Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Obowiązek stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2021 roku – czy dotyczy Ciebie?

kasa fiskalna

Od stycznia 2020 roku systematycznie są wymieniane kasy fiskalne w kolejnych branżach. Na pierwszy ogień Ministerstwo Finansów wzięło firmy świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i sprzedawców benzyny czy oleju silnikowego. Z powodu szalejącej pandemii zdecydowano odroczyć ten obowiązek o pół roku dla kolejnych branż. Od stycznia 2021 roku kasy fiskalne online muszą być wykorzystywane w gastronomii i hotelarstwie. Teraz przyszła pora na kolejne branże.

Kto musi wymienić kasy fiskalne do 30 czerwca 2021 roku?

Sam obowiązek stosowania kas fiskalnych online wynika z Ustawy o VAT. Od 1 lipca 2021 roku do ewidencjonowania w ten sposób są zobowiązani:

 • fryzjerzy,
 • kosmetyczki,
 • firmy budowlane,
 • prywatne praktyki lekarskie i stomatologiczne,
 • kancelarie prawne,
 • obiekty służące poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Pierwotnie obowiązującym terminem wymiany urządzeń fiskalnych był 31 grudnia 2020 roku, jednak z powodu pandemii został on odroczony o 6 miesięcy. Oznacza to, że wyżej wymienione grupy podatników muszą zakupić i zafiskalizować nową kasę fiskalną do 30 czerwca 2021 roku, by od lipca móc wysyłać ewidencje sprzedaży do Centralnego Rejestru Kas. Wskazuje na to Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 roku.

Czym różni się kasa fiskalna online od urządzeń z elektronicznym zapisem kopii?

Najczęściej stosowany jest obecnie elektroniczny zapis kopii, który polega za zapisywaniu ewidencji na karcie SD urządzenia. Jest to kopia tego, co znajduje się w pamięci fiskalnej kasy. Po zapełnieniu karty musi ona zostać zarchiwizowana i zmagazynowana przez przedsiębiorcę. W ramach kontroli urzędu skarbowego stanowi ona dowód wykonania transakcji. Nowe urządzenia fiskalne online mają nieco inną zasadę działania. Kopia ewidencji nie jest przechowywana na zewnętrznym nośniku, ale przesyłana przez Internet do serwerów CRK, gdzie urząd skarbowy ma ich bieżący podgląd. Z jednej strony stanowi to dość duże ułatwienie – nie trzeba już dbać o bezpieczeństwo karty, wymieniać ją w razie potrzeby czy magazynować. Z drugiej jednak strony, nowe kasy fiskalne online wymagają stałego połączenia z Internetem. Można starać się także o wydanie indywidualnych warunków, dzięki którym dane będzie można przesyłać raz na jakiś czas. To szczególnie istotne w przypadku biznesów, w których zapewnienie stałego łącza internetowego jest niemożliwe lub całkowicie nieopłacalne.

Czy kasa fiskalna online jest obowiązkowa?

Jej stosowanie od 1 lipca 2021 roku we wskazanych wyżej branżach jest obowiązkowe. Na szczęście przedsiębiorcy mogą starać się o ulgę na jej zakup. Wynosi ona do 90% wartości netto kasy, ale nie więcej niż 700 złotych. Wydatek może także zostać zaklasyfikowany do kosztów uzyskania przychodów. W praktyce oznacza to, że decydując się na model za ok. 1600 złotych, przedsiębiorca poniesie realny koszt rzędu 500-600 złotych. W przypadku braku dopilnowania tego obowiązku, urzędy skarbowe mogą nakładać kary w wysokości nawet 30% kwoty podatku naliczonego przy zbyciu towarów i usług. Traci się także możliwość skorzystania z wyżej opisanej ulgi. Nie warto więc czekać. Urzędy skarbowe dość często kontrolują podatników i sprawdzają posiadane przez nich urządzenia.

kasa fiskalna

Jaką kasę fiskalną wybrać?

Przy niewielkich i mobilnych punktach usługowo-handlowych lepsze będą przypominające smartfony urządzenia z zasilaniem akumulatorowym. Przy większych lokalach lepsza może się okazać stacjonarna i stabilna kasa fiskalna. Pod uwagę należy wziąć:

 • pojemność bazy produktowej,
 • liczbę standardów komunikacji,
 • szybkość pracy i wymiany rolki,
 • całkowite wymiary i masę,
 • trwałość i odporność na uszkodzenia,
 • współpracę z urządzeniami peryferyjnymi.

Każdy biznes jest inny, dlatego decyzji należy dokonać na podstawie indywidualnych potrzeb firmy. Liczy się nie tylko wybór samej kasy fiskalnej, ale także jej dostawcy. Renomowana firma, taka jak Inter Market z Wrocławia, powinna zagwarantować bezproblemową sprzedaż kasy, jej fiskalizację, przeprowadzenie szkoleń czy wykonanie obowiązkowych przeglądów technicznych. Kasę fiskalną online można kupić również przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. To także dostawca rozwiązań fiskalnych powinien wspomóc w podjęciu ostatecznej decyzji o kupnie konkretnego modelu kasy.

1 lipca już wkrótce. To ostatni dzwonek, by zamówić i zafiskalizować swoją nową kasę fiskalną online. Czekanie do ostatniego dnia może być ryzykowne.

Powiązane artykuły

Kasy fiskalne DELIO z „błędem zegara”. Multikino radzi sobie z problemem

teoriabiznesu.pl

Kasy fiskalne online dla wszystkich 2021 – dla kogo, od kiedy, ulgi, zakup, cena

teoriabiznesu.pl

INTEGRACJA KASY FISKALNEJ Z TERMINALEM

teoriabiznesu.pl