Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Dlaczego tryb incognito nie jest gwarancją anonimowości w sieci?

technologia

Dostęp do sieci internetowej zapewnia nam praktycznie nieograniczone dojście do zasobów wiedzy, wiadomości oraz świata rozrywki.

Jednakże każda nasza aktywność w Internecie pozostawia ślad, co może zostać wykorzystane nie tylko przez podmioty zajmujące się marketingiem internetowym, ale również przez służby czy cybersprzestępców. Dlatego dla zabezpieczenia przed utratą danych i możliwością pozostania anonimowym w sieci konieczne jest podjęcie szeregu środków ostrożności. W powszechnym przeświadczeniu jednym ze sposobów na ochronę w sieci jest przeglądanie stron internetowych w trybie incognito. Jednak czy jest to skuteczne?

Tryb incognito przeglądarki – co musisz wiedzieć?

Dane pochodzące z odwiedzania różnych stron internetowych pozostają zapisane w historii przeglądania sieci. Co do zasady jest to dobre narzędzie, ponieważ przeglądarka ułatwia nam nawigację po treściach, które interesują nas najbardziej. Jednakże warto podkreślić, że w ten sposób nasza tożsamość w sieci nie pozostaje anonimowa – na podstawie historii przeglądania użytkownik otrzymuje nie tylko spersonalizowane reklamy, ale również dopasowane do jego aktualnej lokalizacji. Żeby się przed tym zabezpieczyć, użytkownicy najczęściej korzystają z trybu incognito przeglądarki internetowej. Dzięki temu nie są przechowywane dane historii surfowania oraz pamięci podręcznej i plików cookie.

Dlaczego jednak tryb incognito nie gwarantuje anonimowości w sieci?

Tryb incognito przeglądarki pozwala właściwie tylko na wyłączenie rejestrowania historii przeglądania na danym urządzeniu. Jednak tryb incognito wcale nie jest gwarancją anonimowości. Dzieje się tak, ponieważ wciąż widoczny pozostaje nasz adres IP, przez co dostawca usługi internetowej posiada pełny dostęp do Twojej aktywności w cyberprzestrzeni. Co więcej, również osoby trzecie mogą „wyśledzić” adres IP, co jest niebezpieczne, zwłaszcza w krajach, gdzie dostęp do sieci internetowej jest mocno monitorowany i regulowany. Tryb incognito to nie tylko brak anonimowości, ale również brak ochrony przed niebezpiecznymi stronami internetowymi i przed, czy też złośliwym oprogramowaniem. Czy istnieje zatem jakiś skuteczny sposób na zapewnienie sobie rzeczywistej ochrony naszej prywatności w trakcie przeglądania sieci internetowej? W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi VPN.

Dlaczego warto mieć VPN?

Virtual Private Network (wirtualna sieć prywatna) pozwala chronić połączenie z Internetem w pełni je szyfrując. Adres IP jest zmieniany na inny, a wirtualna lokalizacja pozostaje zamaskowana. Jak wygląda połączenie z usługą VPN?

  • serwer stosuje protokół szyfrowania wszystkich danych wejściowych i wyjściowych;
  • tworzony jest zaszyfrowany tunel VPN, zabezpieczający przesył danych w obydwie strony, poprzez tworzenie pakietów danych umieszczanych w zewnętrznych pakietach, szyfrowanych poprzez tzw. enkapsulację;
  • po dotarciu do serwera dane z pakietu zewnętrznego są usuwane poprzez deszyfrowanie.

Dzięki temu w sieci pozostajemy całkowicie anonimowi, co pozwoli na zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze surfowanie i granie bez zachowywania danych nawigacyjnych przez naszą przeglądarkę.

Płatny czy darmowy VPN – co lepiej wybrać?

W przypadku ochrony tożsamości w sieci nie można iść na skróty. Darmowy VPN może nie spełniać wszystkich wymogów bezpieczeństwa – dane wciąż mogą być po zgromadzeniu odsprzedawane. Dlatego lepiej skorzystać z usług dostawców VPN, którzy oferują płatną subskrypcję, ponieważ za tym idzie obietnica najwyższej jakości. Przy finalnym wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na opinie innych użytkowników, ale i standardy działania danego dostawcy (np. czy posiada politykę braku rejestrowania aktywności użytkownika), zasięg działania, szybkość połączenia VPN i stosowanie najszybszych protokołów. Tego typu dostawcą jest NordVPN –  pobierz VPN już teraz.