Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Wypalenie zawodowe w biurze open space – jak go uniknąć?

wypalenie zawodowe

Czy wiesz, że wypalenie zawodowe dopada przeciętnego pracownika po mniej więcej pięciu latach wykonywania zawodowych obowiązków na tym samym stanowisku pracy? Okazuje się, że niektóre czynniki, jakie są obecne w biurze, mogą jeszcze bardziej przyspieszać ten proces. Z drugiej strony, zapewnienie najlepszych warunków zatrudnionym może hamować zmniejszenie wydajności i efektywności. Uznaje się, że największy problem z wypaleniem zawodowym rozpoznaje się w biurach typu open space. Wszystko dlatego, że otwarta przestrzeń nie sprzyja skupieniu i zachowaniu prywatności pracownika. Jak zniwelować „wypalanie” kadry w takich biurach? Poznaj sprawdzone metody.

Niwelowanie hałasu

To właśnie hałas wpływa najbardziej niekorzystnie na efektywność pracy zatrudnionych, którzy zawodowe obowiązki wykonują w biurze typu open space. Oczywiście, taka przestrzeń ma również ogromne zalety, jak łatwa komunikacja, łatwość pracy zespołowej czy budowanie odpowiednich relacji pomiędzy pracownikami, ale nie da się ukryć, że wszechobecny hałas wpływa negatywnie na skupienie.

Poziom hałasu można zniwelować przy zastosowaniu kilku prostych trików, a te w pełni profesjonalnej odsłonie oferuje na przykład Hushoffice. W biurach open space coraz częściej stosowane są kabiny dźwiękoszczelne czy mobilne budki telefoniczne. Te pierwsze pozwalają przeprowadzać spotkania w grupie nawet kilku osób w pełnej ciszy i przy zachowaniu prywatności. Budki telefoniczne dają zaś możliwość realizacji rozmów z klientami czy kontrahentami, ale również przeprowadzania wideokonferencji czy rozmowy rekrutacyjnej w pełnym skupieniu i bez ryzyka rozkojarzenia. To istotne, uwzględniając negocjacje biznesowe czy ustalanie warunków umów, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju całej firmy.

Idealna strefa skupienia i prywatności

Aby zminimalizować poziom hałasu, który bezwzględnie obniża wydajność pracy oraz negatywnie wpływa na samopoczucie pracownika, powszechne jest również wykorzystywanie ścianek biurkowych, które tworzą oddzielne boksy jako stanowiska pracy. Zastosować można również mobilne, dźwiękoszczelne ścianki, które w razie potrzeby w prosty sposób tworzą samodzielne miejsce do pracy, które daje ogromny komfort i poczucie prywatności. Zapewnienie takich warunków pracy obniża poziom wypalenia zawodowego, ponieważ pracownik jest częścią zespołu, ale w razie potrzeby znajduje miejsce do indywidualnej pracy.

Miejsce relaksu w biurze open space

Trudno zaprzeczyć, że odpoczynek jest naturalną potrzebą każdego pracownika. Na szczęście w nowoczesnych biurach ten fakt jest coraz częściej brany pod uwagę już na etapie projektowania pomieszczeń. Coraz większą popularnością cieszą się wydzielone strefy do odpoczynku pracowników, z których ci mogą korzystać w trakcie przerw. Powszechne są pokoje gamingowe albo kąciki do medytacji. Strefa rozrywki wpływa też korzystnie na umacnianie więzi w zespole, a miejsca do relaksacji pozwalają odpocząć i nabrać energii do zawodowych działań.

Pewne jest, że zadbanie o komfort psychiczny zatrudnionych, pozytywnie wpływa na ich motywację i zaangażowanie w ramach wykonywania powierzonych obowiązków.