Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, że praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze może dawać Ci prawo do uzyskania rekompensaty? Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby z niego skorzystać.
Czym jest praca w szczególnych warunkach?
Praca w szczególnych warunkach to rodzaj pracy, który wiąże się z występowaniem czynników szkodliwych dla zdrowia lub wymagających zwiększonego wysiłku fizycznego czy psychicznego. Przykłady takich prac to prace w warunkach wysokiego zapylenia, hałasu, czy też prace na wysokościach. Często wiążą się one z większym ryzykiem zawodowym oraz obciążeniem organizmu.
Praca w szczególnych warunkach jest określana przez przepisy prawa pracy, które dokładnie definiują, jakie zawody i stanowiska kwalifikują się do tej kategorii. Prawidłowa klasyfikacja Twojego stanowiska i warunków pracy może mieć wpływ na uprawnienia do rekompensaty.
Nie każdy pracownik wykonujący pracę fizycznie wymagającą lub w niekorzystnych warunkach automatycznie kwalifikuje się do rekompensaty. Muszą być spełnione określone kryteria, dokładnie opisane w przepisach. Warto znać te regulacje, by świadomie korzystać z przysługujących praw.
Jeśli więc rozważasz podjęcie pracy, na przykład w przemyśle alkoholowym i przeglądasz opinie wystawione przez pracowników o pracodawcach z tej branży pod adresem: https://www.gowork.pl/opinie/przemysl-alkoholowy-pozostala-dzialalnosc;kat, zorientuj się zawczasu, czy będzie Ci przysługiwało prawo do rekompensaty.
Kiedy przysługuje Ci prawo do rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach?
Musisz pamiętać, że rekompensata nie jest odrębnym świadczeniem pieniężnym. Służy jako dodatek do kapitału początkowego i podlega waloryzacji wraz z nim. W rezultacie zwiększa podstawę do obliczenia emerytury.
Działa jako rekompensata za utratę możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie mają prawomocnie ustalonego prawa do emerytury pomostowej.
Rekompensata za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zostanie Ci przyznana, jeżeli:
- pracowałeś stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat przed 1 stycznia 2009 r.,
- nie masz ustalonego prawa do wcześniejszej emerytury,
- złożysz wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet),
- dołączysz do wniosku świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające wykonywanie pracy w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze.
Ważne! Rekompensata nie zostanie obliczona, jeśli składasz wniosek o wcześniejszą emeryturę.
Ile wynosi rekompensata za pracę w warunkach szkodliwych?
Prawa pracownika są jasne – rekompensata za pracę w warunkach szkodliwych Ci się należy. Zastanawiasz się jednak, czy warto w ogóle się o nią ubiegać? Ile możesz zyskać? Jak wygląda wypłata rekompensaty?
Rekompensata nie trafi bezpośrednio w Twoje ręce. Stanowi ona bowiem dodatek do kapitału początkowego. To oznacza, że przyznanie rekompensaty zwiększa jego wartość, a w konsekwencji podnosi wysokość Twojej emerytury. Przyjmuje się, że średnia wysokość rekompensaty to około 300-400 złotych miesięcznie!
Jak widzisz, ubiegając się o rekompensatę za pracę w szczególnych warunkach, możesz zwiększyć swoje świadczenie emerytalne nawet o kilkaset złotych!