Prowadzenie działalności gospodarczej powoduje konieczność podejmowania szeregu decyzji mających na celu organizację przedsiębiorstwa, jego prowadzenie oraz rozwój. Niewątpliwie prawidłowość podejmowanych decyzji i kroków podejmowanych przez przedsiębiorców bardzo często wiąże się z koniecznością znajomości przepisów z wielu gałęzi prawa – handlowego, cywilnego, czy podatkowego. W takim przypadku niezbędna wręcz może okazać się pomoc prawników, którzy wspierać będą doraźnie lub w sposób stały osoby zarządzające przedsiębiorstwem, tak by uniknąć problemów w jego prowadzeniu.
Radcowie prawni, którzy na co dzień zajmują się współpracą i obsługą przedsiębiorstw co do zasady służą pomocą w kompleksowym doradztwie prawnym. Pomoc świadczona może być zarówno osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkom prawa handlowego, ich organom, wspólnikom czy akcjonariuszom. Pomoc prawna udzielana może być na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa – zarówno przy jego zakładaniu i wyborze odpowiedniej formy działalności, jak i na dalszych etapach prowadzenia firmy – reorganizacji, ale również przekształceniu, likwidacji czy nawet ogłoszeniu upadłości, bądź restrukturyzacji.
Zatrudnienie radcy prawnego do wspierania obsługi firmy pod kątem prawnym uzasadniona jest przede wszystkim na podwyższony rygor prawny podejmowanych decyzji przez kadrę zarządzającą. W takiej sytuacji sprawdza się stała asysta wykwalifikowanych prawników, którzy mogą pomóc zminimalizować ewentualne ryzyka związane z odpowiedzialnością majątkową członków zarządu lub wspólników.
Stałymi elementami współpracy prawników z przedsiębiorcami jest analiza kontraktów zawieranych z kontrahentami, konsultacje prawne, sporządzanie opinii, udział w negocjacjach, ocena ryzyk związanych z zawarciem takich kontraktów, weryfikacja kontrahentów oraz dbałość o odpowiednie zabezpieczenie interesów klienta w zawieranej umowie, jak również przygotowywanie draftów i wzorów dokumentów niezbędnych w danym stosunku prawnym.
Dla spółek istotną pomocą, którą świadczą prawnicy jest wsparcie w zmianach umowy lub statutu spółki oraz zbyciu lub nabyciu udziałów czy akcji, podwyższeniu kapitału zakładowego, czy wniesienia aportu do spółki.
Dodatkowo prawnicy w ramach obsługi prawnej firmy świadczą usługi w zakresie organizacji i obsługi zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń akcjonariuszy oraz organizacji posiedzeń zarządów i rad nadzorczych.
Niewątpliwie ważnym aspektem obsługi prawnej firmy jest także wsparcie i pomoc radcy prawnego w sytuacjach sporu np. pomiędzy przedsiębiorcom i kontrahentem, którego finał strony znajdują w sądzie. W takim przypadku radca prawny jako profesjonalny pełnomocnik reprezentuje klienta podczas procesu, kreśli strategię procesową, dba o to by klient uzyskał jak najbardziej satysfakcjonujący go wynik sprawy.
Podsumowując, obsługa prawna przedsiębiorcy polega na skutecznym rozwiązywaniu bieżących problemów przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa i udzielania im efektywnej pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej.