Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Księgowość online na start – czym się kierować przy wyborze programu?

Prowadzenie księgowości online jest sporym ułatwieniem dla firm. Mogą poradzić sobie z tym nawet osoby, które nie mają doświadczenia i wiedzy o przepisach księgowych. Wystarczy, że znają swoje oczekiwania względem narzędzia, z którego będą korzystać.

Stawiasz pierwsze kroki w księgowości internetowej? Przydatny będzie dla ciebie program, który pomaga w rozliczeniach podatków i składek ZUS oraz tworzeniu i wysyłaniu dokumentów do Urzędu Skarbowego. Jeśli jest w dużej mierze zautomatyzowany – np. sam wylicza potrzebne kwoty i wskazuje, na jaki rachunek należy je wpłacić – usprawnia to pracę. Zmniejsza też ryzyko popełnienia błędu.

Przedsiębiorcy przyznają, że nie nadążają czasem ze zmianami w przepisach. W tej sytuacji przyda im się wsparcie – oprogramowanie zgodne z aktualnym prawem i gotowe na dalsze poprawki. Przykładem zmiany, do której musiały dostosować się firmy, jest nowy plik kontrolny JPK_V7M i JPK_V7K, który obowiązuje od 1 października 2020 roku.

Księgowość online jest rozwiązaniem dla firm, które samodzielnie chcą się zająć rozliczeniami, bez korzystania z usług biura rachunkowego. Wybierają taką możliwość choćby ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności.

Miarą sprawnego działania i wiarygodności firmy jest m.in. terminowość wypełniania zobowiązań. Jeśli korzystasz z księgowości online, może ona przypominać np. o tym, że zbliża się czas opłaty składek ZUS.

Całe biuro w zasięgu ręki? Z księgowością internetową jest to możliwe. Dzięki niej masz wgląd do dokumentów w każdej chwili i w każdym miejscu, np. w trakcie podróży. Nie jesteś „przywiązany” do programu zainstalowanego na służbowym komputerze – firma jest tam, gdzie ty i dostęp do internetu!

Ważne, by na początku własnego biznesu korzystać z nieskomplikowanych narzędzi. Nie mając specjalistycznej wiedzy o księgowości, docenisz więc także przejrzysty wygląd oprogramowania, który ułatwia odnalezienie potrzebnej funkcjonalności.

Aby sprawdzić, jak te wszystkie rozwiązania funkcjonują w praktyce, wystarczy odwiedzić stronę firmino.pl/ksiegowosc-online/. Znajduje się tam demonstracyjna wersja programu do księgowości online. Na przykładzie prześledzisz, jak wygląda miesięczne rozliczenie, prowadzenie ewidencji środków trwałych czy generowanie Jednolitych Plików Kontrolnych. Dodatkowo, po uruchomieniu oprogramowania Streamsoft Firmino w swojej firmie, możesz testować moduł „Księgowość online” przez 90 dni.