Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

5 wskazówek dotyczących udostępniania poufnych dokumentów i danych

udostępnianie poufnych dokumentów

Hasła

Bardzo często dane padają ofiarą kradzieży przez nieodpowiedzialność nas samych. Musimy zwracać uwagę na to, jakich haseł używamy w miejscach, gdzie posługujemy się danymi wrażliwymi. Jeśli hasła te są powtarzalne, proste do rozszyfrowania, bądź co gorsza, podajemy je komuś, zapisujemy na kartkach lub w innym miejscu, nie możemy być zdziwieni, że ktoś będzie mieć do nich dostęp.

Uwaga na wyłudzaczy

Coraz większym problemem jest phishing, czyli próba internetowego wyłudzenia danych. Cyberprzestępcy używają różnych metod socjotechnicznych, aby pozyskać informacje im potrzebne. W przypadku osób prywatnych może to być próba wyłudzenia danych do konta. W przypadku firmy ktoś może podszywać się na przykład pod klienta.

Nie wysyłamy dokumentów poufnych, łącząc się z publiczną siecią Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi nie są zabezpieczone i ma do nich dostęp każdy. Nie powinniśmy się z nimi łączyć, a tym bardziej wchodzić na konta bankowe, maile, przesyłać dokumentów wrażliwych lub wykonywać innych czynności, jakie wiążą się z koniecznością logowania lub udostępniania danych wrażliwych.

Im rzadziej ładujemy pliki, tym lepiej

Nie stosujmy do udostępniania różnych narzędzi. Najlepiej postawić na takie rozwiązania, w których można zmniejszyć częstotliwość ładowania plików, a najlepiej, by udostępnianie odbywało się za pomocą linków. Dokument z serwera można łatwo usunąć, kiedy link przez przypadek dostanie osoba, która nie ma uprawnień do jego przeglądania. Nie będzie mieć wtedy pliku a jedynie nieaktywny link.

Korzystamy tylko z bezpiecznych narzędzi

Danych poufnych nie możemy przesyłać w dowolny dostępny w internecie sposób. Publiczne komunikatory, maile czy dyski sprawdzą się, kiedy w grę wchodzą prywatne pliki. Jednak dokumenty firmowe wymagają większych zabezpieczeń. Takie zapewni Virtual Data Room – , w skrócie VDR. To elektroniczne repozytorium dokumentów. Poziom zabezpieczenia jest dokładnie taki, jak w bankowości elektronicznej. Można w każdej chwili monitorować, który z użytkowników wyświetlał dokumenty. Jako administrator nadajemy uprawnienia, co dana osoba może z plikiem zrobić. Być może chcemy dać tylko podgląd, może damy możliwość wydruku lub edycji.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://fordata.pl/