Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Jak i gdzie szukać pracy w IT?

Jak i gdzie szukać pracy w IT

Kiedy słyszymy o przebranżowieniu, do głowy od razu przychodzi branża IT. Ma ona sporo plusów. Zarobki, możliwość pracy zdalnej z każdego miejsca na ziemi, dużo ofert pracy. Faktem jest, że w tej branży ludzi wciąż brakuje, ale ten komfort głównie dotyczy seniorów. Pandemia mocno ograniczyła możliwości znalezienia pracy przez juniorów. Jak szukać pracy w IT, by było to efektywne?

Po pierwsze – pozyskaj dane

Na początek należałoby zrobić rozeznanie wśród znajomych pracujących w tej branży. W firmach IT często funkcjonuje system poleceń, co oznacza, że znajomy dostanie bonus finansowy, jeśli zostaniemy w danej firmie zatrudnieni i utrzymamy się przez jakiś określony czas. Nie ma w takim polecaniu nic złego, to dopiero początek. I tak musimy przejść rekrutację i wykazać, że się na dane stanowisko nadajemy.

Rozeznanie dotyczy też firm. Chodzi o znalezienie w swoim mieście i okolicach firm związanych z branżą IT. Przegląd ich stron czy zdobycie informacji na forach pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy praca w tym miejscu by nas interesowała. O przejrzeniu ofert pracy na stronach branżowych i serwisach rekrutacyjnych oczywiście nie trzeba tu wspominać.

Po drugie – przetwarzaj

Po rozpoznaniu ofert i firm można skorzystać z LinkedIn. Na tym portalu powstają branżowe grupy dyskusyjne, do których trafiają różne oferty pracy. Poza tym portal służy do promowania siebie, budowania swojego wizerunku jako specjalisty poprzez zamieszczanie informacji o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Tu można nawiązać kontakt z osobami pracującymi lub, które kiedyś pracowały w firmach, rozpoznanych przez nas, jako atrakcyjne.

Również FB coraz częściej służy do celów zawodowych. Powstaje tam sporo grup koncentrujących się na konkretnych kategoriach, w tym też dotyczących pracy. Dołączenie do takich grup pozwala na bieżąco śledzić informacje dotyczące konkretnych tematów. Wśród grup FB znajdują się takie dedykowane programistom front-end, back-end, czy full stack, ale to tylko kilka z nich. W zależności od tego, jakim zakresem programowania chcemy się zajmować, w czym czujemy się najlepiej, dołączmy do konkretnej grupy albo i kilku.

Po trzecie – wdrażaj

Rekruterzy coraz częściej korzystają z social mediów w poszukiwaniu kandydatów o konkretnym profilu zawodowym. LinkedIn i FB to zatem miejsca często odwiedzane. W naszych rękach jest to, czy zostaniemy zauważeni i wzbudzimy zainteresowanie. Powinniśmy uzupełnić swój profil, zamieszczając informacje o wszystkich kursach, wykorzystywanych narzędziach i technologiach. Z naszego profilu powinno jasno wynikać, że chcemy się rozwijać w branży IT i jesteśmy otwarci na nowe wyzwania.

Do rekruterów czy firm, które nas interesują, możemy napisać o tym, że szukamy pracy. W ten sposób być może zostaniemy zapamiętani i wzięci pod uwagę jako pierwsi. Warto też aktywnie poszerzać grono kontaktów o osoby związane z branżą. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na bycie poleconym przez pracownika firmy, w której pojawia się ciekawy wakat.

Specjaliści IT szczególnie dobrze wiedzą, że dużą część życia sprowadza się do sieci. Dlatego warto udzielać się we wszelkich wydarzeniach, konferencjach, webinariach branżowych pozwalających na bycie na bieżąco z najnowszymi tematami. Oczywiście świat face to face nadal istnieje i jeśli tego typu wydarzenia odbywają się stacjonarnie, też warto w nich uczestniczyć.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com