Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

8 technologii bezpiecznego hostingu stron, które warto znać

hosting stron

Hosting stanowi podstawę każdej strony internetowej, z tego też powodu jego wybór nie powinien być podyktowany pochopną decyzją. Odpowiednio dobrany hosting zagwarantuje sukces Tobie i Twojej firmie, przyciągając większą liczbę klientów, a tym samym przyczyniając się do zwiększenia zarobków.

O 8 technologiach bezpiecznego hostingu stron WWW pisze redakcja TOP Hosting – serwisu z rankingiem najlepszych hostingów.

1. Kopie zapasowe danych

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, chcąc wybrać najbezpieczniejszy hosting, jest kwestia tworzenia kopii zapasowych danych. W tym przypadku istotna jest zarówno częstość ich powstawania, jak i czas przechowywania. Dzięki temu będziemy mieć możliwość przywrócenia plików, których utracenie nastąpiło nawet kilka miesięcy wcześniej. W przeciwnym razie, w razie wystąpienia błędu i usunięcia ważnych danych czy informacji, nasza strona może stać się niemal bezużyteczna z punktu widzenia klienta.

2. Certyfikat SSL

Certyfikat SSL stanowi szyfrowane połączenie gwarantujące, że wszelkie dane przesyłane pomiędzy serwisem a urządzeniem internauty są szyfrowane. To rozwiązanie stanowi w obecnych czasach standard, dzięki czemu znalezienie hostingu wyposażonego w certyfikat SSL nie będzie stanowić większego wyzwania. Jego obecność odgrywa kluczową rolę w kontekście ochrony prywatności użytkowania. Natomiast udostępniane przez nas dane są zabezpieczane przed przejęciem przez hakerów.

3. Bezpieczeństwo DNS

System Nazw Domenowych, w skrócie DNS sprawia, że aby trafić na daną stronę WWW, niepotrzebny jest adres IP, a jedynie adres serwisu. Firmy hostingowe zapewniają różnorodne rozwiązania z zakresu DNS, z których najpopularniejsze są DNSSEC oraz DNS Anycast. Rolą tego pierwszego jest zabezpieczenie Twojej domeny przed przekierowaniem jej w inne miejsce, do których możemy zaliczyć między innymi fałszywe witryny. Jeśli chodzi natomiast o DNS Anycast, sprawia on, że firma hostingowa posiada serwery DNS w różnych miejscach na Ziemi. Istotne jest, aby wybrać usługodawcę, który posiada dużą liczba aktywnych serwerów DNS o różnej lokalizacji, ponieważ to znacznie podnosi bezpieczeństwo usługi DNS, eliminując ryzyko jej niedostępności z powodu ataków.

4. Bezpieczeństwo poczty e-mail

Niemniej ważny jest również fakt, aby wybrany hosting zapewniał bezpieczeństwo Twojej poczty e-mail. To właśnie użytkownicy poczty internetowej stają się najczęstszymi ofiarami tak zwanego phishingu. Odpowiednie zabezpieczenia w postaci SPF, DKIM czy DMARC chronią, aby nikt nie był w stanie się pod Ciebie podszyć. Pozwalają one między innymi na podpisywanie wysyłanych wiadomości tekstowych, zdjęć, załączników, a także innych plików w taki sposób, aby klienci wiedzieli, że pochodzą one od Ciebie.

5. Bezpieczny transfer plików

Wybierając hosting powinieneś zwrócić uwagę również na to, czy zapewnia on bezpieczny transfer plików. Istotne jest, abyś nie musiał obawiać się o ujawnienie danych oraz przekazywanych plików. Zobacz, czy w opisie usług, oferowanych przez wybraną przez Ciebie firmę hostingową znajduje się informacja o SFTP. Jeśli tak, możesz mieć pewność, że wszystkie przesyłane oraz odbierane przez Ciebie informacje są w pełni szyfrowane. W praktyce znaczy to, że żadna z osób trzecich nie będzie w stanie ich przechwycić.

6. Separacja stron

Jeśli masz w planach prowadzenie kilku witryn internetowych w obrębie jednego hostingu, pamiętaj o tym, aby wybrana przez Ciebie firma oferowała możliwość separacji stron. Zabieg ten polega na oddzieleniu od siebie kilku witryn, które od teraz będą działać samodzielnie. Odgrywa to kluczową rolę w kontekście bezpieczeństwa użytkowników. Kiedy jedna z nich zostanie zainfekowana, usługa separacji stron niweluje ryzyko, że wirus zaatakuje również kolejne strony.

7. WAF (Web Application Firewall)

Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie hostingu, musimy pamiętać również o kolejnym istotnym zabezpieczeniu, jakim jest WAF. Do jego głównych zadań należy blokowanie niepożądanych treści przychodzących wysyłanych przy pomocy protokołów takich, jak HTTP czy HTTPS. Twoja witryna internetowa chroniona jest więc przed hakerami, którzy za cel stawiają sobie przechwycenie Twoich danych. WAF zapewnia wysoki poziom ochrony przed atakami takimi, jak SQL Injektion, Cross Site Scripting czy Directory Traversal.

8. Bezpieczeństwo panelu hostingowego

Ostatnią kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twojego hostingu, jest bezpieczeństwo samego panelu hostingowego. Podwójny poziom bezpieczeństwa zagwarantuje Ci oczywiście uwierzytelnienie dwupoziomowe. Oprócz hasła, do Twojej dyspozycji pozostaje również jednorazowy kod SMS, jednorazowy kod w specjalnej aplikacji czy klucz U2F. Nawet w przypadku, jeśli haker przechwyci Twoje dane logowania, nie będzie miał on możliwości wykonywania jakichkolwiek działań w obrębie Twojej witryny.