Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Program kadrowo płacowy, czyli jak odciążyć pracowników działu HR & Payroll?

program płacowy

Specjaliści działu kadr i płac stanowią jeden z najważniejszych fundamentów sprawnej organizacji pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Obniżenie dotychczasowych standardów w zakresie firmowego workflow może błyskawicznie przełożyć się na jakość pracy całej organizacji. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? W jaki sposób problem ten może rozwiązać inwestycja w program kadrowo płacowy?

Zaawansowany program kadrowo płacowy pomaga w automatyzacji zadań

Specjaliści działu HR & Payroll czuwają nad szeregiem procesów wewnętrznych, odpowiadającymi zarówno za sprawną obsługę zarówno klientów, jak i pozostałych pracowników przedsiębiorstwa. Warto podkreślić jednak, że znaczna część przydzielonych im zadań ma charakter cykliczny – wykonuje się je po każdym okresie rozliczeniowym. Nowoczesny program kadrowo płacowy automatyzuje część obowiązków, dzięki czemu pracownicy mogą zaoszczędzić cenne roboczogodziny. Wśród czynności, w których możliwa jest asysta oprogramowania ERP, można wymienić m.in.:

  • obliczanie należnego wynagrodzenia wraz z premią za wyniki bądź nadgodziny,
  • planowanie grafików i analiza frekwencji,
  • odprowadzanie w imieniu pracowników składek emerytalnych i chorobowych,
  • generowanie zeznań PIT i świadectw pracy,
  • wprowadzanie w system zwolnień lekarskich i wniosków urlopowych,
  • otwieranie procesów rekrutacyjnych.

Warto podkreślić jednak, że przynajmniej częściowa automatyzacja wymienionych powyżej zadań stanowi jedynie część korzyści, jakie zapewnia inwestycja w program kadrowo płacowy. Wsparcie nowoczesnej technologii informatycznej sprzyja również ograniczeniu ryzyka ludzkiego błędu. Czuwające nad toczącymi się procesami systemy ERP całkowicie eliminują problemy wywołane przez chwilę nieuwagi czy omyłki.

Inwestycja, która szybko przekształca się w zysk

Wydatki, związane z przejściem na nowoczesny program kadrowo płacowy, rzadko określane są jako priorytetowe. Podejście to pogłębia się w czasie kryzysu związanego z COVID-19, w którym wielu przedsiębiorców jest zmuszonych dokonać radykalnych cięć zbędnych wydatków oraz odkładać w czasie mniej pilne inwestycje. Warto podkreślić jednak, że wdrożenie kompleksowego systemu ERP pomaga uwolnić część zasobów ludzkich, będących bez wątpienia jednym z najważniejszych zasobów każdej firmy.

Odciążenie pracowników HR & Payroll z części ich codziennych obowiązków umożliwi przydzielenie im większej liczby zadań, związanych z pracą w obszarach strategicznych. Pracownicy działów finansowych będą mogli skupić się na szukaniu potencjalnych oszczędności lub optymalizacji bieżących kosztów. Specjaliści, zajmujący się pracą nad zasobami ludzkimi będą w stanie przeprowadzić podobne czynności w zakresie zwiększenia wydajności pracy w ramach prowadzonych projektów i działań.

System TETA – program kadrowo płacowy, któremu możesz zaufać

Zastanawiasz się, jaki program kadrowo płacowy najlepiej spełni powyższe założenia? Jednym z wiodących rozwiązań na rynku są systemy TETA, tworzone przez grupę Unit4. Dostarczanym przez Unit4 technologiom zaufało już ponad 2000 dużych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Już dziś odwiedź stronę internetową TETA i dowiedz się, dlaczego inwestycja w system HR pomoże Twojej firmie w zwiększeniu zysków.

Źródło: Systemy TETA – teta.unit4.com