznością. Jeżeli chodzi o miejsce przechowywania kopii zapasowych, bardzo dużą popularnością cieszą się dyski zewnętrzne, a więc niewielkich rozmiarów urządzenia lub też backup’y tworzone w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach mieszczących się w różnych lokalizacjach, które wyposażone są w serwer zapasowy.
Dzięki wdrożeniu w życiu wszystkich powyższych zasad, które jak pewnie sam przyznasz nie są zbyt skomplikowane, skutecznie zabezpieczysz Internet oraz komputery wykorzystywane na co dzień w Twojej firmie i sprawisz, że złośliwe oprogramowanie będzie mijało je szerokim łukiem. Pamiętaj, że to tylko i wyłącznie od Ciebie zależą losy Twojego własnego biznesu.