Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak opłacalnie kupić mieszkanie?

zakup mieszkania

Kupno mieszkania to inwestycja na długie lata. Niezależnie od tego, czy nabywca kupuje je dla siebie, czy też w późniejszym czasie będzie chciał je komuś wynająć. W trakcie poszukiwań nieruchomości, która będzie spełniała większość wymagań, koniecznie trzeba uwzględnić pewne kryteria. Jakie? Kiedy pomocny będzie partner nieruchomości? O czym należy pamiętać? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Ustalenie najważniejszych kryteriów wyboru

Każdy, kto chce kupić mieszkanie, w pierwszym kroku powinien bliżej przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Obecnie tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na kupno nieruchomości z własnej kieszeni. W takiej sytuacji najczęściej alternatywę stanowi kredyt hipoteczny. Z tym że on wiąże się ze wniesieniem wkładu własnego. Z reguły jest to równowartość 20% od wartości nieruchomości. Dlatego warto się zastanowić, na co tak naprawdę nas stać.

Drugim ważnym krokiem jest wybór rynku. W zależności od miasta ceny lokali mogą bowiem się znacząco różnić. Poza tym oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim decydując się na rynek wtórny, nabywca nie ma gwarancji, że poprzedni właściciel będzie wobec niego uczciwy, a sama nieruchomość mieć wady niewidoczne na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony często takie mieszkania znajdują się w dobrej lokalizacji i przystępnej cenie.

Natomiast jeśli chodzi o rynek pierwotny, to często trzeba je kupić jeszcze w trakcie budowy. Na skutek czego okres oczekiwania jest dość długi, a deweloper może nie wywiązać się z wcześniejszych założeń lub nie zakończyć budowy ze względów finansowych. W tej sytuacji może być przydatny partner nieruchomości, który pomoże wybrać takiego dewelopera, który jest godny zaufania.

Inne ważne aspekty

Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania przez wzgląd na zmiany w życiu. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, ale nie zawsze działanie pod presją może korzystnie wpłynąć na nasz wybór. Czasami kilka miesięcy oczekiwania może mieć realny wpływ na cenę nieruchomości lub pojawienie się nowych, lepszych propozycji. Zresztą dla osoby, która chce kupić mieszkanie, bardzo ważne będą też, chociażby lokalizacja, metraż, ilość pomieszczeń, czy też piętro lub rodzaj budownictwa.

Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji nabywcy. Dlatego trzeba rozważyć wszystkie wymienione aspekty, a dopiero później rozpocząć poszukiwania. Tym sposobem zakres ofert będzie ograniczony, a wybór łatwiejszy.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze promocyjna cena wynika z dobrego serca sprzedawcy. Stosunkowo często jest to chwyt, który ma przyciągnąć potencjalnych kupców i szybkiego spieniężenia lokalu. Najczęściej taki sztuczki stosują osoby prywatne, które nie chcą ponosić kosztów związanych z remontem czy naprawami. Tyle że później przejdą one na nowego właściciela, a wszystkie koszty mogą być wyższe niż wartość mieszkania. Dlatego dobrze jest dokonać zakupu przy pomocy partnera nieruchomości, który na co dzień pośredniczy w sprzedaży i wie, czego może się spodziewać.