Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokalizacji magazynu?

lokalizacja magazynu

Wybór optymalnej lokalizacji magazynu dla danego biznesu jest uzależniony od kilku czynników. W artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich, dzięki czemu będziesz mógł podjąć świadomą i przemyślaną decyzję biznesową.

Funkcja magazynu determinuje lokalizację magazynu

Pierwszą, najważniejszą kwestią, która determinuje kolejne kroki w kontekście wyboru optymalnej lokalizacji magazynu, są funkcje, jakie przestrzeń magazynowa powinna spełniać. Jeśli magazyn ma odpowiadać jedynie podstawowym kwestiom związanym z prowadzoną działalnością biznesową, czyli magazynowaniem i logistyką, to w pierwszej kolejności powinieneś rozejrzeć się za powierzchniami magazynowymi typu big box, których centra logistyczne znajdują się w pobliżu autostrady. Tego typu magazynów jest najwięcej w Polsce, są one także ulokowane z reguły na obrzeżach miast, w sąsiedztwie nitek komunikacyjnych, także trakcji kolejowych, co usprawnia procesy logistyczne.

Jeśli jednak magazyn ma pełnić także funkcje wystawiennicze i wizerunkowe, czyli planujesz na terenie magazynu otworzyć biuro, to powinieneś zacząć przeglądać oferty magazynów typu SBU (Small Business Unit), które ulokowane są z reguły w centrach większych miast oraz posiadają wyższy standard. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu funkcjonalne powierzchnie będą generować większe koszty niż magazyny zlokalizowane na obrzeżach aglomeracji.

Preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej działają na korzyść danej lokalizacji magazynu

Dla wielu najemców jeden z najważniejszych czynników wpływających na wybór danej lokalizacji magazynu jest umiejscowienie inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Dzięki atrakcyjnym ulgom podatkowym, przedsiębiorca może większą część zysków przeznaczać na innowacje oraz rozwój biznesu.

Dostęp do kadr na lokalnym rynku

Dla dużych inwestorów typowo operacyjne kwestie związane z lokalizacją (szerokie drogi, autostrady, trakcje kolejowe itd.) schodzą na drugi plan. W przypadku tego typu inwestycji, gdzie najemca decyduje się na ogromną przestrzeń magazynową na wyłączność, najważniejszą kwestią jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry, która będzie w stanie zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie prowadzonej działalności gospodarczej.

Wybierając przestrzeń magazynową, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy w łatwy sposób będziesz mógł zrekrutować pracowników na dane stanowiska oraz czy dojazd do pracy nie będzie stanowił poważnej bariery. Wybierając lokalizację magazynu, powinieneś także zwrócić uwagę na to, jak wygląda rynek pracy w danym regionie, aby mieć pewność, że wszystkie wymagane stanowiska zostaną obsadzone.

Budżet jako wypadkowa poprzednich kroków

Ostatnią kwestią jest budżet, na który jednak bezpośredni wpływ mają trzy pierwsze punkty. Od funkcji danego magazynu będzie zależał koszt jego wynajęcia, od strefy ekonomicznej wysokość płaconych podatków, a od dostępu do kadr i lokalnego rynku pracy, finalne koszty, niezbędne do prowadzenia działalności.

Więcej o lokalizacji magazynu i jej znaczeniu w logistyce dystrybucji przeczytasz tutaj:
https://whitestar-logistics.com/blog/lokalizacja-magazynu-i-jej-znaczenie-w-logistyce-dystrybucji/