Zakładając firmę, musisz podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest: w którym banku założyć konto firmowe? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, podczas porównywania ofert różnych banków.
Posiadanie konta firmowego to dla zdecydowanej większości przedsiębiorców konieczność. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań, by ograniczyć koszty, korzystać z benefitów i znaleźć naprawdę solidne konto firmowe dla Ciebie.
Czy każdy przedsiębiorca musi mieć konto firmowe?
Teoretycznie nie. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz mieć konto w banku, które posłuży do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em czy innymi przedsiębiorcami. Prawo jednak nie nakazuje Ci zakładać osobnego konta firmowego, Twoje konto osobiste może pełnić tę funkcję.
W regulaminach wielu banków jest jednak wyraźnie zaznaczone, że konto osobiste przeznaczone jest dla osób fizycznych i nie może służyć rozliczeniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warto więc założyć konto firmowe, by uniknąć wszelkich wątpliwości w tym temacie.
Dowiedz się również, czy konto osobiste jest niezbędne w dzisiejszych czasach?
W przypadku gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i świadczysz usługi dla innej firmy, a wartość jednorazowej transakcji przekracza 15 000 zł brutto, również musisz mieć konto firmowe.
Ponadto jeśli z czasem Twoja firma się rozwinie, posiadanie rachunku firmowego okaże się koniecznością. Zmiana numeru rachunku kiedy już prowadzisz firmę, może okazać się uciążliwa – trzeba będzie informować o zmianie stałych kontrahentów oraz wprowadzić nowy numer rachunku na fakturach.
Jeśli prowadzisz spółkę jawną, cywilną lub z ograniczoną odpowiedzialnością, Twoim obowiązkiem jest posiadanie konta firmowego.
Zalety konta firmowego
Posiadanie dwóch rodzajów rachunków prywatnego i firmowego jest przede wszystkim wygodne. Ułatwi Ci śledzenie historii transakcji i prowadzenie księgowości, ponieważ rozliczenia biznesowe nie przeplatają się z rachunkami za media czy ratą kredytu hipotecznego.
Osobny rachunek konta firmowego docenisz także w przypadku kontroli urzędu skarbowego. Kontroler nie będzie miał wówczas wglądu do Twoich prywatnych transakcji. Nie będzie trzeba tłumaczyć, które transakcje dotyczyły finansów osobistych, a które działalności gospodarczej.
Ponadto posiadając konto firmowe w danym banku, możesz ubiegać się o kredyt dla firmy na korzystnych warunkach. Nawet jeśli na początku prowadzenia działalności nie chcesz się zadłużać, możesz potrzebować dodatkowych pieniędzy w kolejnych latach, np. na rozwój firmy. Warto więc wziąć pod uwagę warunki, na jakich udzielane są kredyty, podczas wyboru firmowego konta.
Banki dokładają starań, by konta firmowe były dopasowane do potrzeb przedsiębiorców. Rachunek firmowy umożliwia przedsiębiorcy m.in. korzystanie z terminalu płatniczego oraz udzielanie klientom kredytów na produkty.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?
Zanim zaczniesz się rozglądać za odpowiednią dla siebie ofertą i porównywać konta firmowe proponowane przez różne banki, odpowiedz sobie na kilka pytań.
- Czy będziesz potrzebować karty debetowej?
- Czy zamierzasz obracać gotówką?
- Planujesz wziąć kredyt na działalność firmy?
- Na ile szacujesz przyszłe obroty swojej firmy?
- Czy będziesz potrzebować walutowego?
Jeśli na przykład nie przewidujesz obracać tzw. żywą gotówką, może się okazać, że nie potrzebujesz karty do bankomatu, więc nie musisz brać pod uwagę kosztów wydania i utrzymania takiej karty oraz kosztów wypłat z bankomatów.
Opłaty za prowadzenie konta
Banki kuszą ofertami kont za O zł, jednak często posiadanie darmowego konta jest obwarowane różnymi warunkami, który nie każdy przedsiębiorca może spełnić. Może się również okazać, że konto jest bezpłatne tylko przez konkretny okres, np. przez pierwsze dwa lata, a później bank będzie naliczał opłaty. Dlatego zawsze dokładnie przeczytaj regulamin oraz cennik prowadzenia konta. Zwróć uwagę na koszty przelewów do ZUS i urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że jeśli płacisz za prowadzenia konta firmowego, możesz to wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
Wygodna bankowość online
We współczesnym świecie coraz więcej spraw załatwia się przez Internet. Nowoczesny bank powinien oferować szeroki zakres usług elektronicznych, aby klient nie tracił czasu na częste wizyty w oddziale. Sprawdź, czy bank pozwala na wykonywanie przelewów przez telefon, czy można składać wnioski online (również o pożyczkę), czy obsługuje Google Pay itp.
Dodatkowe benefity
Niektóre banki proponują klientom dodatkowe korzyści za założenie rachunku firmowego. Można wśród nich wymienić pomoc przy założeniu firmy lub dostęp do programu ułatwiającego prowadzenie księgowości.
Możesz samodzielnie porównywać oferty zamieszczone na stronach internetowych banków lub skorzystać z rankingu kont firmowych aktualizowanego w każdym miesiącu. Ta druga opcja jest bardzo wygodna – nie wymaga wchodzenia na stronę każdego banku z osobna, wszystkie dane zgromadzone są w jednym miejscu.