Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Biuro hybrydowe – jak zwiększyć efektywność pracy?

hybrydowe biuro

Nie ma wątpliwości, że odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej wpływa na wydajność i efektywność pracy zatrudnionych. Co więcej, właściwe wyposażenie poszczególnych stanowisk pracy ma pomagać w skupieniu, pobudzaniu kreatywności, nawiązywaniu komunikacji pomiędzy współpracownikami, a odpowiednie warunki pracy mają znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy zadowolenie, motywację i zaangażowanie całego zespołu. Dzisiaj coraz większą uwagę skupia się na indywidualnie dobranym do potrzeb przedsiębiorstwa urządzeniu biura, a ogromną popularnością cieszą się rozwiązania hybrydowe. Dowiedz się, czym charakteryzuje się taka przestrzeń oraz jakie zalety i wady wykazuje.

Co to jest biuro hybrydowe?

O hybrydyzacji biura można mówić wtedy, gdy zaaranżowana przestrzeń do pracy łączy w sobie rozwiązania nowatorskie z tymi klasycznymi, które sprawdzają się doskonale od lat. Najczęściej jest to połączenie biura typu open space z samodzielnymi stanowiskami pracy.

Okazuje się, że właśnie taki mix pozwala osiągnąć optymalną efektywność pracowników i zapewnia im odpowiednie warunki podczas wykonywanych obowiązków zawodowych.

Biuro typu open space

Niewielkie przestrzenie biurowe oddzielone od siebie ściankami działowymi odchodzą do lamusa. Przebywanie przez cały dzień w odosobnieniu, bez kontaktu z innymi pracownikami nie sprzyja komunikacji pomiędzy pracownikami, a izolacja poszczególnych działów nie wpływa dobrze na relacje. W nowoczesnym nurcie urządzania biur króluje format typu open space. To przestronna, otwarta przestrzeń, która daje nie tylko większą swobodę zatrudnionym, ale może również zawęzić relacje pomiędzy pracownikami, niezależnie od stopnia danych osób w firmowej hierarchii. Oczywiście, trzeba zaznaczyć, że biura typu open space charakteryzują się ogromem zalet, ale mogą mieć również wady. Zdarza się, że osoby szczególnie wrażliwe na bodźce nie odnajdują się w tego typu przestrzeni i zauważają jej negatywny wpływ na koncentrację uwagi. Open space nie sprzyja również realizacji rozmów biznesowych, za to świetnie wpływa na komunikację w zespole. Właśnie dlatego wydaje się, że doskonałym kompromisem jest stworzenie biura open space, ale z elementami tradycyjnymi. To właśnie biuro hybrydowe.

Innowacyjna odsłona klasycznych rozwiązań w biurze

Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania na urządzenie biura hybrydowego, a każde przedsiębiorstwo powinno brać pod uwagę własne potrzeby. Wiadomo na pewno, że w każdej przestrzeni typu open space zachodzi potrzeba tworzenia izolowanych pomieszczeń, w których pracownik znajdzie ciszę i spokój. Świetnie sprawdzają się więc nie tylko specjalne ścianki pochłaniające hałas, ale również budki akustyczne do pracy indywidualnej czy przeprowadzania ważnych, poufnych rozmów. Takie można znaleźć między innymi na https://mikomaxsmartoffice.com/pl/.

Połączenie przestrzeni otwartych i tych zamkniętych wydaje się najlepszą opcją, aby stworzyć biuro idealne, spełniające oczekiwania pracowników bez względu na rodzaj wykonywanej przez nich pracy. Co więcej, biuro hybrydowe nie narzuca żadnych zasad, można je wyposażyć dowolnie, trzymając się jedynie zasady, zgodnie z którą zatrudnieni mają mieć dostęp do możliwości pracy zespołowej i tej samodzielnej w razie takiej potrzeby.