Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Jak działa dropshipping?

Dropshipping to model biznesowy, w którym sprzedawca nie ma magazynu z produktami, ale zamawia je bezpośrednio od dostawcy, którą jest wybrana przez niego hurtownia dropshipping, po złożeniu zamówienia przez klienta. Sprzedawca rezygnuje z konieczności zakupu towaru z góry i związanego z tym ryzyka związanego z magazynowaniem i utrzymaniem stanów magazynowych. Zamiast tego, sprzedawca skupia się na marketingu i pozyskiwaniu klientów, a dostawca odpowiada za dostarczenie towaru bezpośrednio do klienta.

Często pojęcie dropshippingu jest mylone z cross-dockingiem, co jest mylne, ponieważ są to dwa różne modele sprzedaży. W przypadku cross-doskingu różnica pojawia się na poziomie dostarczania przesyłki.  Zamówiony wcześniej towar od hurtowni dropshipping jest wysyłany najpierw do magazynu sklepu i tam zamówienie jest kompletowane, a następnie wysyłane do klienta.

Jak zintegrować swój sklep internetowy z hurtownią dropshipping?

Jednym z kluczowych elementów, które zapewnią, że cały proces przesyłu informacji i wspólnego działania pomiędzy sklepem a hurtownią dropshippingową będzie prawidłowy, jest wybór odpowiedniej platformy e-commerce, z którą należy zintegrować plik XML. Wobec tego trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • dostępny budżet,
  • szybkość i stabilność oprogramowania,
  • możliwości na przyszły rozwój.

Program do integracji powinien być przyjazny i intuicyjny w obsłudze. Może przed rozpoczęciem pracy z hurtownią nie jest to pierwsza myśl, którą się rozważa, a jednak nie sposób ją pominąć. Chodzi o możliwość ustawienia własnej częstotliwości wykonywania aktualizacji. Ma to znaczenie zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i stany magazynowe. Daje to możliwość każdemu sprzedawcy ustalać, jakie sposoby na aktualizacje najlepiej sprawdzają się w jego branży i jakie wymagania mają klienci. Kolejnym punktem do sprawdzenia w kontekście integracji hurtowni dropshippingowej z programem do pracy w tym systemie jest import tylko wybranych produktów z wszystkich dostępnych kategorii. Końcowym etapem jest dobranie pakietu hostingu. Będzie mieć on spory wpływ na to, jak długo trwać będzie pierwsze zatowarowanie sklepu.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru hurtowni dropshippingu oraz jej integracji ze swoim sklepem, sprawdź więcej informacji pod adresem: https://www.idosell.com/pl/dropshipping-dla-hurtowni-i-sklepu-internetowego/.

Dlaczego dropshipping jest opłacalny?

Model sprzedaży, w którym to przedsiębiorca jest à la pośrednikiem pomiędzy klientem końcowym a hurtownią dropshippingową ma wiele zalet. Jak już zostało wcześniej wspomniane dropshipping pozwala na prowadzenie sklepu internetowego bez konieczności posiadania magazynu czy inwestowania w duże ilości towaru. Sklep jest zaopatrywany przez dostawców, którzy dostarczają towar bezpośrednio do klienta, przez co Twoja praca wymaga zaledwie posiadania laptopa i Internetu. Dzięki temu możliwe jest minimalizowanie kosztów i ryzyka związanego z prowadzeniem sklepu, co pozwala na osiągnięcie zysku. Sens w tym, aby wybrać towary, na które jest teraz popyt, i aby nie były one bardzo ciężkie pod względem dostarczenia do klienta. Wybrana hurtownia dropshipping powinna spełniać wszystkie nasze wymogi, być dobrze zaopatrzona, a także realizować złożone zamówienia w terminie. W tym modelu sprzedaży głównym zadaniem osoby posiadającej sklep jest maksymalizacja sprzedaży, a po złożeniu i opłaceniu zamówienia przez klienta, Twoja praca kończy się na przekazaniu tej informacji do hurtowni dropshipping. Czysty zysk w tym biznesie to różnica pomiędzy ceną towarów w hurtowni a ceną, jaka jest ustalona w sklepie internetowym.

Działalność w e-commerce jeszcze nigdy nie była tak popularna, a co za tym idzie – prosta i skomplikowana zarazem. Z jednej strony wszystkie rozwiązania są dostępne od ręki, z drugiej, zbyt duże możliwości łatwo mogą prowadzić do zguby. Mądrym pomysłem jest przyłożenie sporej uwagi już od pierwszych kwestii zaczynając jako przedsiębiorca w dropshippingu.