Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak założyć firmę? Czy warto zostać przedsiębiorcą?

Jak założyć firmę

Przechodzenie z etatu na własną działalność jest dla wielu osób bardzo stresujące. Niechęć ta jest potęgowana dodatkowo przez gąszcz często niejasnych przepisów prawnych i rozbieżnych wymagań. Jednak by szybko i bezproblemowo rozpocząć pracę na własny rachunek nie potrzeba aż tak wiele wysiłku. W praktyce okazuje się to dużo łatwiejsze niż w teorii, szczególnie gdy jest wiadomo, jakie kroki poczynić.

Co należy ustalić przed założeniem firmy?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z początkowym ustaleniem wielu kwestii. Zanim przystąpi się do rejestracji, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W pierwszej kolejności zastanowić się, czy konieczne jest zgłaszanie firmy, czy może jednak zdecydujemy się na początkowe działanie bez tego. Taka działalność nierejestrowana ma wiele plusów, jednak nie zawsze będzie możliwa. W następnym punkcie trzeba przeanalizować czy nowo powstała firma będzie wymagała udzielenia koncesji, pozwoleń lub innych uprawnień. Dalej określić miejsce urzędowania oraz wymyślić nazwę, którą później wpisuje się do formularza zgłoszeniowego. Kolejno wynająć biuro lub obiekt, a także rozglądnąć się za osobami do pomocy z rozliczaniem. Dodatkowo decydując się na kierowanie dużym biznesem, warto swoje pomysły i wątpliwości skonsultować z prawnikiem, gdyż niektóre z możliwości są przeznaczone tylko do określonej grupy zawodowej.

Jak krok po kroku założyć działalność gospodarczą?

Pierwsze kroki w kierunku założenia działalności można wykonać przez internet. Należy zatem zalogować się na biznes.gov.pl do swojego konta oraz wypełnić formularz CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Jeśli nie posiada się tam profilu, można również zgłosić firmę w Urzędzie Gminy. Formularz uzupełnia się w pierwszej kolejności informacjami dotyczącymi kroków, które ma się zamiar  uczynić np. założenie firmy, zawieszenie, o zmianach lub zamknięciu. Następnie określić swoje dane, nazwę, datę rozpoczęcia, formę prawną zakładanej działalności (np. spółka akcyjna, działalności jednoosobowa, spółka z o.o. itd.) oraz jej opodatkowanie (zasady ogólne, ryczałt itd.). Kolejno wpisanie dokładnego kodu PKD (maksymalnie dziesięć), opisującego sektor prowadzenia działalności, a także określenie kto będzie prowadził księgi rachunkowe, księgowa, biuro czy też samodzielnie. W następnym punkcie wskazać liczbę pracowników i zdecydować o zgłoszeniu ich i siebie do ZUSu. Jeśli utworzone zostało konto bankowe, z którego będzie się korzystać, należy podać jego numer, jeśli jednak jeszcze ono nie istnieje, można uzupełnić zgłoszenie w późniejszym czasie. Na końcu wypełnia się zakres pełnomocnictwa i zaznacza, jakie dodatkowe dokumenty lub załączniki będą zawarte wraz z wnioskiem. Po wypełnieniu pozostaje zatwierdzić formularz  online lub zanieść do urzędu. Czas oczekiwania wynosi maksimum kilka dni (w zależności od wybranej formy prowadzenia), dlatego też w tym czasie można wyrobić sobie ułatwiające pracę przedmioty, jak pieczątka lub zając się konstruowaniem przyciągającego loga.

Dlaczego wato zostać przedsiębiorcą?

Własna firma posiada zarówno wady, jak i zalety. Jednak w ogólnym rozrachunku przeważające stają się plusy działalności. Niewątpliwą korzyścią jest możliwość obniżenia podatku dochodowego poprzez zaliczanie do kosztów wydatków na różnorodne firmowe rzeczy lub usługi. Następna to wybór formy opodatkowania, co przyczynić się może do znacznego podwyższenia dochodów. Inną zaletą są składki ZUS i możliwość ich zmniejszenia w szczególności przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności, a także elastyczny grafik, który można dostosować według własnych upodobań. Dodatkowo przy rejestracji jako VATowiec jest opcja zmniejszenia podatku należnego, poprzez odliczenie od niego naliczonego. Niewątpliwie plusem jest ogromna możliwość samorozwoju, samodoskonalenia się i prowadzenia firmy w wybranym kierunku oraz dodatkowo stałe powiększanie zysków, co w pracy na etat bardzo często jest nierealne. Ostatnią zachętą do prowadzenia własnej działalności są perspektywy różnorodnych dofinansowań z instytucji publicznych, dających swobodę działania i realizacji dużych celów, a nawet wspierających niskoprocentowymi kredytami lub pożyczkami. Założenie firmy to czas dużej ilości ustaleń, dlatego też warto dać sobie czas, aby na spokojnie móc przeanalizować w szczególności kwestie formalne.