Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Projekt biura skrojony pod potrzeby małej firmy

Projekt biura skrojony pod potrzeby małej firmy

Artykuł sponsorowany

Wbrew obiegowej opinii, kompleksowy projekt biura nie jest usługą wyłącznie dla dużych firm. Funkcjonalna i ergonomiczna przestrzeń do codziennej pracy jest szczególnie istotna, gdy na niewielkiej przestrzeni trzeba połączyć wiele funkcji. Właściwie opracowany projekt pozwoli połączyć często sprzeczne potrzeby wszystkich użytkowników biura. Sprawdź, jak stworzyć funkcjonalny projekt biura skrojony pod potrzeby małej firmy.

Funkcjonalność przede wszystkim

Ergonomia, komfort i funkcjonalność to podstawowe cechy dobrze zaprojektowanego biura. Stanowiska pracy powinny zapewniać:

  • wygodę,
  • przestrzeń,
  • optymalne oświetlenie,
  • warunki sprzyjające skupieniu.

Z kolei w pomieszczeniach reprezentacyjnych warto uwzględnić elementy wyposażenia sprzyjające efektywnej prezentacji oferty, w tym przestrzeń dla rzutnika lub ekranu.

W dobrze zaprojektowanym biurze nie powinno zabraknąć praktycznej strefy socjalnej – kompaktowej i wyposażonej w niezbędne udogodnienia, ze sprawnym systemem wentylacyjnymi i warunkami zapewniającymi prywatność. Z kolei w recepcji konieczne jest miejsce dla oczekujących gości oraz garderoba, która pozwoli im przygotować się do spotkania. Mądrze obmyślany projekt biura pomoże pomieścić wszystkie wspomniane funkcje na niewielkiej przestrzeni, do maksimum wykorzystując możliwości dostępnego metrażu.

Projekt biura a wizerunek małej firmy

Nie mniej ważna od funkcji biura jest jego estetyka, która ma znaczenie zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i klientów. Wykonywanie obowiązków w dobrze zaprojektowanej i estetycznej przestrzeni zwiększa efektywność i jest ważnym elementem employer brandingu.

Design buduje wizerunek, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia klientów. Warto więc zaprojektować przestrzeni stworzone z myślą o nich mając na uwadze wrażenie, jakie chcemy wywrzeć. Wykorzystanie elementów firmowego brand booka, w tym kolorów, wzorów i elementów graficznych pozwoli ugruntować wizerunek marki w świadomości partnerów biznesowych.

Praktyczne rozwiązania w małym biurze

W niewielkim biurze trudno o podział na pokoje do pracy, dlatego optymalnym wyborem jest open-space z przepierzeniami zapewniającymi minimum prywatności w czasie pracy. Ze względów operacyjnych szef powinien dysponować odrębną, zamkniętą przestrzenią. W warunkach niewielkiego biura można wydzielić odrębną przestrzeń biurową za szklanymi drzwiami o podwójnej funkcji – gabinetu i miejsca spotkań z klientami.

W przestrzeniach typu open-space projekt biura powinien uwzględnić przestrzeń do cichej pracy. W małych biurach można ją zapewnić, instalując kabinę akustyczną z wyposażeniem umożliwiającym swobodną pracę w odpowiednio wygłuszonej i kompaktowej przestrzeni. Rozwiązaniem na brak pełnoprawnej kuchni lub strefy socjalnej może być aneks kuchenny z niewielką częścią jadalną.

W niewielkich biurach warto stosować rozwiązania modułowe w tym m.in. chowane lub rozkładane meble czy mobilne ścianki działowe. W niedużej przestrzeni zajmowanej przez wiele osób kluczowy jest również odpowiedni system wentylacji, który pozwala na swobodne funkcjonowanie niezależnie od pory roku i zewnętrznych temperatur.

Projekt biura w dobrych rękach

By wydobyć maksimum możliwości z niewielkiej przestrzeni, projekt biura warto powierzyć profesjonalistom. Pracownia projektowania i realizacji wnętrz KODO gwarantuje wysoką jakość i kompleksowy zakres usług, od projektu po realizację pod klucz. Powierz projekt biura profesjonalnej firmie i poznaj potencjał, który drzemie w przestrzeni niezależnie od jej rozmiarów.